Od vztahu se očekává, že ti partner bude oporou, dá ti polibek, budete se držet za ruce, apod. Ale co když máš z tohohle všeho fobii?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

10 fobií, které ruinují náš milostný život

Očekávání versus realita

Proč jsou dva lidé vlastně spolu? Určitě proto, že se mají rádi. Jenomže jak se taková láska vlastně projevuje? Vztah má jistá pravidla, jistá očekávání, která musí být naplněna, jenomže co když zrovna to právě nejde? Na světě je mnoho fobií. Lidé se bojí výšek, dopravních prostředků, výtahů, pavouků, vody, plyšových medvídků, apod. Strachů z normálních věcí je nespočet. Doopravdy velký problém ale nastává v okamžiku, když má někdo fobii z polibku nebo třeba z doteku. Jak se potom takový vztah dá udržet? Jistě to není jednoduché. Pojď se nyní podívat, jaké různé fobie, které mají vliv na náš partnerský život, vlastně existují.

1. Filemafobie

Filemafobie je chorobný strach z líbání. V tomto strachu je zahrnuto asi všechno spjaté se špatným polibkem – špatný dech partnera, strach z bakterií, nechutenství z předávání slin, apod. Jen si představ, jak těžko se asi musí udržovat vztah s člověkem, který touto fobií trpí. Jak se asi zakončuje první rande, když polibek na dobrou noc není možný?

2. Chiraptofobie

Chiraptofobie je snad ještě horší – jejími projevy jsou totiž strachy z doteku. V takovém případě je partnerský vztah snad doopravdy vyloučen. Pokud toužíš po něčem víc, než je platonické posedávání naproti tomu druhému a už tě nebaví jen na něj zamilovaně koukat, nezbude ti asi nic jiného, než si najít někoho bez tohoto strachu. Nemůžeš toho druhého totiž nikdy vzít za ruku, v podstatě ho ani políbit, pohladit,… o sexu ani nemluvě.

3. Bakteriofobie

Jak již název napovídá, člověk, trpící touto fobií, se děsí bakterií. Rouška přes ústa, latexové rukavice, zápach dezinfekce a půl metrový maximální limit pro přiblížení. Něco takového si představ a sama sobě odpověz, jestli bys byla ochotná něco takového pro milovaného člověka podstoupit. Na druhou stranu – latex může být pro někoho výhodou (fetiš).

4. Genofobie

Strach z pohlavního styku, aneb až do konce života panna/panic. Tento strach bohužel zasahuje do té nejintimnější části vztahu. Ale sex se od vztahu, tak nějak trochu přeci jen očekává. Jak se tohle dá překonat?

5. Agorafobie

Je strach z otevřených prostranství. Jak vlastně můžeš poznat člověka, když si s ním nemůžeš vyjít ani na první rande? A jít k někomu neznámému domů – co když to bude úchyl? Nevýhoda je také v tom, že když už přeci jen s takovým člověkem jsi, tak nemůžeš s ním jít do kina, do divadla,…

6. Omfalofobie

Omfalofobie je snad jedna z nejšílenějších fobií vůbec. Jedná se o panický strach, že se někdo dotkne tvého pupíku. Tady prostě musíte být při sexu hodně opatrní, aby na to nedošlo. Tahle fobie není žádná sranda.

7. Ithyfalofobie

Tato panická hrůza musí být opravdu hroznou především pro muže. Jedná se totiž o děs ze ztopořeného penisu. Sice je fakt, že tato nemoc může snadno ničit partnerské vztahy – protože kde není ztopořený penis, není ani sex – ale uvědom si, jak těžké to musí být pro toho kluka. Nemůže se dívat na porno, nemůže jít na koupaliště v létě, apod.

8. Arrhenfobie

Aneb děs z kontaktu s mužem. Další fobie, kvůli které můžeš zůstat až do smrti starou pannou. Jedině se stát lesbičkou.

9. Gamofobie

Většina dívek si už odmala představuje svůj svatební den, svého ženicha, své krásné šaty, hudbu a všechnu tu pozornost, která bude věnovaná jenom jí. A pak jsou tu dívky, které trpí gamofobií, neboli strachem z manželství a pro ně se takové sny stávají noční můrou. Pokud o této nemoci partner ví, jistě by neměl být problém manželství jednoduše neřešit – s tímhle strachem se dá žít.

10. Filofobie

Myslím si, že tenhle strach by mohl být hodně spojen s nevycházením z domu. Protože jak jinak zabránit tomu největšímu strachu, který pro tyto lidi představuje zamilování se? Láska, ten cit, který má být tím nejhezčím na světě, se v tomto případě stává přítěží a velkou obavou.

Svět je děsivé místo

Jak vidíš fobií, které mohou zabránit tvému „šťastně až navěky“ je opravdu hodně. Těžko se také jistě žije se strachem z lidí (antropofobie), strachu z erotiky a erotických témat (erotofobie), strachu z ženských genitálií (eurotofobie), strachu z nahoty (gymnofobie), strachu z pohledu do očí (ommatofobie), strachu z poprsí (papillofobie), strachu z prvního pohlavního styku (primeisodofobie), strachem z pohlavních nemocí (venerofobie) či strachu ze žárlivosti (zelofobie). Svět je opravdu děsivé místo.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Naďa

    Za mě je určitě nejhorší agorafobie, sama jí trpím a musím říct, že Vám toto onemocnění dokáže opravdu obrátit život naruby. Naštěstí se moje příznaky zlepšili hned, co jsem se objednala k https://psycholog-holcner.cz/psychoterapeut-praha/ Určitě tak doporučuji všem lidem s podobýnmi problémy vyhledat psychologa.