Zdraví a sport

Nakopni mozkové buňky šálkem kvalitní kávy

Jsi kafařka? Tak si dej coffee break a přečti si tento článek o kávě. Víš například, kdy je nejlepší čas na pití kávy, aby tě opravdu nakopla? Nebo jaké výhody ti pravidelné pití kávy nabízí? Zjisti to a zamiluj se do opravdu kvalitní kávy!

Dožít se sta let? S šálkem kávy jsi na dobré cestě

Brzké vstávání do práce, do školy, učení během zkouškového, šití kostýmu pro děti na maškarní,… To všechno jsou věci, kvůli kterým ženy nutně potřebují kofein. Pokud i ty miluješ vůni kávy, jistě víš, jaké uvolňující účinky má a jak dokáže nastartovat i naprosto vyždímaného člověka. Jestli ale hned po ránu tvoje myšlenky patří jen kouřícímu šálku kávy, měla bys trochu přibrzdit. Nejlepší čas na pití kávy je podle odborníků kolem deváté či desáté hodiny dopoledne a poté po obědě mezi druhou až pátou. Je tomu tak proto, že v těchto hodinách je hladina hormonu kortizolu nižší a my si tak připadáme jako přejetí kombajnem. Dobře udělaná káva ve správný čas může udělat divy – nejenže nakopne tvé soustředění a bdělost, ale zvýší také dobrou náladu. Díky kávě tak budeš mít i větší chuť na cvičení nebo práci. Kromě toho káva obsahuje antioxidanty, které mají co dočinění s dlouhověkostí, a snižuje riziko některých nemocí.

Ententýky, dvě kávičky, kteroupak si dát?

Jenomže jakou kávu si vlastně vybrat? Rozdíly jsou nejen v kávovnících a jejich původu, ale také ve zpracování zrn a následném pražení. Mezi základní druhy patří robusta a arabika. Jaký je mezi nimi rozdíl? Robusta je hořká a podstatně méně kvalitní než arabica. Na náš trh se robusta dostává několik měsíců až roků po jejím upražení, což zní sice neuvěřitelně, ale je to tak. Výsledek? Mnoho lidí ani netuší, jak chutná kvalitní káva. Pokud někdo doopravdy touží po tom nejlepším, musí se zaměřit na čerstvě upraženou 100% arabiku. Právě ta má nádhernou vůni a chuť. Když ale půjdeš do kavárny, určitě si nebudeš objednávat „jednu arabiku“. Jistotou zůstává, že kvalitní čerstvá káva na tebe čeká klidně i doma v kuchyni.

Amerika v jednom hrnečku

Pokud chceš opravdu kvalitní americkou kávu, nemusíš kvůli tomu jezdit za oceán. Ty nejlepší kousky lze totiž koupit i tady. Z Jižní Ameriky bys určitě měla ochutnat například kolumbijskou kávu Columbia Supremo. Ta tě překvapí svými oříškovými tóny s jemným nádechem smetany.

Ze Střední Ameriky je zase káva Nicaragua SHG, která se pěstuje ve vysoké nadmořské výšce, takže se nediv, když při jejím pití budeš mít pocit, že bys mohla létat. V této kávě ucítíš čokoládové aroma a také kořenitou chuť.

Užij si zvuky afrických bubnů

Pro skvělý šálek kávy ale můžeš vyrazit i do dalších destinací. S kávami z Afriky pocítíš, co je to exotika a skvělá káva v jednom. Ozkoušej například etiopskou kávu Yirga Cheffe, které tě omámí květinovou vůní jasmínu a tóny limetky a dalšího ovoce. Tato káva je velmi výrazná, ne však nijak násilná.

Spolehlivě tě probere a osvěží ale také kamerunská káva Cameroon s jemnou chutí, kombinující čokoládu a oříšky. Jemné jazýčky v ní rozpoznají také ovocný nádech, který je typický pro kávy ze střední Afriky.

Neumíš se rozhodnout?

Rozmanité vůně a chutě lákají, ale rozhodnout se je tak složité. Řešením dilema je degustační balení obsahující nejoblíbenější druhy kávy. V jednotlivých baleních se vždy nachází jednodruhová arabica z různých pěstitelských oblastí. Balení je tak velmi zajímavým dárkem pro všechny milovníky kávy.

Káva musí být čerstvá

Cestovat za rozmanitými vůněmi kávy můžeš i z vlastního domova. Všechny výše představené originály zakoupíš na stránkách KAMIKAVA. Tento obchod se specializuje na prodej 100% čerstvé arabiky, která je pražena v tradiční české pražírně. Díky tomu si kávu vždy dokonale vychutnáš!

2 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

  • Není nad čerstvě praženou arabicu:-) Je to úplně něco jiného než káva z hyper a super marketů.

    • Tak to souhlasím, naše rodina je na kvalitní kávě ráno závislá. Když si vzpomenu na ty roky rozpustných blivajzů, dělá se mi špatně 😀

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.