Zdraví a sport

Fazety na křivé zuby – kdy o nich uvažovat?

Zubní fazety jsou plátky keramiky aplikované na obroušené zuby. Jedním z důvodů pro nasazení zubních fazet jsou pak drobné nedokonalosti ve viditelné části chrupu.

Nejčastěji dochází k aplikaci zubních fazet z důvodu:

  • nesprávného sklonu zubů,
  • mírného otočení zubů,
  • příliš velké vzdálenosti mezi zuby,
  • nevzhledného tvar zubů,
  • mírně se překrývajících zubů.

Zubní fazety je možné aplikovat i na jediný zub, tj. není třeba investovat velké peníze do aplikace fazet na všechny viditelné zuby. Pokud se svěříte do rukou odborníků na estetickou stomatologii, můžete se těšit i na to, že zubní fazeta bude svým tvarem a barvou k nerozeznání od zdravého zubu. Ne všechny chrupy musí mít barvu nemocničních kachliček a tvar zubů, které již na první pohled není přirozený.

Co se zbytkem chrupu?

Vážnější nedokonalosti chrupu či nedokonalosti v zadních částech chrupu lze řešit za pomoci rovnátek. Případně lze rovnátky dostat zuby do stádia, kdy jsou vhodnými adepty na aplikaci zubních fazet.

Pokud jste se rozhodli řešit podobu svého chrupu, je důležité konzultovat svůj záměr s ordinacemi, které mají ve svém portfoliu i jiné produkty, než jsou zubní fazety. Taková ordinace vám bude schopna nabídnout léčbu, která vás nedokonalostí chrupu zbaví maximálně šetrným způsobem, např. kombinací zubních rovnátek, bělení zubů a zubních fazet.

Na co si dát pozor u zubních fazet?

V případě samotných fazet je vhodné si před podstoupením zákroku zjistit:

  • jaká je životnost materiálu používaná danou ordinací,
  • jaké jsou záruky spojené s materiálem použitým pro výrobu fazety,
  • jaké jsou možnosti úpravy fazet po jejich zhotovení,
  • s kým budete konzultovat případné problémy spojené se zubními fazetami?

Poslední z výše uvedených bodů je reakcí na tzv. zubní turistiku, kdy někteří pacienti motivovaní možnou úsporou cestují do zahraničí, kde si nechají aplikovat zubní fazety. V takových případech je však nutné počítat s vyšším rizikem toho, že klinika či zprostředkovávající agentura přestanou v případě problémů komunikovat.

Zdroj obrázku: Rabizo Anatolii / Shutterstock.com

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.