Cestování Zdraví a sport

Proč nepodceňovat nošení slunečních brýlí

Mnoho lidí začíná sluneční brýle nosit s příchodem krásných jarních a letních dnů. Ovšem nosit sluneční brýle se doporučuje nejen v létě, ale třeba i zimě. Tudíž celoročně. Sluneční brýle dokážou chránit zrak stejně dobře v létě i zimě, zvlášť vydáte-li se někam na hory. Ostré světlo odrážející se od sněhu není nic příjemného a pro oči prospěšného.

Proč nosit sluneční brýle i v zimě?

Jak už jsme nakousli, odraz slunečních paprsků od sněhu není nic příjemného. Mimo jiné se nošení brýlí doporučuje i z důvodu, že v zimě je slunce taktéž ostré, jelikož je níž než během léta. Proto se i jinak odráží. V případě, že sluneční paprsky dopadnou na sníh a odrazí se od něj, ještě více zesílí a způsobí únavu očí, ale mohou vám popraskat i žilky v oku. Vystavujete-li dlouhodobě oči slunečnímu svitu, riskujete rozvoj šedého zákalu.

Důležité jsou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem příslušné kategorie, ještě lépe s polarizací. Díky ní můžete totiž sluneční brýle nosit celoročně. Ptáte se, co dělat, když nosíte dioptrické brýle? I pro vás existuje řešení v podobě slunečních brýlí s dioptriemi – nechávají se dělat na zakázku – tedy přesně na míru vašim očím.

Jaké sluneční brýle použít?

Označení slunečního filtru najdete na vnitřní straně brýlí a vyjadřují prostupnost brýlových skel. Označují se čísly od 0 – 4 od čirých skel po tmavé. Čím menší číslo – tím světlejší skla a menší ochrana očí. Ono je něco jiného pobývat ve městě, na pláži u moře, na horách. Pro běžné nošení po celý rok se doporučuje 3. Pro vysokohorskou turistiku anebo léto u moře je vhodná 4.

Polarizační brýle

I když zrovna ostré sluníčko nesvítí, je vhodné oči chránit díky polarizačním slunečním brýlím. Polarizace potlačuje odlesky a ostré bílé světlo, které se odráží od sněhu nebo vozovky. Mimo jiné zintenzivní barvy a zlepší kontrasty. Sluneční brýle s polarizací jsou bezpečnější a komfortnější – uvítají je nejen lyžaři, ale i řidiči.

Jak si sluneční brýle vybrat?

Nejdříve byste měli vědět, kdy a proč je budete nosit. Zda potřebujete brýle na sport, turistiku, universální. Když máte v tomto jasno, zvolte oblíbený styl – kulaté, hranaté, pilotky, stylovky apod. Svou roli hraje i tvar obličeje a barva vlasů. Brýle nesmí výrazně konkurovat rysům vašeho obličeje, ale zase by měly jít vidět. Čím jemnější rysy obličeje máte, tím jemnější materiál volte. Popřemýšlejte nejen nad designem, ale i barvou. Aby pak brýle nebylo problém sladit s vaším oblečením a celkovým lookem. Přeci jen jde o výrazný módní doplněk, který navíc plní nezanedbatelnou funkci – chrání váš zrak.

Štítky

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.