Zdraví a sport

Šetrná biokosmetika

Poslední dobou letí vše, co má označení bio. A to se netýká pouze potravin, ale i jiných produktů, jako jsou prací prášky, vložky a také biokosmetika. Jak ale poznat, že je vybraný krém nebo balzám na ruce skutečně stoprocentně přírodní? A jaké výhody má biokosmetika? To vše najdeš v tomto článku. Kámoška ráda píše o možnostech, které ti moderní ekologie a cesta ochrany přírody nabízí. Biokosmetika je spojení příjemného s užitečným, takže neváhej a pojď společně se mnou zjistit, o co jde.

Rozhodně nepodceňuj bezpečnost takových produktů jako jsou třeba rtěnky či make-up

Biokosmetika: seznamte se

Pojem biokosmetika vlastně znamená, že jsou kosmetické výrobky založeny výhradně na přírodní bázi. Suroviny, které se tedy k výrobě kosmetiky používají, vyrostly v ekologickém prostředí. Takovýto výrobek nesmí obsahovat látky, které jsou jinak v kosmetickém průmyslu využívány běžně (např. parafín, silikon, syntetické látky, barviva, chemické UV filtry). Navíc nesmí být biokosmetika testovaná na pokusných zvířatech.

A jaké výhody má tedy biokosmetika? Především je to kvalitnější kosmetika a obsahuje řadu tělu prospěšných látek, jako jsou vitamíny nebo hydratační složky. Na rozdíl od kosmetických přípravků, kde převládají umělé látky i látky živočišného původu, nevyvolávají tolik alergických reakcí, takže je skvěle snáší i citlivá pokožka. Biokosmetika je vhodná pro všechny, tedy i pro děti.

%CODE1%

Pozor na falešnou reklamu

Bohužel mnoho výrobců kosmetiky používá nálepku biokosmetika i na ty produkty, které s tou skutečnou ekologickou výrobou nemají nic společného. Biokosmetika musí být označena většinou jako „kontrolovaná přírodní kosmetika“, případně „certifikovaná přírodní kosmetika“, přičemž její kontrolu má na starosti Kontrola ekologického zemědělství.

Falešná reklama a touha po větším zisku ale samozřejmě vede kosmetické magnáty k tomu, že toto označení užívají i tehdy, když ve složení převažují chemické látky nad těmi přírodními. Z toho důvodu nezbývá nic jiného, než se poradit se svou kosmetičkou a nebo číst podrobně složení výrobku. Osobně mám zkušenosti například s produkty DoktorBio, mezi stoprocentně přírodní patří také biobalzám na ruce značky Regina nebo výrobky firmy Ryor.

Biokosmetika a její nedostatky

Přestože má biokosmetika řadu výhod, může se stát, že nebudeš spokojená s jejím pomalejším účinkem. Zatímco některé krémy zjemní tvou pokožku takřka přes noc, biokosmetika přináší první výsledky za delší dobu. Navíc biokosmetika vydrží menší dobu, než-li ostatní kosmetické produkty, a to z toho důvodu, že neobsahuje syntetické konzervanty.

Někomu se nemusí líbit přírodní vůně těchto produktů, protože u nich není používaná umělá parfemace (někdy však může být ve složení éterický olej). Navíc mohou tyto výrobky někdy vyvolat nežádoucí alergické reakce. Důvodem je to, že naše pleť si za několik let zvykla na chemicky upravované krémy, balzámy, peelingy atd., takže po vystřídání těchto výrobků za biokosmetiku může naše snaha o návrat k přírodě vyvolat ekzémy nebo jiné zdravotní problémy. Ale k tomu dochází i u kosmetiky, která nepatří mezi bio.

A jaké máš ty zkušenosti s biokosmetikou? Poděl se s ostatníma kámoškama o svůj názor.

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře