Kultura a společnost Zdraví a sport

Syndrom neklidných nohou

Možná si ještě nikdy neslyšela o tom, že by něco takového mohlo existovat, ale existuje. Ačkoliv se tento pojem může zdát široký, jedná se o jedinou věc. Syndrom neklidných nohou je totiž vzácná neurologická porucha, ve které má člověk obrovské nutkání k pohybu svých nohou, především v noci, kvůli častému pocitu svědění či brnění. Tyhle nepříjemné symptomy tě mohou udržet v noci vzhůru i několik hodin.

Ignorovat příznaky se nevyplácí. Odhal komplikace a bojuj se syndromem neklidných nohou.

Nutkání pohybu

Člověk, který trpí symptomem neklidných nohou, se často cítí v neklidu, resp. ve svých nohou, jakmile se snaží usnout. Je jasné, že v takovém případě se lidé snaží příznaky ignorovat, ovšem nutkání pohybu je tak silný, že nejde přestat. Navíc při pohybu se příznaky zmírňují. Asi tě napadne, že v takovém případě třeba pomůže, když na chvíli vstaneš, nebo se budeš hýbat. Ano, tohle poskytuje sice dočasnou úlevu, ale jakmile si zase lehneš, příznaky se projevují znovu. A právě to může způsobit mnohá utrpení nejen pro tvou duševní, ale i fyzickou kondici. Nehledě na to, leží-li s tebou v posteli tvůj kluk.

Znáš příčiny?

Většina lékařů věří, že syndrom neklidných nohou je způsoben jakousi nerovnováhou chemické látky zvané neurotransmiter (dopamin), který zdravému člověku pomáhá přenášet elektrické impulzy mezi jednotlivými nervovými buňkami. Je jasné, že tato porucha musí mít někde zárodek, proto může být třeba dědičná, trpí-li některý člen z rodiny touto poruchou. Zároveň postihuje také například těhotné, diabetiky či jedince, kteří trpí nedostatkem železa či selháním ledvin.

%CODE1%

Léčba

I přesto, že syndrom nemá fatální nebo vážné následky, může opravdu ovlivnit tvůj spánkový cyklus. Někteří lékaři doporučují změny v životním stylu, díky nemuž si můžeš zlepšit svůj zdravotní stav. A co doporučujeme my?

1) Stanov si plán – Jestliže patříš mezi ty, kteří trpí syndromem neklidných nohou, pak ti doporučuji si naplánovat každý den. Lépe řečeno, nauč se rozdělit si čas tak, aby si se vyhnula únavě, která může zhoršit příznaky. Do postele choď ve stejnou dobu a nechoď spát příliš pozdě. Před spánkem se uvolni, dej si teplou koupel a máš-li možnost, můžeš přítele požádat o masáž. Toto je první krok k tomu, aby se ti syndrom v noci vyhnul.

2) Trénuj – Ano, i na neklidné nohy pomáhá odborné cvičení za pomocí lékaře či fyzioterapeuta, který ti může s příznaky pomoct. Můžeš vyzkoušet například kardio cvičení jako jsou např. procházky nebo jogging. Kombinace silového tréninku, zaměřeného zejména na spodní část těla, by měla výrazně příznaky snížit.

3) Konec kávě – Jestliže jsi milovnicí kávových nápojů, akorát si zaděláváš na neplechu. A to platí zejména co se nočního popíjení týče. Vzhledem k tomu, že obsahuje velké množství kofeinu, udrží tě v noci vzhůru a ty se tak nebudeš moct soutředit na spánek. Navíc, lidé trpící nadváhou si také mohou zadělávat na tyto nepříjemné příznaky.

4) Stop kouření a alkoholu – Je obecně známo, že jednotvárné fungování neurotransmitérů v mozku, může nepříznivě ovlivnit tvůj zdravotní stav. Jedná se například o případy konzumace cigaret a alkoholu. Chceš-li se ho zbavit, budeš si muset odříct jak pití, tak kouření.

5) Jóga a protahování – Existuje mnoho forem duševní relaxace a mezi ně patří třeba protahování těla či jóga. Krom toho může tvůj celkový svalový tonus zlepšit i strečink.

6) Doplňky stravy – Možná si říkáš, že jim nevěříš, ale kdyby na nich nic nebylo, tak se nevyrábí. Doplňky stravy, jako je vitamin B a kyselina listová, ti mohou pomoci, trpíš li tímto syndromem. Ovšem, o jejich užívání se nejdříve poraď s lékařem. S menšími změnami životního stylu může být tvůj zdravotní stav zlepšen a syndrom neklidných nohou potlačen.

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.