Kultura a společnost Zdraví a sport

Obleč se chytře na podzimní běhání

S nastávajícím podzimem máme tradičně tendence opouštět venkovní sporty a hledat útočiště v tělocvičnách a posilovnách. Chladnější a sychravé počasí ale nemusí být důvodem, proč bys měla zanechat běhání. Jak ti potvrdí zkušenější běžci – není špatné počasí, jen špatně oblečený sportovec. Vyzraj na rozmary podzimních dní a přesvědč se, že běhání v tomto období je ve skutečnosti příjemnější než v létě.

Základní outfit je jednoduchý

Na proměnlivé počasí se připrav zásobou triček s krátkým i dlouhým rukávem. Pokud ještě nechceš dát sbohem oblíbenému tílku, nebo odhalování bříška běháním v podprsence, vybav se lehkou bundičkou, která tě ochrání před mírným deštěm a větrem. Tajemství pohodlného podzimního běhu spočívá ve správném vrstvení oblečení.

Co je funkční materiál?

Při špatné kombinaci oblečení ti totiž hrozí přehřívání, které výrazně snižuje výkonnost organismu. Na kratší výběhy ti proto mnohdy budou stačit například dvě trička s krátkým rukávem a pro delší běh jen jedno tričko s dlouhým rukávem. Přednost bys přitom měla dát funkčním materiálům, které rychle odvádí vlhkost od těla a snižují tak riziko prochladnutí.

Obleč se chytře na podzimní běhání

Na kratší běhy postačí dvě trička s krátkým rukávem, ale musí být funkční. Např. adidas Supernova Primeknit, 1 499Kč.

Nepusť k sobě chladný vítr

Při výběru bundy sáhni po modelu bez podšívky. Taková bunda nebude dlouho zadržovat vlhkost, což je pro běh v chladném počasí klíčová vlastnost. V horším počasí budeš také potřebovat bundu, která je dostatečně větru-vzdorná a přes zip ani švy nepustí k tvému tělu chladný vítr. Pokud se chystáš na indiánský běh, ideální variantou bude tričko s dlouhým rukávem a bunda, kterou si pro běžecké pasáže uvážeš kolem pasu a na chůzi si ji oblékneš.

Pokud teplota neklesne pod nulu, budou ti na nohy stačit klasické legíny. Minimum by přitom měla být ¾ délka, abys v teple udržela kolena. Podobně se postarej i o kotníky. Nízké ponožky nech v šuplíku až do letních měsíců a vybav se vysokými, ideálně funkčními ponožkami, které nenasáknou potem.

I tvoje nožky musí dýchat

Pro běh za sucha ti dobře poslouží stejné boty, ve kterých jsi běhala v létě. Do deště nebo sněhu už ale budeš potřebovat boty s gore-texovou membránou, jež nepustí dovnitř vlhkost, ale zároveň umožní tvým nohám dýchat. Po doběhnutí v běžeckém oblečení zůstaň maximálně pět minut a poté se co nejrychleji převlékni do suchého.

Obleč se chytře na podzimní běhání

Mírný déšť zvládnou i vaše letní běžecké boty. Například adidas Energy Boost 2, 3 999Kč.

Nezapomínej ani na jiná nebezpečí, než jaké představuje podzimní počasí. S kratšími dny roste pravděpodobnost, že budeš vybíhat nebo se vracet domů za tmy a proto bys neměla podcenit ani tvou viditelnost. Ujisti se, že tvoje běžecké oblečení má dostatek reflexních prvků a to nejlépe po celém těle. Částečně ti pomohou také výrazné neonové barvy oblečení a bot. Nejen že budeš trendy, ale také si užiješ běhání v bezpečí bez špatných následků.

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.