Přináším ti rozhovor s instruktorkou aerobiku a Nike Friends. Narodila se do sportovní rodiny a sportovní geny v ní zakořenily. Zacvičte si a doplňte endorfiny s Eliškou!

avatar

Martina Kalinová
Má vystudován roční kurz žurnalistiky a zajímá se o zdravý životní styl.

Eliška Melicharová je také instruktorkou plavání dětí a lyžování a snowboardingu. Má licenci plavčíka a sportovní masérky. V roce 2005 a 2006 získala rektorské poháry UK. První za titul Miss sympatie a druhý za 1. místo v aerobic Master class. V roce 2007 vybojovala 3. místo na akademickém mistrovství ČR UK v aerobik maratonu. Pořádá vlastní aerobikové víkendové a týdenní akce v tuzemsku i zahraničí i ve spolupráci s CK Lenka a CK Macrinum.

Instruktorka Eliška Melicharová
Eliška Melicharová (instruktorka aerobiku a plavání)

Jsem ve svém živlu

1) Ahoj Eli, předem ti děkuji, že jsi souhlasila s rozhovorem. Jaký význam má pro tebe slovo sport?

Sport pro mě hraje důležitou roli už od dětství. Sport je moje droga. Zní to sice pateticky, ale už na základní škole jsem věděla, že toužím být učitelkou tělesné výchovy nebo trenérem a že se chci sportem živit. V podstatě jsem si za tím šla a prostě jsem to udělala.

2) Vystudovala jsi Pedagogickou fakultu M. D. Rettigové, obor: tělesná výchova a biologie. Vždycky jsi tíhla ke sportu?

Měla jsem to štěstí, že jsem byla zdravé dítě, kterému šel na ZŠ skoro každý sport, takže jsem se zúčastňovala všech školních sportovních soutěží, což mě motivovalo věnovat se sportu dál. Ale hlavní doménou byl akrobatický rock´n´roll, který jsem dělala přes 4 roky, a ten mi dal velikou taneční i fyzickou průpravu. Pak jsem přesedlala na aerobik a v 16 letech jsem přičichla ke street dance, a to mě drží dodnes. Samozřejmě komerční lekce pro veřejnost, které vedu od svých 18 let, jsou pro mě neodmyslitelnou každodenní součástí, ale jak jde o tanec, tak mi najednou přeskočí a nemyslím na žádné jiné bolístky a jsem ve svém živlu.

3) Sportu se věnuje celá tvoje rodina. Razíte všichni heslo: „Sportem ke zdraví?”

Mým velikým vzorem je maminka. Už od mala jsem chtěla být jako ona. Vystudovala FTVS, byla choreografkou, měla svou taneční skupinu, zúčastňovala se mezinárodních tanečních soutěží a prošla si širokou škálou moderních pohybových forem. Tahala mě už jako miminko na všelijaké taneční soutěže, do tělocvičny na tréninky, komerční lekce jazz gymnastiky a pak aerobiku. No musím říct, že buď bych to musela nenávidět, nebo milovat. Naštěstí to miluji. A když něčím takhle žiješ, tak zdraví jde bohužel někdy stranou. Rozhodně je zdravější sportovat. Ale je fakt, že teď má maminka 2-3 stupeň artrózy v kolenou, což ji ale neodradilo a dala se na pomalejší formy body&mind a stále si udržuje ve svých skoro 60 letech super formu.

Tyhle životní zkušenosti mi daly velikou divizu k mému povolání a zároveň i koníčku. Mohla jsem v podstatě všechny tyto zkušenosti dále potom uplatnit jako lektor, trenér, učitel, školitel, rozhodčí, tanečník a choreograf. Ovlivnilo mě to neskutečným způsobem. Je lepší se zničit sportem, než válením u televize.

Instruktorka Eliška Melicharová
Eliška Melicharová (instruktorka aerobiku a plavání)
foto: Jiří Suchý

4) Miluješ dětský smích a radost z pohybu, proto jsi v roce 2011 založila plaveckou školičku www.krakenek.cz. Proč si myslíš, že styk s vodou je pro děti potěšením na duši?

