Kultura a společnost Zdraví a sport

„Umravněním v kuchyni dosáhneš prvních výsledků,“ říká Jakub Kraus

Přináším vám další rozhovor s osobním trenérem, pro kterého je motivací a oporou jeho druhé já, přítelkyně Eva Havelková. Společně chtějí motivovat lidi ke zdravějšímu a aktivnějšímu způsobu života.

Jakub Kraus je profesionální osobní fitness trenér a výživový poradce. Sportuje od malička, ale fitness propadl až v době, kdy poznal svou krásnou a úspěšnou přítelkyni. Jejich společná firma Vitalbox (www.vitalbox.cz) vám chce ukázat cestu, jak se správně stravovat, jak na sobě pracovat a jak si tuto cestu co nejvíce užít. Od roku 2014 také závodí v kategorii Men´s Physique.

Nejdéle jsem zůstal u fotbalu

1) Ahoj Kubo, předem ti moc děkuji, že jsi souhlasil s rozhovorem. Můžeš se nám ve stručnosti představit?

Ahoj, je mi 25 let, pocházím z Liberce, ale posledních 7 let žiju převážně v Praze. Jsem fitness trenér, výživový poradce, podnikatel, student, závodník v kategorii Men´s Physique, vyznavač aktivního a zdravého životního stylu a sportovní nadšenec. Uf, to mám ale funkcí (smích)!

2) Ke sportu jsi tíhnul už jako malý kluk. Prozraď nám, jakými všemi sportovními odvětvími jsi prošel?

Jsem ze sportovní rodiny, oba rodiče a dokonce i prarodiče se na vrcholové úrovni věnovali netradičnímu a dosti adrenalinovému sportu – jízdě na saních. Mně ale do ledového koryta nechtěli pustit, a tak jsem začal s jinými sporty. Několik let jsem navštěvoval tréninky atletiky pod vedením manželů Hejnových, jejichž dcera Zuzka je v současnosti atletickou hvězdou. Zde jsem postupně získal obratnost a mnoho dalšího, co se hodí do všech sportů. Chvíli jsem také chodil na tenisové tréninky, ale nejdéle jsem zůstal u fotbalu, který jsem hrál přes dvanáct let. V současné době se nejvíce věnuji fitness a bodybuildingu, rekreačně chodím s přítelkyní hrát squash, velmi amatérsky si občas zahraju i hokej. A miluju surfování, kterému jsem propadl před 4 lety na dovolené na Bali.

Jakub Kraus
Foto: Filip Ťoupalík

3) Celých 8 let jsi hrál na vrcholové úrovni fotbal za Liberec. Proč jsi u toho nezůstal a propadl jsi oblasti fitness?

Vrcholový fotbal skončil s maturitou. Tehdy jsem si místo pokračování v kariéře vybral studium na vysoké škole v Praze a fotbal hrál už jen na nižší úrovni až do přetržených vazů v koleni a následné operace. Do fitka jsem chodil snad od svých 14 let s kamarády, i sám, ale zpětně musím říct, že to bylo spoustu let naprosto amatérské. Cvičil jsem vesměs každý trénink to samé a vůbec jsem neřešil jídlo, které je naprostý základ a až 70% úspěchu. Až během studií na vysoké škole jsem se o vše kolem fitness začal zajímat víc. Naprostý zlom ale přišel až v době, kdy jsem se seznámil se svou nynější přítelkyní, úspěšnou fitness trenérkou a závodnicí v Bikini Fitness, Evou Havelkovou.

4) Jsi autorem redukčně-posilovacího programu Sexy booty & six pack, při kterém se střídá zátěž s nejúčinnějšími posilovacími cviky oblastí stehen, břicha a zadečku. V jakém časovém pravidelném rozmezí slibuje tento program výsledky?

To je takový sexy název pro skupinovou lekci, kterou jsme rozjeli minulý rok u nás ve fitku. Zadek, stehna i břicho dostaly za tu hodinu opravdu hodně zabrat a určitě to hodně pomáhá k formování dolní části těla. Žádný program ti ale výsledky nezaručí, pokud se neumravníš v kuchyni, tak to prostě je!

Jakub Kraus
Foto: Filip Ťoupalík

Cestu za vysněnou postavou si můžeš užít

5) Nově od roku 2014 soutěžíš v kategorii Men´s Physique. Bylo to tvé rozhodnutí, nebo ti byl někdo motivací a hnacím motorem? A jak se ti na závodech daří?

