Zdraví a sport

Spartan Race umožňuje Zuzce Kocumové sáhnout si na svou podstatu

Spartan Race je extrémní překážkový běžecký závod, kde si lze sáhnout až na dno svých sil, což mohu potvrdit i já. Heslo závodu Spartan Race „Pochopíš až v cíli“ mluví za vše. Proč vůbec takový šílený sport zkusit, jak si ho užít a jak hrdě doběhnout až do cíle? Na to vše odpovídala mistryně světa ve Spartan Race Zuzka Kocumová.

Zuzka Kocumová je mistryně ČR a trojnásobná mistryně světa v OCR závodech Spartan Race, bývalá česká reprezentantka v běhu na lyžích a účastnice olympijských her, milovnice vysokých hor, výborná tanečnice, atd., a to vše kombinuje s politikou (sedí v zastupitelstvu města i kraje, spoluzaložila občanskou kandidátku Liberec otevřený lidem). Foto: Spartan Race Germany Austria

1) Ahoj Zuzi, předem moc děkuji, že jsi souhlasila s rozhovorem. Můžeš se nám ve stručnosti představit?

Když se zaměřím na sport, tak lásku k veškerému pohybu jsem dostala do vínku od rodičů a provázet mě bude asi celý život. První část sportovní kariéry, kde jsem byla v lyžařské národní reprezentaci, jsem musela ukončit kvůli velkým zdravotním problémům. Poté jsem působila a stále působím jako odborná spolukomentátorka pro Českou televizi. Když zdraví dovolilo, ke sportu jsem se vrátila, a díky náhodě (náhrada za zraněného kamaráda) jsem objevila oblast překážkových závodů.

2) S láskou k běžeckému lyžování ses dostala až na olympiádu, ale nyní sklížíš úspěchy ve Spartan Race. Proč ta náhlá razantní změna? Jsou to přeci jen hodně odlišné závody…

Jsou odlišné, ale v něčem velmi podobné. U obou sportů potřebuješ každý sval v těle, výbornou vytrvalost, ale i sílu a lásku k pohybu v přírodě za jakéhokoliv počasí.

U překážkových závodů je pro mě moje lyžařská minulost (i přítomnost) ohromnou výhodou. V čem ale rozdíl je. Například u běžeckého lyžování se bez servisu okolí neobejdeš. A výkon je z velké části závislý i na kvalitě vybavení a hlavně přípravě lyží. Zato u překážkových běhů můžeš být jednoduše svým pánem, stačí vzít boty, své tělo a chuť závodit a vyrazit.


Foto: Libor Jager

3) Některé smrtelníky odrazuje náročný terén, kopcovitý profil tratě, vysoké překážky, bláto, ale i trestné angličáky a Spartany mají tak trochu za blázny. Jak dle tebe na Spartan Race pohlížet kladně a závod si vyloženě užít?

Už když jsem četla otázku, tak mě to pobavilo. Vždyť tohle je naopak to, co mě, a evidentně nejen mě, na Spartan Race láká! Snad krom bláta. Jsou to všechno výzvy. Výzvy, které ti ukážou tvé limity, nastaví zrcadlo, ukážou silné i slabé stránky a umožní ti posunout se dál. Zažila jsi snad někdy silný pocit uspokojení, když jsi před tím nemusela něco překonat? Na vrchol hory málokdy vede snadná cesta, ale jen z ní uvidíš ty nejkrásnější západy slunce.

Názor redaktorky, která Spartan Race také propadla: Pobavení je na místě. Taky mi občas cukají koutky, když mi okolí naznačuje, že jsem adrenalinový blázen. Silný pocit uspokojení pochopíš až v cíli (heslo Spartan Race). Blátu zdar, v tom jsme za jedno!

4) Na některých závodech Spartan Race se vybíhá do vody, takže vlastně celý několikakilometrový závod běžíš v mokrém oblečení. I přesto běžíš motivačně dál. Jak je to možné?

Když jsi v „závodním modu“, tak svaly při práci vytvářejí teplo a tím neprochladneš. Například na mistrovství Evropy ve Skotsku ve Spartan Race nás „namočili“ (zkrátka byla překážka, kde musíte podplavat dřevěnou zeď) už na druhém kilometru. Bylo asi 11 stupňů, foukal hrozně silný vítr, celou tu dobu 3hodinového závodu pršelo. Ve vodě jsme byli minimálně 7x, já jsem tehdy běžela jenom ve slabém triku s dlouhým rukávem a elasťácích. A nevím, že by kdokoliv měl jakýkoliv zdravotní problém. Daleko horší, než běžet závod v mokrém oblečení, je pak v mokrém triku zůstat pár minut v cíli, kdy se zapovídáte s kamarádem.


Foto: Libor Jager

5) Tvrdíš, že Spartan Race ti umožňuje sáhnout si na svou podstatu. Co si pod tím máme představit?

