Zvířátka a příroda

Naturismus v sauně: Červenejte se horkem, ne studem!

Vidina rozehřáté sauny vás vábí, blízkost anonymních naháčů naopak odrazuje? Nenechte si kazit příjemný relax pocitem studu. Poradíme vám, jak sebevědomě vyrazit do „jámy lvové“ – třeba i s kily navíc. Přestaňte se halit do prostěradla jako mumie a pusťte si saunování k tělu! Jedině tak si naplno vychutnáte jeho blahodárné účinky na zdraví.

Finská sauna a naturismus tvoří nerozlučný pár

V Čechách to mezi nimi jiskří už dlouho. Společnému setkání však předcházela dlouhá cesta. Dnešní sauna k nám putovala z rodného Finska. Tradice saunování i samotný název „sauna“ pochází právě z této skandinávské země. U nás vznikla první veřejná sauna už v roce 1946 v Brně – Pisárkách. Díky pozitivnímu vlivu na zdraví a účinnému relaxu se sauna těší stále větší oblibě. Nahoře i dole bez se dnes saunuje o sto šest.

Naturismus se k nám dostal z Německa. Jeho příznivci vyjadřují v rouše Evině a Adamově návrat k přírodě, aniž by zdůrazňovali sexuální stránku nahoty. V Čechách byla v roce 1985 založena první oficiální naturistická pláž na jezeře Lhota u Staré Boleslavi. V současnosti vychází naturistům vstříc bazény, wellness centra, aquaparky, lázně, finské sauny a třeba i rekreační střediska. Naháči se rozhodně nenudí a své akce si užívají, aniž by rudli studem jako raci. Jak to dokáží?

Odhoďte stud i prostěradlo a užívejte si relax

Se saunováním nemusíte začít zostra. Veřejné sauny umožňují oddělené saunování žen a mužů. Zkuste to naostro nejprve odděleně. Až se budete cítit jistější, jděte do společného saunování. Mějte při tom na paměti:

Nikdo není dokonalý – Nepodléhejte mediální masáži a naučte se mít se rádi takoví, jací jste. Mindráky z pomerančové kůže, kil navíc nebo jizev do sauny nepatří. Uvidíte, že se tam s ideály krásy setkávat nebudete. Pouze s lidmi z masa a kostí, kteří vyrazili příjemně zrelaxovat. Stejně jako vy.

Nahota je tu přirozená – Být nahá v přeplněném autobusu? To by asi nebylo vhodné. Ale v sauně, kde jsou nazí všichni, je nahota ta nejpřirozenější věc pod sluncem.

Odměna pro „žáruvzdorné“ naháče

Pro správný efekt saunování je nezbytné zbavit se „prostěradlové izolace“. V odpočívárně se halte podle libosti, v sauně však musí všechno dolů. Jedině tak umožníte kůži dýchat a odměna vás nemine:

  • Pobyt ve finské sauně zvyšuje teplotu těla a tím účinně pomáhá detoxikovat organismus. Spolu s potem z těla odcházejí škodlivé látky a nečistoty.
  • Pravidelné saunování přispívá ke krásné kůži. Zlepšuje její prokrvení, zvyšuje látkovou výměnu a odstraňuje odumřelé kožní buňky. Pokožka je hebčí, elastičtější a působí svěžím dojmem.
  • Uvolňuje svaly a pomáhá je po náročném sportovním výkonu rychleji zregenerovat. Zároveň zlepšuje hybnost kloubů.
  • Příjemná relaxace ve vyhřáté sauně odbourává stres a lahodí tělu i duši.

Domácí sauna pro stydlíny nebo léčba šokem?

Pokud se při myšlence na naháče v sauně stále rdíte studem, nezoufejte. Na saunování nezanevřete, když zvolíte relaxaci v soukromí domácí finské sauny. Vy a vaši blízcí se budete nechávat hýčkat teplem, kdykoliv budete chtít. Bez objednávek a tlačenic tělo na tělo.

Jak jste na tom se studem vy? Jsou veřejné sauny vaším postrachem? Pokud ano, napište Ježíškovi o domácí saunu.

Štítky

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.