Zvířátka a příroda

Jak vybrat to správné škrabadlo pro vašeho kočičího miláčka?

Kočky přinášejí svým majitelům mnoho radosti, ale občas také plnou náruč starostí. Mezi nejméně milé překvapení patří poškrábaný nábytek. Jenže, kočku škrábat neodnaučíte, je to její přirozený instinkt, který pomáhá označkovat teritorium i udržovat drápky ve správné velikosti. Řešením této svízelné situace, v případě, že nemáte možnost pouštět kočku ven, je pořízení škrabadla. Jaké škrabadlo je ale vhodné právě pro vaši kočku? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit.

Přiměřená velikost a stabilita

Pořízení správného škrabadla je kompromis mezi velikostí vašeho domova a potřebami kočky. Většina koček preferuje vysoké a rozsáhlé prostory, ale ne každý majitel kočky má doma dostatek prostoru pro škrabadlo trčící až ke stropu. Pravidlem je, že by škrabadlo mělo být minimálně tak veliké, jako kočka stojící na zadních. Přesně tak totiž většinou kočky rádi škrábají. Škrabadlo pro kočky by mělo mít i stejně velkou horizontální plochu. Před nákupem i po instalaci doma pak dobře zkontrolujte, že škrabadlo je stabilní a neviklá se. Jinak hrozí, že vaše kočka škrabadlo převrhne.

Na mnoha škrabadlech kromě ploch, kde se mohou mňoukající kamarádi vyřádit s drápky, najdeme také odpočívací plochy. Kočky je velmi ocení a usnadní jim si na škrabadlo zvyknout. Jedním z účelů škrábání je totiž označování teritoria a každá kočka potřebuje ve svém domově čistě svůj prostor, který odpočívadlo poskytuje.

Materiál škrabací plochy

Kočky si neškrábnou jen tak do něčeho. Výzkumy ukazují, že preferují spíše pevnější materiál, který klade drápkům odpor a pokud možno při škrábání vydává zvuk. Bohužel, kočičí kritéria často splňuje drahý koberec či gauč v obýváku. Proto při výběru škrabadla myslete na to, že materiál škrabací plochy by měl být odlišný od materiálu nábytku, který vám kočka doma ničí. Místo kobercovitého potahu tedy zvolte variantu se sisalovým provazem či s kartonem (kočky zejména milují zvuk, který karton pod náporem drápků vydává). Když najdete škrabadlo, které různé povrchy kombinuje, tím lépe.

Jak dostat kočku na škrabadlo?

Každá kočka má svoje vlastní preference, díky kterým můžete udělat škrabadlo lákavější. Většinou totiž chvíli trvá, než si chlupáč na škrabadlo zvykne a začne ho používat. Pokud má ráda visící hračky, pak jich pár na škrabadlo zavěste. Další možností je položit na jedno z odpočívadel trochu šanty kočičí.  Někdy také stačí nakoupit kočičí feromony a škrabadlo jimi postříkat.

Štítky

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

  • Dobrý den, článek mi moc pomohl, akorát máme koťátko a vybíráme škrabadlo, takže na rady budu při výběru dbát. Jen chci zmínit, že jsem včera narazila na tento článek o nemocích které můžeme chytit od koček. Vůbec jsem o tom nevěděla, že se dá od mazlíčků chytnout nějaká nemoc, takže určitě zkontrolujte očkování atp..

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.