Zvířátka a příroda

Jak založit nano akvárium?

Nano akvárium je minimalistické akvárium, ve kterém můžete pěstovat rostliny a chovat krevetky, hlemýždě a malé rybky. Nano akvárium je alternativou pro milovníky akvárií, kteří na klasické akvárium s rybami nemají doma místo. Nano akvárium může sloužit i jako originální dekorace pro ozvláštnění a oživení interiéru.

Jaká jsou pozitiva a negativa nano akvária?

Pořízení tohoto malého vodního světa má oproti klasickým akváriím nesporné výhody, ale také několik nevýhod. V nano akváriu můžete mít buď pouze rostliny nebo chovat krevetky, šneky, plhy, raky a rybky do velikosti 6 centimetrů.

Pozitiva

  1. Atraktivní moderní design
  2. Minimální nároky na prostor
  3. Snadná a rychlá údržba
  4. Nízká pořizovací cena

Negativa

  1. Nano akvárium rychleji reaguje na změny kvality vody, teplotu a chovatelské chyby
  2. Je vhodné jen pro určité druhy rostlin a živočichů

Založení nano akvária

Vhodné místo

Ideální je tmavší místo. Akvárium by nemělo být vystaveno přímému slunečnímu svitu, následkem kterého by došlo k většímu růstu řas a k přehřátí vody a živočichů.

Velikost a tvar

V závislosti na prostoru, který pro akvárium máte k dispozici, zvolte velikost akvária a jeho tvar. Objem nano akvárií se pohybuje od 10 do 30 litrů.

Příprava nano akvária

Vymyjte akvárium teplou vodou bez použití čistících prostředků. Zadní stranu akvária můžete polepit tmavou dekorační fólií. Pod akvárium připravte bezpečnostní podložku a umístěte ho na ni.

Příprava rostlin

Vyberte rostliny, které se příliš nerozrůstají a jsou typem a velikostí do nano akvária vhodné. Než je do akvária umístíte, zbavte je pěstebního substrátu nebo vaty a nechte je 3 dny ponořené v nádobě s vodou o teplotě 15 až 20°C, aby se z nich vyplavily zbytky hnojiv a prostředků na podporu růstu rostlin. Na tyto prostředky by mohly negativně reagovat krevetky. Část vody v nádobě každý den vyměňte za čerstvou vodu.

Podloží

Dno akvária pokryjte cca 2 cm substrátu pro výživu rostlin. Pokud budete chovat krevetky, substrát, který je uzpůsoben přímo pro ně, propláchněte vodou a nasypte do cca 3 cm výšky na substrát pro výživu rostlin. Substrát má takovou strukturu, že do něho nezapadává krmivo pro krevetky a akvarijní rybičky.

Dekorace

Nano akvárium můžete dle svého vkusu vyzdobit kameny, kořeny a různými dekoračními prvky. Dekorace by měly být chemicky neutrální a neměly by uvolňovat nežádoucí látky. Proto používejte pouze dekorace, které jsou určené do akvárií. Dekorace by měly poskytovat dostatek úkrytů pro krevetky a ostatní živočichy.

Voda

Opatrně (aby nedošlo k rozvíření substrátu) do dvou třetin akvária nalijte vodu o teplotě 20°C. Do vody kápněte přípravek neutralizující nebezpečné látky.

Osazení rostlinami

Asi 80 % dna akvária osaďte akvarijními rostlinami. Do nových akvárií jsou vhodné rychle rostoucí stonkové rostliny, které zabrání růstu řas. Vybírejte spíše nižší a menší rostliny.

Technika do akvária

Do zadního rohu akvária instalujte rohový filtr a doplňte do akvária zbývající vodu. Pokud jste akvárium polepili tmavou fólií, filtr nebude téměř vidět. Nainstalujte odpovídající osvětlení.

Krycí sklo

Akvárium zakryjte sklem, abyste zamezili vyskakování ryb a krevetek z nádrže a také odpařování vody.

Úprava vody

Než do nádrže vpustíte její obyvatele, v rozmezí 14 dnů třikrát vyměňte část vody za čerstvou vodu, kterou ošetříte přípravkem určeným pro úpravu vody v nano akváriích.

Vpuštění živočichů

Potřetí výměně vody můžete do akvária vpustit živočichy. Dodržujte doporučené množství živočichů na objem vody v nano akváriu.

 

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.