Zdraví a sport

Víš, co do sebe cpeš, když jíš v Mekáči?

Ačkoliv v reklamách na nás neustále zírají skvěle vypadající jídla od McDonalds, neměla bys to s těmito „pochoutkami“ tak úplně přehánět. Stále je to fast food a jídlo, které se tu připravuje, nepatří mezi nejzdravější.

Fast food pravidelně? Určitě ne

Fast food neboli „rychlé jídlo“ je tady od toho, abys ho jedla opravdu jen v případě, že nemáš na nic jiného čas a umíráš hlady. Jednou za čas se nic nestane, ale jíst smažené a nezdravé jídlo pravidelně, bys určitě neměla. Účinky takového stravování totiž na sobě neuvidíš hned, což možná chápeš jako neexistenci škodlivin v tomto jídle, ale až po nějaké době. Svoje tělo bys měla „tankovat“ plnohodnotnými potravinami a ne se jen tak zaplácávat fast foodem. Ono si občas jenom stačí vzpomenout na fotografie, které obíhají svět a je na nich hamburger z řetězců rychlého občerství, který i po měsíci vypadá naprosto stejně. Když takové jídlo nechce ani plíseň, proč bys jím měla zahlcovat svoje tělo ty?

Odtajněný recept na hranolky

V nedávné době rozvířilo debaty ohledně jídla v McDonalds zveřejnění receptu na jejich skvělé hranolky. Pokud jsi předpokládala, že jsou to pouhé brambory udělané v oleji z obchoďáku, musím tě zklamat. Udělat hranolky přesně podle toho, jak je dělají v Mekáči je totiž skoro umění. Na jednu takovou várku mcdonaldových hranolek budeš potřebovat brambory, rostlinný olej skládající se z řepkového, sojového, hydrogenovaného sojového oleje, přírodního aroma hovězího masa a kyseliny citrónové, dále sůl, glukózu a sodium acid pyrophosphate, což je kyselina, díky které mají hranolky svou barvu. Připravené hranolky bys potom měla usmažit na rostlinném oleji, který obsahuje řepkový, kukuřičný, sojový a hydrogenovaný sojový olej s konzervantem (TBHQ) a kyselinou citrónovou. Udělat si doma takové hranolky tedy není zrovna levná záležitost.

Ani maso není žádná sláva

Pokud tě ještě neodradilo složení hranolek, potom věz, že ani maso není zrovna úplně přírodní. I tady jsou užita různá umělá aroma, dochucovadla a výtažky. Smažené je ve stejném oleji jako hranolky, takže pokud máš chuť na masíčko přesně podle McDonalds, asi si nech zajít chuť. Konzervanty, které jsou v mase obsaženy, jsou důvod, proč je nejedí ani ty bakterie. Takováto příprava masa má zaručit jeho čerstvost po dlouhou dobu – a to skutečně taky dělá. I na několik let.

30 dní na jídle z McDonalds

Jestliže si myslíš, že stravovat se u McDonalds nebo jiného řetězce rychlého občerstvení určitě nemá vliv na tvou váhu nebo zdraví, podívej se na zajímavý dokument Super Size Me, ve kterém se muž jménem Morgan Spurlock celý jeden měsíc stravuje pouze v McDonalds. Denně zde musí sníst něco k snídani, obědu a večeři. Jeho zdravotní stav je po celou dobu sledován, a můžu ti říct, že díky konzumaci fast foodu se rozhodně nezlepší. Podívej se, jaké důsledky může mít tvoje záliba v hranolkách a hambáčích z Mekáče.

Domácí podoba fast foodu

I když výše řečená slova zní, jako kdybys už do smrti neměla jíst nic jiného než jenom salát a celozrnné pečivo, neměj obavu, že by ses svého oblíbeného jídla měla vzdát. Skoro všechno, co se dá koupit v rychlém občerstvení, se dá také připravit v mnohem zdravější formě doma. Co takhle hranolky dělané v troubě místo ve friťáku s olejem? Co takhle domácí hambáč udělaný na grilu? I fast foodové jídlo může být dobré a hodnotné.

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

  • Tak já v mekdondovi nejím a vyhýbám se mu obloukem. Byla jsem tam jednou cca před deseti lety, dala si něco, co se nazývalo hamburger a už víckrát bych to pozřít nechtěla 🙂

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.