Zdraví a sport

Než usednete na koně: Kvalitní výbava zabrání vašemu zranění

Určitě jste už slyšeli, že svět je nejkrásnější z koňského hřbetu. Pokud jste se letos rozhodli zjistit, co je na tom pravdy a vyzkoušet některou z jízdáren ve vašem okolí, budiž vám přáno. Než se ale posadíte na koně abyste si užili vyjížďku, budete potřebovat základní vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Volnou helmu nikdy nepoužívejte

Nikdy na koně nesedejte bez kvalitní jezdecké helmy. Pouhé zrychlení hlavy 80 g už stačí k tomu, aby došlo k fraktuře lebky, přitom při cvalu koně se vaše hlava ocitne ve zrychlení 100-300 g. Helma splňující normu VG01 dokáže zmírnit následky zranění nebo dokonce zachránit život. Musí vám ale přesně padnout. Nepůjčujte si použitou přilbu, která vám je někde volná – taková ochrana nemá smysl. Pořiďte si vlastní přilbu vyrobenou přesně na obvod hlavy, nebo tu, která má v zadní části kolečko, jímž si obvod nastavíte.

Bez vesty to nepůjde

Do terénu byste neměli vyrážet ani bez bezpečnostní vesty splňující normu EN13158-2009. Jde o jediný účinný způsob, jak si ochráníte páteř a trup. Vesta by vám měla padnout jako ulitá, zároveň ale nijak nebránit v pohybu. Suchý zip nebo šněrování umožní perfektní nastavení na ramenou a v bocích. Můžete zvolit i lehčí variantu v podobě páteřních chráničů podle normy EN1621-2, ovšem vesta nabízí dokonalejší ochranu celého trupu.

Rajtek potřebujete víc

Na první vyjížďku můžete přijít v džínách, ale pokud to myslíte s ježděním vážně, pořiďte si jezdecké oblečení. S jedněmi jezdeckými kalhoty nevystačíte, budete potřebovat minimálně dvoje, lépe však troje. Začněte termorajtkami na zimu. Zateplené nepromokavé kalhoty se zvýšeným pasem a celokoženým sedem jsou vhodnou volbou. Na jaro a podzim se hodí rajtky ze softshellu nebo mikrovlákna. I ty mají velice dobré termoizolační vlastnosti, což je v chladnějším období roku důležité. Na léto pak mohou být lehčí rajtky z materiálů jako je elastan, bavlna, viskóza, nebo lycra.

Slaďte se s koněm

Jezdecké tričko a košile by měly být především funkční, dobře sát pot. Bunda a mikina je lepší upnutější, ale pohodlné. Ať už budete hledat rajtky, trička, bundy či mikiny, určitě se vám budou hodit rady a správném výběru oblečení pro jezdce a jistě si povšimnete, že jezdecká móda je především z funkčních materiálů. Tím ale není řečeno, že musí být nudná. Klidně se můžete obléci do barev a sladit s výbavou svého koně.

Správné boty, aby noha nezůstala ve třmenech

Samozřejmě budete potřebovat i dobré jezdecké boty, ty má v nabídce například značka Ariat. Můžete si vybrat buď nízká perka, nebo vyšší boty, vždy ale sáhněte po těch s menším podpatkem – ten je u jezdeckých bot nezbytností. Důležité totiž je, aby vám při pádu neproklouzla noha a nezůstala ve třmenech. Nevhodné jsou dlouhé tkaničky, které se rovněž při pádu mohou zaplést do třmenů. Pestrá je volba materiálů od gumových přes koženku až po pravou kůži, ty jsou nejdražší, ale nejodolnější.

Rukavice pro příjemné držení otěží

Proti mrazu, ale i proti puchýřům a mozolům způsobených otěžemi vám pomohou jezdecké rukavice. Jedny teplejší vypodložené si vyberte na zimu. Nezapomeňte ale ani na druhé lehčí, tenčí, prodyšné, určené na léto. Podstatné je, aby měly rukavice takový povrch, v němž vám nebudou proklouzávat otěže.

Kvalitní volba vydrží dlouho

Celá jezdecká výbava není sice levnou záležitostí, ale rozhodně se nevyplatí ji podceňovat. Především výběr helmy a bezpečností vesty musíte udělat opravdu pečlivě a zodpovědně, ten je nejdůležitější. Na druhou stranu si můžete být jisti tím, že když vyberete kvalitní, vydrží vám dlouho. Taková investice se vyplatí, což vystihuje i známé přísloví: Nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.