Přijde mi to jako takový přirozený vývoj. Miluji sport, dceru a synovce, tak proč neudělat něco nejen pro naše nejmilejší. Proto jsme se se sestrou rozhodly pro založení Krakénka. Je to podle mě nejlepší cesta, jak v dětech pěstovat přirozenou cestou kladný vztah nejen k vodě jako takové, ale obecně k jakékoliv jiné pohybové aktivitě. A zároveň můžou děti trávit společně chvíle se svými rodiči a blízkými, a tak upevňovat vztah formou hry. Razíme heslo: „Kdo si hraje, nezlobí.“ Je smutné, když jsem za svou relativně krátkou kantorskou kariéru učitele TV zjistila, kolik dětí neumí plavat, a to nemluvím o celkovém vztahu dětí ke sportu. Každopádně plavání už i u těch nejmenších mohu jen doporučit, jak ze zdravotního hlediska, tak i z pohledu psychomotorického vývoje. A nedílnou součástí je zde také sociální aspekt.

Jít do jakéhokoliv pohybu naplno

5) Také jsi instruktorkou Nike Friends. Co si pod tím mají čtenářky představit?

Nike už několik let přichází každý rok s nějakým sportovně motivovaným programem. V minulosti to byly taneční choreografie v různých tanečních stylech a posledních pár let to směřuje na běžecké tréninky. Vytvořili také Nike Women Blog, což je jedinečný projekt pro všechny aktivní ženy, které mají radost z pohybu a preferují moderní životní styl. Jako Nike Fitness Instruktor jsem si prošla mnoha těmito školeními a vedla jsem i tyto lekce. Musím říci, že se stále kolem Nike něco děje a vymýšlí něco nového. I přesto že jsem nyní Nike Friends, stále se snažím propagovat myšlenku Nike Women: „Být aktivní silnou ženskou, která se nebojí jít do jakéhokoliv pohybu naplno!“

Instruktorka Eliška Melicharová
Eliška Melicharová (instruktorka aerobiku a plavání)

6) Aerobic je tvým každodenním naplněním. Co ti přínosného přináší a jaký máš pocit po hodinovém tréninku?

Aerobic je mým velkým koněm. Dělám něco pro sebe i pro ostatní. Přináší mi zapomenutí na všední starosti. Myslím si, že sport je hodně o emocích, každý to prožíváme trochu jinak. Každou svou komerční hodinu se snažím prošpikovat nejen dřinou, ale i humorem. Když jsou spokojeni klienti, jsem i já. Hlavně vždy musím doplnit dostatečnou dávku endorfinů.

Vždy to stojí za to

7) Dokážeš čtenářky přesvědčit, že pohyb by měl být jejich přítelem a že by si měly aspoň třikrát týdně zacvičit?

Rozhodně nikdy není pozdě začít s jakýmkoliv sportem, ať už je to jednou nebo třikrát týdně. Pokud si najdete trenéra či lektora, který vás neuchvátí hned na první lekci, dejte tomu šanci, nebo zkoušejte hledat dál. Vážně stojí za to se zničit v tělocvičně a ještě si u toho užít. Věřím, že existuje pro každého potencionálního klienta taková lekce, která ho uspokojí po duševní i psychické stránce, ať už je to dynamická forma cvičení nebo typu body&mind. Ale pozor, je to návykové!

Instruktorka Eliška Melicharová
Eliška Melicharová (instruktorka aerobiku a plavání)
foto: Pavel Tůma

8) Pořádáš i sportovní zájezdy. Jsou oblíbené a vyhledávané?

Každoročně pořádáme sportovní akce jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Musím přiznat, že je to někdy dřina, ale vždy to stojí za to. Veliký zájem je hlavně o víkendové pobyty. Spousta ženských se jede odreagovat od rodin a pracovních povinností a užívají si to na plné pecky. Aktivní odpočinek je totiž stejně důležitý jako ten pasivní, což mnoho lidí bohužel neví.

9) Kde si s tebou nebo v jakých centrech mohou čtenářky zacvičit či zaplavat?

Nejvíce teď cvičím ve Family Fitness na Zličíně a plaveme v Health & Fitness v Kongresovém centru na Vyšehradě, více na www.sipkova.cz. Jinak vedu ještě lekce v Benešově u Prahy v www.alda-fitklub.cz a www.ddmbenesov.cz. Můj rozvrh najdete na mých webových stránkách www.eliska-fitness.cz.

10) Moc ti děkuji za rozhovor. Je něco, co bys chtěla čtenářkám serveru Kámoška.cz vzkázat?

Je důležité naučit se cvičit ne za trest, ale protože chcete. Nacvičenou!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář