Zdraví a sport

Víte, podle čeho vybrat spacák?

Sezóna kempů a spaní pod širákem je tu a s ní i zjištění, že starý spacák možná neposlouží, jak jsme doufali. Nebo možná potřebujete nový, protože vás přátelé konečně vytáhli na fesťák či na jinou venkovní zábavu, u které se bez spacáku neobejdete? Ať tak nebo tak, pokud potřebujete koupit nový letní spacák, máme pár tipů, jak vybrat ten nejlepší.

Kdy, kam, co a pro koho

U výběru spacáku se neobejdete bez zodpovězení základních otázek. Kam pojedete? Jiný spacák budete potřebovat do kempu, kam dojedete autem a jiný na několikadenní chození po lesích s krosnou na zádech.

Další otázkou je, pro koho spacák vybíráte? Spacák, který dobře poslouží dvoumetrovému chlapovi může pro 165 centimetrovou ženu znamenat promrzlé nohy a probdělou noc.

Faktorem je samozřejmě také to, kdy na dovolenou jedete. Pokud se jedná o letní kempování ve vedrech, kdy ani noční teploty neklesnou pod 15 stupňů, budete vybírat úplně jinak než na podzimní výpravu, kde už by to chtělo v noci izolace trochu více.

Poslední otázkou, která stojí za zvážení je také částka, kterou do spacáku plánujete investovat a s ní spojený materiál spacáku.

Jak vybrat spacák podle velikosti

Spacáky se dělí do kategorií unisex / pánské, dámské a dětské. Pokud si myslíte, že rozdělení na pánské a dámské je zbytečné, jste na omylu. Liší se totiž svou délkou a občas i vrstvou izolace.

Unisex / pánské spacáky jsou většinou dlouhé kolem 210 až 230 centimetrů a hodí se tak spíš pro lidi s větší postavou. Délka totiž ovlivňuje i to, jak moc vám ve spacáku bude teplo. Pokud je příliš dlouhý, zahřeje vás o něco méně. Příliš krátký je naopak nepohodlný a pokud jste ve spacáku příliš natěsno, opět ztrácí své termoregulační vlastnosti.

Dámské spacáky jsou také často přizpůsobené tomu, že ženám bývá větší zima, mohou mít tak větší vrstvu izolace. Velikostně se pohybují kolem 175 centimetrů.

Dětské spacáky jsou pak dlouhé do 150 centimetrů a můžete pořídit i tzv. „rostoucí spacák“ abyste ho nemuseli měnit každým rokem.

Materiál spacáku

Dalším důležitým faktorem je materiál.

Obecně můžeme spacáky rozdělit na péřové a syntetické. Pokud hledáte top kvalitu, rozhodně doporučujeme sáhnout po péřovém. Sice je dražší, ale déle vydrží a je velmi lehký i skladný.

Ale ani syntetické materiály dnes nejsou „k zahození“. I spacák z dutého vlákna můžete pořídit už s váhou 1,5 kg a zahřeje vás také velmi dobře. Ideální poměr cena / výkon však slibuje spacák z mikrovláken, který je o něco kvalitnější.

Dekový nebo mumiový spacák?

Poslední důležitá volba je, zda chcete klasickou „mumii“ nebo dáváte přednost dekovému spacáku. Mumiový spacák se hodí především na delší túry nebo pokud víte, že s ním půjdete delší cestu pěšky. Je skladnější a lehčí. Dekový spacák je oproti tomu pohodlnější a můžete pod ním spát i jako pod klasickou dekou.

Pokud zvažujete nákup spacáku, více než o ceně přemýšlejte o tom, jak moc a při jakých příležitostech ho budete používat. Přece jen je to základní vrstva, která vás ve spánku ochrání před nepříjemným prochladnutím. 

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.