Kultura a společnost Zdraví a sport

Posilováním k chytrosti?

Výzkumníci se pokusili dokázat, že studenti, kteří navštěvují posilovnu či pravidelně cvičí, jsou chytřejší a ve škole mají lepší prospěch, než lenoši. Jak to dopadlo?

Lepší prospěch

Vědci došli ke zjištění, že ti studenti, kteří chodí do posilovny nebo kteří figurují v nějakém školním týmu (šachové a vědeckou kroužky samozřejmě neberme v úvahu), mají lepší známky a častěji také zůstávají déle na škole. Zde byl zaznamenán nárůst o 3,5%. Závěr byl učiněn na základě porovnání studentských GPA.

GPA

GPA neboli Grade Point Average je něco na způsob našeho průměrování známek, akorát se počítá jinak. Na většině vysokých škol u nás už se setkáme se známkováním A-F, přičemž za každou tuto známku (kromě F, které je nedostatečnou) se dává určitý počet bodů, kterým se potom násobí odpovídající počet kreditů z daného předmětu, ze kterého máš známku. To, co vyjde, se sečte a vydělí celkovým počtem kreditů. A tvoje GPA je na světě.

Jak proběhl test?

Test prováděla skupina výzkumníka Pivarnika – ta porovnávala GPA celkem 4843 studentů. V této skupině vysokoškoláků porovnávala ty, kteří měli zakoupené členství ve fitness centru (a opravdu jej navštěvovali) a s těmi, kteří ne. Ve čtyřech po sobě jdoucích semestrech se pak ukázalo, že sportovci mají celkově vyšší GPA než ti, kteří raději leží doma v knížkách. Navíc prváci měli na konci svého prvního roku na vysoké více získaných kreditů, než ti, co nechodili do posilovny si oddechnout. Obecně tedy ti, kdo navštěvovali během svého prvního a druhého roku posilovnu, měli vyšší GPA než ti ostatní, co ne.

Závěrečné posouzení

Celkově bylo společné GPA studentů s členství do fitka o 0,13 bodu vyšší, než těch, co ne. Může se to sice zdát jako prkotina, ale pravdou je, že i toto číslo hraje roli. Navíc do druhého ročníku se dostalo 74 % těch, kdo posilovali, a „pouhých“ 60% těch, co ne. A to už celkem rozdíl je, ne? Vědci proto došli k závěru, že školy by měly svoje studenty lákat především na to, že v areálu se nachází posilovna či jiné sportovní vyžití. Tak co? Zdá se ti to jako dostatečná motivace pro to, abys konečně začala posilovat?

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.