Zdraví a sport

Rozhovor s: Kateřina Cajthamlová

Doktorku Kateřinu Cajthamlovou pravděpodobně znáš z pořadu „Jste to, co jíte“, ve kterém lezla lidem do ledničky. Kámoška si pro rozhovor na téma stravování, diety a zdravý životní styl nemohla vybrat nikoho jiného.

Kateřina je uznávanou specialistkou v mnoha oblastech a její poradenství je velmi vyhledávané. Chceš se dozvědět, jak zdravě hubnout? Jak vybírat správně potraviny? Neváhej ani chvilku a pusť se do rozhovoru, který přináší spoustu velice zajímavých informací.

Jak by skončila prohlídka tvojí ledničky, kdyby na dveře zaklepala Kateřina Cajthamlová?

Vážená paní doktorko Cajthamlová, mnohokrát Vám děkuji za to, že jste souhlasila s rozhovorem. Nelze popřít, že patříte k jedněm z nejuznávanějších specialistů na nutriční poradenství, homeopatii a systematickou psychoterapii. Máte bezesporu mnoho obdivovatelů. Na druhou stranu jsou zde i lidé, kteří si Vás pamatují pouze jako zlou, přísnou a nelidskou doktorku z pořadu “Jste to, co jíte”. Nebudu zdržovat a přejdu tedy rovnou k otázkám.

1) Všechny obory, ve kterých aktivně působíte, lze shrnout pod poradenství zdravého životního stylu. Hodně lidí má o zdravém životním stylu velmi zkreslenou představu. Stačí podle Vás být teda spokojená, třebaže mám mírnou nadváhu, či být hubená, ale zažívat každý den stres? Nebo je kouzlo zdravého životního stylu ukryto v něčem jiném?

Kouzlo zdraví je ukryto v harmonii těla a duše. Jakýkoli konflikt se může projevit jako nemoc – třeba vysoký krevní tlak, nadváha, astma, záchvatovitá onemocnění. Zdravý životní styl je dělat to, co mi prospívá, naslouchat signálům těla a duše a případně provést změny v sobě či změnu okolí – třeba se osamostatnit, odstěhovat nebo změnit práci. Zdravý životní styl má být zábava a radost, ne trápení a stres.

2) Především mladé ženy svou váhu pečlivě sledují a řeší každý nedostatek své postavy. Je podle Vás dobré vážit se každý den a řešit každý kilogram? Při spolupráci s Vámi doporučujete kontrolu každý jeden až dva měsíce. Nejsou to až moc velké rozestupy?

Sledovat váhu denně je komické. Sledujete jen změny tělesné vody. Dělat brutální zásahy do stravy a režimu je přesně to, čemu se tělo člověka „učilo“ bránit cca 1 milion let, po který je lidský druh na planetě Zemi. Kontrolovat své tělesné parametry každý den či týden musí jen člověk velmi nemocný, jehož zdravotní stav se rychle mění. Změna životního stylu má být postupná a nenásilná, proto kontroly jednou měsíčně bohatě stačí. Tak dlouho totiž trvá, než se nashromáždí zkušenosti s novým stylem a vynoří se dotazy. Tělo nereaguje na změny stylu příliš rychle. Rozhodně ne dřív, než právě tak asi za měsíc.

3) Podle čeho by se měl člověk v otázkách tělesné váhy řídit? Doporučujete výpočet BMI, informace o množství podkožního tuku, které nám poskytne každá lepší váha, nebo je směrodatná doopravdy pouze analýza od odborníka?

Nevím, proč by se člověk měl příliš zajímat o pouhou hmotnost (kterou hodnotí i BMI). Postava se liší TVAREM a konzistencí svalové hmoty a tuku a jejich rozložením na těle. Ani hmotnost ani BMI neodhalí asymetrie postavy, nevyrovnané osvalení, chybné držení těla. Toto vše je lepší konzultovat se zrcadlem než s váhou. Pokud si nevíte rady, jak změnit to, co v zrcadle vidíte, je na řadě odborník.

4) Chybné sebenazírání je často spojeno se zkušenostmi, které má žena například z minulých partnerských vztahů. Pokud každý den slyšela, že je kus ženské, těžko se sama přesvědčí o opaku. Dokážete poradit i takovým ženám? Jak se v takových případech postupuje?

Velmi správný přístup. Pokud je žena zraněná nehezkým jednáním okolí, její sebedůvěra, sebeúcta i sebenazírání může trpět. Slyšet, že jsem „kus“ ženské nemusí znamenat nic zlého. Vždyť muži často označují krásky slovy „To je kus!“. Poradit je možné jen tehdy, když se dohodneme, co ženu trápí. Když chce, aby jí někdo pomohl. Chce-li se zbavit svého bolestného sebenazírání, samozřejmě to jde. Například tím, že sama sebe začne oceňovat a chválit nebo si najde okolí, které jí pomůže zraněný z minulých partnerství vyléčit: podporou, pochvalou, oceněním. Na každou urážku je jiný lék. Ale léky existují. Dobré slovo je ten nejvzácnější.

