Kultura a společnost Zdraví a sport

Rope skipping není jen skákání přes švihadlo

Přináším ti rozhovor s instruktorkou aerobiku, master instruktorkou rope skippingu a ilustrátorkou metodických materiálů. Její inspirací byl Richard Cendali. A kdo bude tvou?

Jana Černá (Beránková) je odbornou asistentkou na katedře gymnastiky UK FTVS. Od roku 1997 působí jako instruktorka aerobiku, zaměřuje se především na rope skipping, step aerobik, dance aerobik, PortDeBras a jumping. Je první Češkou propagující závodní formu rope skippingu (trikové a rychlostní skákání přes švihadla). Od roku 2005 vede vysokoškolský rope skippingový oddíl VSK FTVS v Praze, kde ze svých svěřenců vychovává budoucí instruktory. V roce 2008 byla vybrána Evropskou rope skippingovou organizací (ERSO) mezi skupinu ambasadorů, kteří si kladou za cíl šíření rope skippingu na národní i mezinárodní úrovni. V roce 2009 představila lekce rope skippingu v kondičních programech pro veřejnost. Navíc působí jako ilustrátorka metodických materiálů, čímž zúročuje své mnohaleté výtvarné vzdělání a několikaletou praxi ve studiu animovaného filmu Bratři v triku v Praze na Barrandově.

Master instruktorka Jana Černá (Beránková)

Švihadla se dostávají k většímu počtu lidí

1) Ahoj Jani, předem ti děkuji, že jsi souhlasila s rozhovorem. Švihadla rope skipping jsou na trhu už od roku 1997. Jak je tedy možné, že se o nich mluví až teď?

Originální, česká, námi vyráběná švihadla, určená speciálně pro kondiční a soutěžní rope skipping, jsou na trhu od roku 2005. V současné době se o nich mluví více, neboť našim cílem od začátku nebyl jen samotný prodej švihadel, ale organizujeme rovněž školení, kurzy, semináře a workshopy různých úrovní pro učitele tělesné výchovy, cvičitele, trenéry jiných sportů, sportovní kempy, atd. Pro veřejnost organizujeme komerční hodiny. Již devátým rokem působím na katedře gymnastiky UK FTVS, kde vyučuji základní gymnastiku, kondiční programy gymnastiky, programy aerobiku a aerobik, kde pohybových aktivit se švihadly často aplikuji. Tady všude využíváme naše švihadla, která se tak dostávají k většímu počtu lidí, a proto se o nich mluví stále více, za což jsme rádi.

2) Od roku 2005 spolupracuješ se svou maminkou na projektu šíření rope skippingu v České republice. Jak se vám daří?

Jde o každodenní mravenčí práci, do které musíme investovat spoustu energie a času, ale těší nás nejen to, že se o rope skippingu v současné době hovoří, ale že například stále vznikají nové oddíly, které zakládají absolventi našich kurzů. Rope skipping se tak neustále šíří do různých koutů naší republiky. K tomu nám slouží také naše webové stránky www.ropeskipping.cz, kde jsou všechny informace o aktuálním dění rope skippingu v Čechách. Letos v srpnu se už potřetí uskuteční týdenní kemp ve Františkových Lázních pod vedením zahraničních lektorů, kteří účastníkům kempu představí ty největší novinky a trendy našeho sportu v Evropě i ve světě. Také vyrábíme a prodáváme vlastní švihadla, pořádáme odborné semináře, workshopy, kurzy, vedeme komerční hodiny, vystupujeme pod hlavičkou našeho oddílu Black Lamb na sportovních či společenských akcích, naposledy např. při basketu ČEZ Nymburk – CSKA Moskva v O2 aréně.

Master instruktorka Jana Černá (Beránková)
foto: Petr Černý

3) Skákání přes švihadlo patřilo k základnímu tělovýchovnému vzdělání každého školou povinného žáka. Jak sis skákání užívala ve škole?

Tělocvik patřil už na základní škole k mým nejoblíbenějším předmětům. Měla jsem dobré tělocvikáře, a také jsem chodila cvičit do TJ Sokol Malá Strana, kde skákání přes švihadlo patřilo k běžným pohybovým aktivitám. První švihadlo jsem dostala od maminky už ve školce. Vyrůstala jsem ve sportovní rodině, rodiče mne vedly od malička ke sportu, za což jsem ráda.

Rozmanité dovednosti

4) Rope skipping vymyslel či spíše zformoval a zmodernizoval v 60. letech minulého století učitel tělocviku a hráč amerického fotbalu Richard Cendali. Ty ses v roce 2005 stala jeho propagátorkou. Děláš vše, abys šla v jeho šlépějích?

Uvedu to na přesnou míru. V roce 2005 jsem se s ním osobně seznámila na Mistrovství Evropy v Anglii. Pravdou je, že byl pro mne zpočátku velkou inspirací, zúčastnila jsem se i jeho výukového kempu. Pak jsem měla šanci vidět, jak se učí rope skipping v Maďarsku, Holandsku, Švédsku, Německu a Belgii a na základě všech získaných zkušeností a poznatků si dnes vytvářím vlastní výukové metodické řady se snahou naučit své svěřence v co nejkratším čase základním rope skippingovým dovednostem.

5) Je pravda, že skákání přes švihadlo výrazně zlepšuje koordinační schopnosti?