Do soutěže jsme šli společně s přítelkyní, já do Physique a Evča do Bikin. Celou jarní přípravu a dietu jsme absolvovali spolu a byli si navzájem obrovskou oporou! Hned na prvních závodech – Mistrovství Čech – jsme oba postoupili do finále, což byl v početné konkurenci velký úspěch. Na podzim jsem absolvoval jednu pohárovou soutěž v Čelákovicích, ale tam jsem se svou formou nebyl spokojený a zbytek sezóny už nezávodil. V tu dobu jsme totiž rozjížděli vlastní krabičkovou dietu a na závěr přípravy, který bývá nejtěžší, jsem neměl dostatek koncentrace. Tím se vůbec nechci vymlouvat, prostě jsem upřednostnil podnikání před soutěží a na výsledku se to projevilo.

6) Veřejnosti se společně se svou přítelkyní, osobní fitness trenérkou a bikini fitnesskou, Evou Havelkovou prezentujete projektem FitnessMiláčci, kterým motivujete tisíce lidí k zdravějšímu a aktivnějšímu způsobu života. Objasni nám ve zkratce, čeho tím chcete docílit?

Tou otázkou sis vlastně odpověděla! Chceme motivovat lidi, aby žili aktivně, aby přemýšleli o tom, co je pro jejich tělo dobré a co ne. Chceme ukázat, že cestu za vysněnou postavou si můžou užít a ne se neustále stresovat. A spoustu lidí také zajímá, jak žijeme a co je u nás nového, takže poodkrýváme i své soukromí.

Jakub Kraus

7) Tvá firma Vitalbox (www.vitalbox.cz), dodává čerstvé, zdravé a hlavně chutné jídlo denně desítkám klientů, pro které jsou porce individuálně vypočítány v závislosti na jejich cíli. Jde o tzv. krabičkovou dietu, která má zákazníky oslovit nejen chutí ale hlavně pozitivními výsledky. Je možné si tuto dietu objednat jen na zkoušku?

Skladba jídla z velké části vychází z toho, jak se sami s Evčou stravujeme. Tento koncept prakticky nemá v ČR konkurenci a dává výrazu krabičková dieta úplně nové rozměry! Snažíme se do velké míry o pestrost, aby klienti nejedli pořád to samé dokola, i když surovin, které pokládáme za vhodné, není nepřeberné množství. Téměř každý klient si naše krabičky nejdříve vyzkoušel na týden a mnoho z nich potom udělalo objednávku na celý měsíc, někteří s námi jí nonstop od začátku!

8) Dodržuješ striktně jako osobní fitness trenér a výživový poradce zdravý životní styl, nebo někdy vybočíš ze stereotypu a lenošíš a cpeš se sladkostmi?

Mě lenošení baví maximálně den, potom už se musím nějak hýbat a nemusí to být jen ve fitku. Nějaké cheat meal občas proběhne (smích), podle mě je to dobré nejen na psychiku, ale i tělo dostane šok a pracuje potom efektivněji. Dávejte si ale pozor, aby se cheat meal nezměnilo v cheat week (smích). Nemluvím ovšem o dietě před závody, tam jsem naprosto striktní a žádné porušení nastavené stravy absolutně nehrozí!

Jakub Kraus
Foto: Filip Ťoupalík

9) Kde tě mohou čtenářky vyhledat za účelem tréninku či rady v oblasti jejich proměny?

Můžou mi napsat na osobní profil na FB, na naší fan page FitnessMiláčci nebo třeba pod fotku na mém instagramu (krausik89). Klidně mě bombardujte vícekrát, mám spoustu klientů ve fitku i jiných aktivit a stává se, že zapomínám, nebo spíš nestíhám odepisovat.

10) Jaké máš plány v roce 2015?

Rozvíjet a zlepšovat náš projekt Vitalbox, makat na sobě i se svými klienty, kvalitně se připravit na podzimní část sezóny a v neposlední řadě dokončit studia na vysoké škole. Vše za podpory mé báječné přítelkyně (smích).

Jakub Kraus
Foto: Filip Ťoupalík

11) Moc ti děkuji za rozhovor. Je něco, co bys chtěl čtenářkám serveru Kámoška.cz dodatečně vzkázat?

Věřte samy v sebe, a když už jednou začnete makat, vydržte a nevzdávejte se! A hlavně žádný stres a berte vše s úsměvem! Jo a taky mě začněte sledovat na instagramu, potřebuju dohnat tu mou bikinku (smích)!

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.