Zdraví a sport

Zmírňujeme přítomnost strií

Říká se jim pajizévky a moc hezky nevypadají. Trpí jimi většina žen a vyhnout se jim je snad jen zázrak. Naštěstí neznamenají nic vážného, ale spíše jde o věc estetickou. Často se srovnávají s nechtěnou celulitidou a společně tvoří nejčastější problémy na kůži žen. Co vlastně jsou a odkud se berou? Čti a dozvíš se víc.

Faktorová směs

Existuje mnoho faktorů, které způsobují vznik nebo zhoršení strií. Nejčastěji se objeví, pokud se zvýší tvá tělesná hmotnost. Na kůži se pak vytvoří popraskané jizvičky, které jsou způsobené popraskáním elastických vláken v kůži. Za možné zroditele se považuje také dědičnost, která se snad skloňuje ve všech pádech. Bohužel genetiku neovlivníš, a proto nezbývá nic jiného, než vsadit na prevenci a v případě, že se strie objeví, začít o ně pečovat. Velkým rizikem je také vysoká váha. Přesto jsou lidé, kteří i když jsou obézní, tak strie nemají. Jde především o to, zda byla vysoká váha zvýšená rychle, tam se strie nejčastěji objeví, nebo pomaleji, kde je riziko o něco menší. Stejně tak i těhotenství je další faktor, který způsobuje strie. V těhotenství je stejné riziko, jako u zvyšující se váhy, ovšem s tím, že v jiném stavu mohou být strie způsobeny i hormony. Strie se však mohou objevit při jakékoliv etapě, kde hrají velkou roli hormonové změny, například v pubertě.

%CODE1%

Strie, jejich podoba a nejčastěji napadané partie

Strie se hojně vyskytují v oblasti bříška, stehen, boků, prsů, zadečku, ale také na rukou, především na vnitřní straně. Poznáš je tím, že vypadají jako jizvičky, které v akutní formě mají červenou barvu, někdy i lehce nafialovělou. Postupem času strie světlají a nakonec bývají bílé, přesto viditelné, i když o něco méně, než v akutním stavu.

Jak zmírnit jejich přítomnost?

Nepříjemný fakt je, že strie když se objeví, už nikdy nezmizí. A pokud už si je na sobě objevila, můžeš pomoc kůži tak, že jí dopřeješ dostatečnou péči a zvolíš zdravý životní styl. Dopřávej si co nejvíce vitamínů a bašti hodně zeleniny, ovoce a raději se vyhýbej tukům a soli. Nezapomeň také pravidelně vypít přes dva litry tekutin, pokožce tím dodáš velké množství hydratace. Využívej taktéž pomoc krémíků a promazávej si jimi problémové partie, kde se strie nachází, a nezapomeň provádět pravidelnou masáž, která pokožku prokrví. Samozřejmě zapoj i cvičení na posílení. Tyto rady můžeš také využít jako prevenci, pokud se strie u tebe ještě neobjevily.

Příjemné a účinné procedury

Potlačit strie můžeš i příjemnými procedurami, jako je například lymfodrenáž, která je vhodná i na celulitidu a podobné poškození kůže. Dalším příkladem je i baňková masáž, která také působí jako prevence, aby strie nevznikaly. Na potlačení strií je také vhodný ozónový i sladký čokoládový zábal. Výraznou pomoc může poskytnout i mikrodermabraze, která celkově vyhlazuje pokožku a proto je vhodná nejen pro boj se striemi, ale i s jinými kosmetickými vadami. Její účinky jsou rychlé, ovšem vyjde tě daleko dráž než ostatní procedury.

Budu se i tak líbit?

Mnoho dívek i žen se obává, že strie jim uberou na kráse a nebudou už tak přitažlivé pro partnera jako dřív. Je jasné, že strie hezké nejsou, ale po čase, když zbělají, to už není tak hrozné. Muži moc tyhle věci neřeší a nevadí jim (až na výjimky), pokud je jejich partnerka má. Navíc i mužům se strie často nevyhýbají a nárůst mužů se striemi poměrně narůstá. Nikdo nejsme dokonalý, ať už se jedná o kosmetické vady, nebo jiné věci. Proto se rozhodně neobávej toho, že bys byla pro svého partnera nepřitažlivá a neboj se ukázat se před ním, stejně tak, jako když si strie neměla. Pečuj o ně a rozhodně se nenech striemi stáhnout ke stydlivosti nebo myšlenkám o tom, že ti ubírají na kráse.

2 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

  • Je mi 15 let a strie už sem objevila.Mám na ně krém a nejím tolik , ale zdá se mi že pořád přibývají.(sportuju) ….. jinak díky za článek 🙂

  • No já bych doporučila exclusive krém od ElastiQ, který již působí na vzniklé strie. Mě teda pomohl a moc. Jizvičky mi zesvětlil a zjemnil. Již jsou neznatelné a hlavně mě tnehle krém finančně nezrujnuje 🙂 Používám preventivně i na vznik nových.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.