Zvířátka a příroda

Zdravá výživa pro kočky a psy

Pokud jsi majitelkou čtyřnohého zvířátka, konkrétně pejska nebo kočky, jistě se snažíš dělat maximum pro to, abys mu zajistila pěkný a kvalitní život. Součástí života každého pejska nebo kočičky by měla být zdravá výživa, z níž získají potřebné živiny a vitamíny. A v tomto článku se podíváme, jak by zdravá výživa u těchto chlupatých kamarádů měla vypadat.

Organismus mláděte má zcela jiné nároky na stravu, než organismus dospělého zvířete

Mění se věk zvířátek, mění se i krmivo

Pejskové i kočky se věkem mění. A s touto změnou úzce souvisí i nutná změna krmiva. Například organismus mláděte má zcela jiné nároky na stravu, než organismus dospělého zvířete. Proto pokud vlastníš kočičku nebo pejska, měla bys na změnu stravy skutečně přihlédnout a respektovat ji. Krmivo pro psy i krmivo pro kočky může mít několik variant. V současné době si můžeš vybrat i dietní krmiva, která udržují pod kontrolou různá chronická onemocnění. Díky širokému výběru můžeš svému zvířátku dopřát krmiva na míru, z nichž dostanou vše potřebné a zároveň pomohou při prevenci některých onemocnění. Vždy tedy proto hlídej, co tvé zvířátko potřebuje a v jaké životní etapě se právě nalézá. Podle toho pak vybírej krmiva pro ně určená.

Strava by měla být pestrá

Krmivo pro kočky i krmivo pro psy by mělo být dostatečně pestré, mělo by zvířeti chutnat a zároveň by mu nemělo přinášet zažívací obtíže. To je však otázkou hledání a zkoušení. Nejpopulárnější jsou samozřejmě granule pro psy i kočky různých variant. Ovšem měj na paměti, že granule pro psy a kočky by neměly být jediným typem stravy, které tvé zvířátko bude dostávat. Přeci jen, kdo by chtěl jíst každý den pouze granule pod dobu několik let?? Dopřej tedy svému zvířátku pestrou stravu. Uvidíš, že třeba masové konzervy pro psy či kočky bude trefa do černého. Hlídej však, aby konzervy pro psy nebo kočky obsahovaly větší podíl masa nikoli náhražky.

Co z nevhodné stravy pramení?

Z nevhodné stravy mohou tvá zvířátka trpět zažívacími potížemi, ale i onemocněním pohybového aparátu, což je následkem nedostatku vitamínů. Mohou ale nastat i problémy se srstí, zuby a podobně. Některé problémy jsou neovlivnitelné, jelikož jsou důsledkem genetických vloh. Ostatní se stravou dá snadno ovlivnit a to právě už v období mláděte. Snaž se proto už od začátku hlídat stravu tvého zvířátka a jistě nebude na škodu, když se v případě nejistoty obrátíš na veterináře.

Doplňky stravy dělají své

Tvému zvířátku bys mimo jiné měla dopřávat i doplňky stravy, jež prospějí jeho zdraví. Doplňky výživy mohou mít různý charakter. Mohou být určeny na srst, klouby, správnou funkci střev, ale i pro řadu dalších situací. Každopádně komplexem vitamínů určitě nic nezkazíš.

Na pravidelné aktivity nezapomínej

Správná a pestrá výživa by měla být základ, stejně jako pravidelné aktivity, jež bys měla svým zvířátkům dopřávat. Pravidelnou aktivitou totiž snadněji zamezíš jejich obezitě. Měla by sis s nimi hrát a koupit jim hračky, se kterými budou vyvádět. Pejska bys pak měla pravidelně vodit na procházky. K tomu budeš pochopitelně potřebovat obojek nebo kšíry a vodítko pro psy. V dnešní době není ale problém sehnat tyto potřeby i pro kočky a rovněž s nimi jít na menší procházku. Pejskovi bys sice měla dát možnost k volnému pohybu, ale vodítko pro psy by mělo být na každé túře samozřejmé. Nikdy totiž nevíš, kdy si odběhne do chroští pro nějakou „ňamku“, která mu může ublížit.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.