Pleť se mastí a ucpávají se mazové žlázy. Za následek to má malý červený pupínek či černou tečku na tvém obličeji. Pokud se objeví jednou za čas, je to ještě celkem v pohodě a úplně normální. Akné totiž není jen záležitostí puberty, ale táhne se s tebou až do dospělosti.

avatar

Lucie Kocábková

Pleť se mastí a ucpávají se mazové žlázy. Za následek to má malý červený pupínek či černou tečku na tvém obličeji. Pokud se objeví jednou za čas, je to ještě celkem v pohodě a úplně normální. Akné totiž není jen záležitostí puberty, ale táhne se s tebou až do dospělosti. Trápí tě ve větší míře? Chceš s ním konečně zatočit a zjistit, co obnáší jeho léčba? Přečti si následující článek.

Léčba akné

Už zase další pupínek? Správnou léčbou se můžeš akné úplně zbavit.

Základem je prevence

Zdravá strava, správná péče o pleť a hygiena představují základní opatření v boji proti akné. Trpíš-li na akné, měla by ses vyvarovat sladkostí a nezdravého jídla. Místo toho svůj jídelníček obohať o zeleninu a ovoce. Zbytečně se pupínku nedotýkej, nemačkej je, akorát by sis pleť podráždila. V horším případě si můžeš způsobit jizvičky, na které efektivně pomůže jedině léčba laserem. Myj si ruce a občas obličej opláchni, používej na něj zvláštní ručník.  Na tvou pleť negativně působí i stres.

Správná kosmetika

Akné vzniká i používáním nesprávné pleťové kosmetiky. Pleť můžeš mít problematickou, smíšenou, normální či suchou. Při smíšené pleti máš mastnou pouze T-zónu (čelo, nos, brada) a tváře bývají suché. Takovou pleť bys přípravky určenými na pleť problematickou pouze vysušila. Pleť se pak brání, produkuje více mazu a lehce se ti tak vytvoří další pupínky.

Obličej je ideální čistit ráno a večer pleťovým mlékem, poté použít pleťové tonicum a na závěr krém. Vybrat si můžeš v drogerii či v lékárně. V lékárně si sice připlatíš, ale vesměs se ti do ruky dostanou kvalitní přípravky. Rovněž můžeš používat různé čistící pleťové masky, které si můžeš vyrobit i doma. Nezapomeň vždy ráno před nanesením make-upu použít pleťový krém.

Léčba akné – co skutečně pomáhá

Léčba akné je běh na dlouhou trať. Nad tím, co na akné pomáhá si lámou hlavy tisíce mladých slečen. V první řadě je to správná kosmetika a je třeba myslet na to, že žádný výrobek ti nezabere okamžitě, výsledky léčby většinou uvidíš až za pár týdnů, takže se musíš obrnět trpělivostí. Každopádně já mám pro tebe pár tipů, jak s akné zatočit.

Na akné se mi osvědčili antibakteriální tyčinky. Účinek sice není tak okamžitý jako v televizní reklamě, ale zanícená místa se vyléčí. Vhodné jsou hlavně tyčinky s obsahem Tea Tree oleje. To je přírodní silně antiseptický olejíček, který má v posledních letech široké uplatnění nejen v kosmetice. Můžeš ho koupit i jako čistý v lékárně (10 ml cca za 150 Kč). Ten pak stačí nanést pomocí vatové tyčinky lokálně na postižená místa. Rozhodně ho nenanášej na celý obličej, protože hodně vysušuje. Díky svým antibakteriálním účinkům se přidává i do kosmetiky, která je vhodná na léčbu akné.

Léčba akné laserem

Máš-li akné hodně rozšířené, můžeš vyzkoušet ošetření aknózní pleti laserem. Tuto léčbu je nejlepší podstoupit v zimě, protože by po ní tvoje pleť neměla být vystavována ostrému slunci. Velmi záleží na tom, jak vážné je tvoje akné. Léčba laserem je individuální a vhodná i pokud se ti na pleti vyskytují jizvičky.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Daniel Danny

  Mně akné hodně trápilo a přípravky tolik nezabíraly. Pak
  jsem ale našel podstatnější informace o akné! A od té doby se dá akné hodně zbavovat.
  Doporučuji “videa” o akné tady: http://www.akneakne.cz
  Informace dále mi
  hodně pomohly.

 • sarra

  mě nejvíce pomhlo napařování obličeje s heřmánkem a maska se sušených syrovátek

 • Niky

  Mám pupínky…. po celém obličeji…. a černé tečky….dokonce se mi rozšířili už i na záda… používám všelijaké mastičky….vody..ae nic nepomáhá… nevíte co stim?

 • http://lecba-akne.blogspot.com Michal

  Co mi pomohlo psát nebudu. Ale sepsal jsem, čím jsem se akné po 10 letech (z toho 5 let marného lezení po lékařích) zbavil. Zejména sírou, zinkem, bórem nebo vitamínem B3. Na webu lecba-akne.blogspot.com vysvětluji co, jak a proč.

 • Swee-týnka

  Mě nejvíc pomohlo, když jsem přestala jíst zbytečně mastný jídla jako třeba chipsy :-) )). Životospráva dělá hodně, kosmetika a podobný patlaniny jsou až na druhým místě!