Kultura a společnost Zdraví a sport

Nemůžeš spát? Zkus tohle a třeba „zabereš“!

Příčin nespavosti je hodně, možností, jak se jí zbavit, je tudíž ještě víc. Pokud nemůžeš usnout, tyhle tipy ti možná pomůžou „zabrat“.

Čím to asi může být?

Nebýt schopná usnout jednu nebo dvě noci za sebou je celkem normální a občas se to stává nám všem. Pokud ale delší dobu nejsi schopná pořádně zabrat a celou noc se budíš, možná by stálo za to zjistit, čím to asi může být. Hlavní příčinou nespavosti bývá stres, ale existují i jiné: nedostatek pohybu přes den, příliš vytopený pokoj, alkohol či kofein, to všechno a mnohem víc může přispívat ke špatnému spánku. Jak ale spát líp?

Klidně si čti, ale ne na mobilu

Před spaním vypni počítač, televizi a telefon – pokud máš budík nastavený v mobilu, nech ho někde, kde tě nebude lákat si před spaním v posteli projíždět facebook. Proč to? Modré světlo z obrazovky může simulovat denní světlo, díky čemuž mozek produkuje víc kortizolu, hormonu, který tě přes den drží vzhůru.

Pokud si před spaním potřebuješ něco číst, vezmi si radši knížku nebo časopis – ty ti na rozdíl od mobilu nebo obrazovky počítače nesvítí přímo do obličeje a dokonce ti mohou i pomoci usnout: čtení může navodit pocit ospalosti a tobě se tak bude líp usínat.

Vyvětrej, ale vyhni se ledové sprše

Ono je sice nepříjemné, když ti táhne na nohy, ale studie ukázaly, že zima v pokoji může vést ke kvalitnějšímu spánku. Pokud nechceš celou noc spát při otevřeném okně, alespoň půl hodiny před spaním pořádně vyvětrej – v horkých dnech, kdy je i přes noc velké teplo, zkus zkombinovat otevřené okno pro „vyměnění vzduchu“ v pokoji s větrákem nebo klimatizací.

Pokud jsi nicméně „fanynka“ studených sprch, před spaním se jí vyhni – studená voda způsobí větší rozproudění krve a probuzení organismu a tak tě spíš udrží vzhůru, než že by ti pomohla spát. Nech ji radši na ráno, kdy tě příjemně osvěží.

Vyhni se stresu

Jasně, jasně, stresu se moc vyhnout nedá, obzvláště pokud pracuješ nebo chodíš do školy. Pokus se ale všechny svoje povinnosti zvládnout před spaním: nebudeš potom ležet v posteli a jen usilovně myslet na to, že jsi měla začít dělat tu prezentaci na čtvrtek, nebo na to, že zítra určitě nezvládneš test z matiky. Aspoň dvě hodiny před spaním se už neuč – do hlavy stejně nic „nedostaneš“ a učení by tak nemělo moc smysl.

Tma a ticho

Pro dobrý spánek je důležitá absolutní tma a co největší ticho. Tma se dá zařídit snadno, ať už zatažením žaluzií na okně nebo jen sehnáním masky na spaní, ale pokud bydlíš uprostřed města v domě poblíž frekventované silnice, s tím tichem to může být horší. Zkus si sehnat špunty do uší – prodávají je například v Neoluxoru či lékárnách, ale i v některých obchodech se sportovním vybavením (používají je někteří plavci, které může bolet hlava, když jim voda nateče do uší) – nebo hluk vytěsňující sluchátka, do kterých si můžeš pustit uklidňující hudbu, která ti pomůže spát.

Po probuzení nezůstávej v posteli

Když se náhodou probudíš dřív, než ti zazvoní budík, znamená to, že tvoje tělo se rozhodlo, že má pro danou noc spánku dost, a zůstávání v posteli dlouho po tom, co ses probudila, může prohloubit tvou únavu a ty budeš celý den zívat a celkově budeš „nepoužitelná“.

Obzvláště pokud každý den vstáváš přibližně ve stejnou dobu, tvoje tělo si časem vytvoří vlastní „hodiny“, a tak pozná, kdy tě má zhruba vzbudit. Mysli taky na to, že přes noc ve tvém těle proběhne několik spánkových cyklů – jeden takový cyklus trvá hodinu a půl, ideální doba pro spánek je tedy buď čtyři a půl, šest, sedm a půl nebo devět hodin. Pokud tvůj budík zvoní kdykoli mezi tím, existuje silná pravděpodobnost, že ti bude ranní „probírání se“ trvat delší dobu.

Pohodlná a čistá postel

Per povlečení na peřiny každý týden – v povlečení se usazují částečky kůže, prach a bakterie, které mohou vést ke vzniku alergií a alergické reakce můžou způsobit trable s usínáním. Pokud se v noci převaluješ a nemůžeš najít pohodlnou pozici, zkus obrátit svou matraci na tu míň „proleželou“ stranu, nebo ji vyměnit úplně: výplně v matracích se většinou zničí během doby zhruba pěti až deseti let, takže pokud svou matraci máš tak dlouho, zkus si sehnat novou.

Někomu taky po čase může přestat vyhovovat tvrdost (nebo měkkost) jejich matrace. Pokud se ti nepohodlně leží, zkus měkčí matraci – pokud tě bolí záda, zkus tvrdší. Normy pro to, jak tvrdá nebo naopak měkká matrace je vhodná ke spánku, neexistují a to, jaká matrace je pro tebe pohodlná, je hodně individuální.

Co ty? Co pomáhá usnout tobě?

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.