Zdraví a sport

Příliš tvrdá matrace nemusí být pro spaní prospěšná. Jak vybrat správně?

Odborníci se shodují, že dobrý spánek je jedním z nejlepších způsobů, jak udržovat a zlepšovat naše zdraví. Matrace je obrovským faktorem v naší schopnosti dobře spát, přesto mnoho lidí přehlíží její důležitost a stále používá matraci, která neposkytuje dostatečnou podporu a pohodlí.

A to je to nejhorší, co pro vaše záda můžete udělat. Je to jen otázka času a začnou vás kvůli takové matraci bolet záda. Jak tedy vybrat tu správnou matraci s ohledem na bolest zad?

Nová matrace může být velkou investicí, ale tento krok může odemknout vaši schopnost lépe spát. Stejně jako u všech větších nákupů se chcete ujistit, že jste vybrali správně. Dejte si proto pozor na příliš tvrdou matraci.

Jak si vybrat matraci na bolesti zad

Existuje nespočet možných příčin bolestí zad, ale nepodporující matrace je jedním z faktorů, které by se neměly podceňovat. U lidí bez problémů se zády může správná podpora zabránit vzniku bolesti a u lidí, kteří již mají problémy se zády, může správná matrace z paměťové pěny pomoci s polstrováním a pohodlím.

Vybrat nejlepší matraci pro bolesti zad znamená vzít v úvahu povahu této bolesti spolu s dalšími potřebami a preferencemi matrace. Některé bolesti zad jsou krátkodobé a objevují se náhle. Toto se nazývá akutní bolest zad. Jindy bolest přetrvává po dlouhou dobu a je známá jako chronická bolest zad.

Problémy se zády mohou začít jako akutní, například po úrazu, a mohou se stát chronickými. Osoba s akutní bolestí zad může potřebovat pouze dočasnou úlevu od matrace. Spousta lidí si myslí, že když vymění proleženou matraci za tvrdou, vyřeší to jejich problém se zády. A to je velká chyba! Příliš tvrdá matrace často dostatečně nekopíruje vaše tělo, a tím vám nedopřává kvalitní spánek.

U chronických bolestí zad může být zapotřebí více významných kroků, jako je výběr matrace, která je pevnější nebo měkčí. Nalezení správné úrovně pohodlí a odlehčení tlaku může pomoci udržet správnou orientaci páteře během spánku. Nejlepší volbou v tomto případě je oboustranná matrace, díky níž můžete měnit tvrdost pouhým otočením.

Bolest dolní části zad

Bolesti dolní části zad postihují pět spodních obratlů (L1-L5) v bederní oblasti. Je to nejběžnější typ bolesti zad a jeden z hlavních důvodů, proč navštěvujeme lékaře. Tato oblast zad je zranitelná ohýbáním a kroucením, které může poškodit svaly a páteř samotnou. Trávení příliš mnoha hodin ve špatné poloze na spaní může způsobit bolesti dolní části zad.

  • U těch, kdo spí na boku může nastat bolest, pokud nejsou podepřená ramena a boky, což ovlivní celou páteř.
  • U těch, co spí na zádech a na břichu mohou mít bolest kvůli příliš měkké nebo příliš pevné matraci, která vyvíjí tlak na přirozené zakřivení bederní páteře.

Ti, co spí na boku by si obecně měli pořídit matrace středně měkké až středně pevné, které mohou tlumit jejich body nárazu.

Ti, co spí na zádech a na břichu by si měli pořídit středně pevné až pevné postele, které se přizpůsobují jen lehce.

Bolest střední a horní části zad

Bolesti střední a horní části zad jsou mnohem méně časté. Anatomie v těchto oblastech je stabilnější, což snižuje pravděpodobnost natažení při převalování. Bolest v těchto oblastech může souviset s vážnějšími problémy a měla by být kontrolována lékařem. V některých případech může špatné držení těla způsobit nepřiměřené napětí ve střední nebo horní části zad. Matrace uvolňující tlak, která přispívá k vyrovnání páteře, může snížit riziko tohoto druhu bolesti.

Kvalitní polštář také zajistí, že krk a horní část páteře budou mít odpoví.

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.