Na tuto otázku nejde ve stručnosti odpovědět. Vezměme třeba soutěžní rope skipping. Zde se trénují rozmanité dovednosti, tzv. triky, kdy je skokan nucen sladit přeskoky přes švihadlo v různých rytmických obměnách včetně rozmanité manipulace se švihadlem společně s násobnými přeskoky, jako jsou dvojšvihy či trojšvihy a ještě se změnou pohybu v prostoru. Pak ano, v této souvislosti lze hovořit nejen o rozvíjení koordinačních schopností. V případě kondičního rope skippingu, kde využíváme základních přeskoků s kroužením švihadla vpřed, jako jsou přeskoky snožmo, popř. střídnonož, pak mluvíme o rozvíjení tzv. timingu neboli správného načasování pohybu, což je též koordinační schopnost. Rope skipping rozvíjí nejen koordinační schopnosti, ale i silové (explozivní), vytrvalostní a rychlostní předpoklady. Jednotlivé schopnosti jsou pak rozvíjeny v závislosti na koncepci tréninku.

Instruktorka Jana Černá (Beránková)
Master instruktorka Jana Černá (Beránková)

6) Jaké švihadlo by se mělo používat, co se týče délky? Švihadla rope skipping, která se půjčují na kondičních lekcích, jsou nastavitelná, nebo je tam více velikostí na výběr?

Délka švihadla je odvislá od pokročilosti cvičence a jeho skokanských schopností. Obecně lze poradit začátečníkům, u kterých je potřeba dbát na správné držení těla a korektní techniku, délku švihadla po linii ramen. Při měření musí stát skokan oběma chodidly na středu švihadla, rukojeti směřují kolmo ke stropu. Tato délka švihadla zajišťuje optimální postavení trupu i při přeskocích s kroužením paží skřižmo (tzv. vajíčko). Středně pokročilí jedinci volí délku švihadla, kdy rukojeti sahají do jamky podpažní. Závodní skokané mohou mít švihadlo do úrovně spodního žebra, tato délka umožní lépe realizovat násobné přeskoky, jako jsou trojšvihy a čtyřšvihy. Obecně zjednodušeno, čím lepší skokan, tím mu stačí kratší švihadlo. Skokan ale nesmí v první řadě zapomenout na správnou techniku přeskoků. Výše uvedené platí u tzv. trikového skákání. U rychlostního skákání může být švihadlo i jen do úrovně boků. Pokud by přesto někdo s výběrem správné délky švihadla váhal, nejlepší by bylo, aby přišel na náš kurz, kde se vše podrobněji dozví a hlavně si švihadla pod odborným dohledem vyzkouší.

Přijďte si to vyzkoušet

7) Jak probíhá skákání v tělocvičně? Dá se bez problému uskákat celá hodina?

Záleží na typu cvičební jednotky, kterou rozlišujeme: a) dle zaměření cvičební jednotky (hodina školní TV, kondiční hodina, volnočasová jednotka, soutěžní trénink), b) dle obsahu cvičební jednotky (kondiční, rychlostní, vytrvalostní, dovednostní trénink) nebo c) dle úrovně cvičenců (začátečník, středně pokročilý, pokročilý, závodník). Obecně lze říci, že hodiny pro veřejnost u nás trvají 60 minut a jednotka cíleného sportovního tréninku 90 minut. Každá jednotka obsahuje: a) rozcvičení (zahřívací a průpravná část) bez využití švihadel a 5 až 10 minut specifické rozcvičení se švihadly, b) hlavní část – dle převažujícího obsahu cvičební jednotky, c) závěrečnou část (zklidnění, strečink, popř. masáž plosky nohy). Z výše uvedeného vyplývá, že čas věnovaný čistě přeskokům přes švihadlo se pohybuje u 60 min. jednotky kolem cca 35 minut. A jestli se to dá vydržet? Přijďte si to vyzkoušet a uvidíte.

Instruktorka Jana Černá (Beránková)
Master instruktorka Jana Černá (Beránková)

8) Jsi první Češkou propagující závodní formu rope skippingu. Co se na soutěžích děje?

Oficiálního programu mezinárodních soutěží se účastní jednotlivci a družstva. Jednotlivci absolvují čtyři disciplíny, družstva šest. Popis jednotlivých disciplín by vyžadoval více prostoru, ale obecně lze říci, že se disciplíny dělí na rychlostní a freestylové. U rychlostních disciplín se zaznamenává přesný počet přeskoků za vymezený čas. Freestyle je volná sestava cvičená při hudbě, kdy cílem je ukázat triky co nejvyšší úrovně.

9) Kde si s tebou nebo v jakých centrech mohou čtenářky švihadla vyzkoušet?

Od září do června nás najdete na komerční hodině každé úterý od 19 hodin v tělocvičně ZŠ Vokovická 3 na Praze 6, kde je možné si švihadlo po dohodě i zapůjčit. Chce-li se ale někdo s rope skippingem seznámit blíže, doporučuji mu navštívit náš kurz Rope skipping I. a II., který se v daných termínech koná vždy v tělocvičně v Loděnici Trója na Praze 8. Nejvíce ale zájemcům o tento sport dá týdenní mezinárodní kemp ve Františkových Lázních. Bližší informace o všem najdete vždy v předstihu na www.ropeskipping.cz.

10) Moc ti děkuji za rozhovor. Je něco, co bys chtěla čtenářkám serveru Kámoška.cz vzkázat?

Těším se na vás v tělocvičně!

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.