Zdraví a sport

Pennyboard, revoluce ve skejtování, která teď letí

Skejtování zažilo největší boom v 90. letech, převážně v podobně klasických skateboardů s dřevěnou deskou o velikosti 32 palců. Takový skateboard je klasikou pro jízdu v U-rampě, nebo street style. Jeho tvar a konstrukce posloužily jako základ pro další typy prken, které si představíme v našem článku.

Pennyboardy

Hitem posledních let jsou malé městské skejty jménem Pennyboard. Původní pennyboard vznikl v Austrálii a postupně se rozšířil do celého světa. Zesílená plastová konstrukce má nosnost až 100 kg, délka desky má maximálně 56 cm. Pennyboard je tím pádem možné snadno schovat do batohu a v případě potřeby naskočit a zkrátit si cestu. Ne nadarmo se tento typ skejtů označuje jako street cruiser (městský křižník), protože se jedná o ideální dopravní prostředek do města. Konstrukčně jsou pennyboardy dost podobné longboardům, se kterými mají společná i široká měkká kolečka, zajišťující dobrou stabilitu. Z klasického skateboardu si zase půjčují zvednutý tail, tedy ocas prkna, který pomůže při zdolávání menších překážek nebo zvednutí prkna do ruky. Pennyboardy se vyrábí v různých barevných modifikacích, dokonce i se svítícími kolečky s LED diodami. Pokud si nevyberete konfiguraci podle svých představ, můžete si dokonce sestavit svůj vlastní pennyboard. Svůj nový pennyboard si navrhněte v barevné kombinaci desky, podvozku i koleček přesně dle svých představ. Kromě dopravního prostředku tak získáte i stylový módní doplněk.

Longboardy

Jak už název napovídá, longboard je vlastně takový prodloužený skateboard bez zvednutých okrajů. Délka jeho desky se pohybuje od 36“ do 45“ (115 cm). Díky tomu má mnohem lepší stabilitu a ovladatelnost. Jízda na něm by se dala přirovnat k surfování nebo jízdě na snowboardu. Měkká a široká kolečka mají výbornou přilnavost a dovolují vykrajovat dlouhé oblouky. Longboard není přímo určený pro jízdu v rampě, ale to neznamená, že se na něm nedají provádět zajímavé triky. Oblíbenou disciplínou na longboardu je downhill, tedy sjezd z kopce po klikatých silnicích.

Skateboardy


Klasický skateboard má desku zhotovenou z několika vrstev javorového dřeva. Čím více vrstev skate má, tím je deska tvrdší. Dětem stačí měkké desky, pro dospělé už je potřeba alespoň 7 vrstev. Deska boardu je prohnutá na obou stranách a zároveň mírně prohnutá v ose jízdy směrem nahoru. Zahnutí v přední části se nazývá nose (nos), v zadní části potom tail (ocas). Tato zahnutí jsou důležitá pro triky a skoky, které na skateboardu můžete dělat. Například u klasického triku „ollie“, nejprve zatlačíte zadní nohou na tail boardu, tím nazdvihnete jeho nose a přední nohou pak vytáhnete prkno směrem nahoru. Deska boardu má na povrchu hrubý materiál, takzvaný grip, takže prkno dobře sedí a neklouže.

Samostatnou kapitolou jsou trucky, neboli podvozek a kolečka. Zde je rozhodující hlavně kvalita materiálu, ale i výška podvozku. Modely s označením high umožňují lépe vykrucovat zatáčky, low trucky jsou zase stabilnější při flip tricích. Pokud začínáte a zatím nemáte definovaný vlastní styl jízdy, vybírejte střední, univerzální výšku. Podobné rozdíly existují i u koleček.. Měkká a malá kolečka budou jezdit pomaleji a dobře sedět na téměř jakémkoliv povrchu. Větší a tvrdší kolečka jsou rychlejší a hodí se pro zkušenější skejťáky.

Štítky

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.