Život začíná tam, kde vystoupíš ze své komfortní zóny. Tam, kdy se mozek, myšlení zastaví, nebo naopak koncentruje, ty jsi tady a teď. Zážitky u filmu, počítačových her, na sociálních sítích možná vzbuzují emoce, ale v podstatě nežiješ svůj život. Při závodech vnímáš sebe i okolí intenzivně všemi smysly a každou buňkou svého těla a ten zážitek, pocit, si neseš ještě mnoho hodin, možná i dní. Možná navždy.

6) Příprava na Spartan Race není jen o běhání, o tom vím své. Jak se ale připravuješ ty, pokud to není tajné?

V zimě určitě lyže, pak samozřejmě běh, trénink síly vršku různými způsoby – jízda na kajaku, lezení po skalách, nevyhýbání se nošení tašek z nákupu vlastními silami. Ve Spartan Race vlastně využiješ vše. A to je na něm to krásné. A speciálně – na sílu úchopu například velmi dobře funguje vis na výdrž. Nebo ručkovat, dokud neodpadneš a to v několika sériích za sebou. Jinak to samozřejmě v krátké odpovědi popsat úplně nejde. Tohle jsou obecné tipy, ale každý jsme jiný.


Foto: Libor Jager

7) Vím, že máš vrozenou poruchu imunity a musíš se vyhýbat konzumaci potravin obsahujících lepek. Ovlivňuje to nějak tvůj předzávodní jídelníček?

Snažím se jíst zdravě už proto, že zdravá jídla mi chutnají minimálně, stejně jako nezdravá. A před vrcholem sezóny se opravdu poctivě snažím vysadit to, u čeho vím, nebo mám podezření, že mi škodí.

8) Zuzi, prozraď mi, jak regeneruješ po jakémkoliv závodu Spartan Race a jak dlouho ti trvá, než zklidníš bolavé svaly?

Záleží, co po závodu následuje. Běžně si zkrátka dám den volna a pak 2 dny jen velmi lehký pohyb, aby tělo mělo dostatek času dočerpat síly. Důležitý je dostatečný spánek, kvalitně a dostatečně jíst, dodržovat pitný režim, rozhodně se vyhýbat alkoholu a pro urychlení regenerace můžete využít masáž, nebo aspoň ledovou koupel. Pokud byl závod opravdu náročný, tak je běžné, že nohy nejvíc bolí až 3. den. Ale – co bolí, to sílí.


Foto: Libor Jager

9) Je něco, v čem je Spartan Race tak specifický? Proč stojí na startu opakovaně tisíce natěšených lidí?

Je toho hodně – komplexní využití všeho, co (ne)umíš, zatížení celého těla, krásná příroda a zajímavé tratě, desítky jednotlivých výzev v jednom závodu a také fajn parta lidí, kteří se kolem závodů schází, kde si nepřipadáš hloupě, i když nejsi a ani nevypadáš jako profi závodník. A pak to, co je popsáno v otázce č. 5.

Pohled redaktorky na Spartan Race: Spartan Race je jako dobývání pásu cudnosti, bude to bolet, budete toho chtít nechat, ale když to všechno překonáte, přijde vyvrcholení, cíl – orgasmus vlastních fyzických sil!

10) Pamatuješ si, co se ti honilo hlavou v cíli po přeskoku hořícím ohněm na prvním závodu Spartan Race?

Na prvním závodu to bylo, jak moc jsem se mýlila. Myslela jsem si, že si to jdu jen odškrtnout a zjistit, že tohle pro mě není. A přitom z toho byla láska na mnoho let na první vyzkoušení.


Foto: Libor Jager

11) Co ti Spartan Race dává? Stal se tvým životním stylem, bez kterého bys už to nebyla ty?

Byla bych to já, jen by můj život v posledních letech vypadal trochu (dost) jinak. Nepoznala bych spoustu skvělých lidí, neviděla nádherná místa po celém světě, asi bych ani neměla tak velkou motivaci trénovat a zlepšovat své slabiny. Vím, že tahle etapa jednou, možná to ani není tak daleko, skončí. Ale jsem nesmírně vděčná, že mi Spartan Race vstoupil do života.

12) Odtajníš nám své plány na sezónu 2019?

Plán je neplánovat a dělat vše dle chuti a momentální nálady. Bylo to tak i loni a já si ten rok nesmírně užila, i přes to, že jsem původně myslela, že už skoro závodit nebudu. Už nad sebou nechci biče a plány. Nejlépe mi funguje, když se snažím poslouchat své tělo a jít tam, kam mě pocit radosti vede.

13) Moc děkuji za rozhovor. Je něco, co bys chtěla čtenářům serveru Kámoška.cz dodatečně vzkázat?

Užívejte si roku 2019 s radostí a chutí plnit si své sny a touhy. A nikdy není lepší den, kdy začít, než právě dnes. Třeba někdy na Spartan Race či jinde na krásných místech v přírodě na shledanou.

Štítky

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

  • Taky se letos chystám na spartan race a už se na to moc těším. Nakoupil jsem si outdoor výbavu přes https://armik.cz/ a už od jara na něj tvrdě trénuji. Každý den se snažím něco dělat, nejčastěji dělám pěší tůry a občas si i zaběhám.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.