%CODE1%

5) Ženy si často představují zdravou stravu jako vše, co má na sobě napsáno Light, Bio, Nature atd. – tyto výrobky často nepatří k těm nejlevnějším. Zneužívají podle Vás firmy rostoucí obliby zdravého stravování nebo zdravější je vskutku dražší?

Určitě firmy tento trend zneužívají. Zejména výrobky „light“ občas vzbuzují úsměv – prostě je to jen část potravin nahrazena vodou, škrobem, zahušťovadly…. Samozřejmě se to výrobcům vyplatí. Je důležité číst složení.

6) Na Vašich doporučeních se mi líbí, že nutíte lidi nad stravou a surovinami přemýšlet. Lze vůbec nějak z hlediska psychologie/fyziologie vysvětlit, proč si někdo doopravdy raději dá hamburger než kuřecí salát? Každý přece bez přemýšlení ví, co je zdravější. Má naše tělo nějak u nezdravých pokrmů zakódované požitky z nich?

Samozřejmě! Když nejíte pravidelně a dostatečně a nepohybujete se, tělo vytvoří „chutě“ na sladké a tučné. Zpracování tuků a sacharidů nedá totiž tělu zdaleka tolik práce, jak zpracování masa, ovoce, zeleniny, oříšků… Lidský rod vzdoroval hladomorům (ten, kdo dlouho hladoví, přestane mít hlad a je schopen najíst se naráz třeba večer, když jídlo uvidí – to už za něj „zařídí“ adipsin v mozku), takže záchova tuku je něco, co nedá problém. Ale lidé nikdy nemuseli vzdorovat nedostatku pohybu, takže chcete-li přestat mít chuť na tučné a sladké, začněte jíst pravidelně a dostatečně a pohybovat se – plavat, chodit, běhat, prostě dělat to, co tělu prospívá – a to hamburgery nejsou.

7) Co říkáte na bezbolestné liposukce u mladých žen? Není to pouze takové řešení z lenosti?

Některé oblasti tuku nejdou zhubnout. Některé liposukce jsou stejně správné, jako operace nosu, který se geneticky nepovedl.

8 ) V avizovaném pořadu “Jste to, co jíte” jste pro mnohé vypadala jako velmi striktní protiva, která leze lidem do ledničky. Původně jste prý ani netušila, co Vás v pořadu čeká. Dokážete nyní s odstupem času zhodnotit, zda-li pro Vás bylo působení v pořadu opravdu přínosné?

Zrovna právě to chození do lednic. Tedy CO TAM LIDI OBČAS MAJÍ, TO BY MĚ ANI VE SNU NENAPADLO! A ještě se diví, že jsou z těch plesnivých nekvalitních hrůz, které si nahromadili „za levno“, nemocní.

9) Kdy jste naposled ohledně stravování opravdu zhřešila? Odmítla byste pozvání na smažák, hranolky a tatarku :-)?

Jídlem se „nehřeší“, to zaprvé, takže buď mám na smažák a tatarku chuť (například po celodenním výletu s báglem po horách) nebo nemám. Naposledy jsem si tatarku dala pro závěr pořadu JTCJ k žampionům. Nemůžu přece působit na obrazovce jako „svatá spravedlivá“, ne? Ale upřímmně řečeno, moc mi to nechutnalo. Škoda těch žampionů. Smažák bych si dala jen z nouze. Naposledy nás jím vytrestali na vodě, když jsme na tábořišti nenašli otevřenou restauraci. Ach jo!

10) Máte závěrem nějaké sdělení pro ty z nás (a nejen ty), které řeší každý den svou váhu a trápí je každý nedostatek?

Kilo svalů a kilo tuku se neliší NA VÁZE, ale opticky, na objem a svou funkcí. A chcete-li mít svaly, musíte je živit a prohánět. Jinak Vám z lenosti vařit a cvičit zůstane jen tuk pro pláč!

Mockrát Vám děkuji za rozhovor.

Nový web paní doktorky Kateřiny Cajthamlové byl nedávno oficiálně spuštěn do provozu. Najdeš na něm články a novinky na téma nové trendy ve výživě a zdravém životním stylu, zajímavá doporučení a pochopitelně i detailní informace o jejím poradenství.

Štítky

7 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

  • Kačka je opravdový odborník a navíc je fakt sympatická. Nevíte, jestli vydala nějakou knížku?

  • “Vážená paní doktorko Cajthamlová, mnohokrát Vám děkuji…”
    😀 😀 to snad ne 😀

  • nevim jak ty zuzko, ale mne na tom neprijde nic vtipnyho, Katerina je fakt doktorka a rekla bych, ze k ni osloveni “vazena” sedi stokrat lip nez k vetsine ceskych doktorek, specialistek a radoby odbornic na hubnuti a zdravou stravu

  • učebnicový příklad pro studenty žurnalistiky v kapitole “jak nelézt zpobvídané osobě v rozhovoru do zadku” 😀

  • Ty to budeš mít Zuzanko v životě složitý :-D, formální oslovení je takovej základ už učebnic na prvním stupni. BTW Jinak čerstvěj rozhovor.

  • Já studuju žurnalistiku v Brně na FSS… Měli jsme si na hodinu publicistiky připravit nějaký “odstrašující příklad” a tímto jsem sklidila vskutku hezký úspěch 🙂