Zdraví a sport

Mykóza, jak se před ní chránit?

Jedním z nejčastějších ženských onemocnění je vaginální mykóza, alespoň jednou už potrápila 3/4 všech žen, u většiny z nich se navíc znovu a znovu vrací. Její největší výskyt je v létě, pokud si ho proto nechceš pokazit, můžeš se před tímto strašákem chránit. Chceš vědět jak? Tak či dál článek, díky kterému se dozvíš vše důležité. Mykózu nepodceňuj a raději si pořádně užij hezké počasí. Jdeme na to!

Co je to vlastně mykóza?

Mykóza, která je často přezdívána kvasinková infekce, je způsobena kvasinkami rodu Candida albicans. Ty jsou spolu s dalšími mikroorganismy normální složkou pochvy, za normálních okolností je sama schopná regulovat své množství a ženě tak nezpůsobuje žádné problémy. Ty ale nastanou, když se přirozené prostředí pochvy změní. Počet kvasinek tak naroste a vzniká zánět. Mykóza není nebezpečné onemocnění, je však velmi nepříjemná.

%CODE1%

Jak se mykóza projevuje?

Poznat kvasinkovou infekci není nijak složité. Z pochvy se zánět dostane i ven, kde vzniká zarudnutí a otok, můžeš zpozorovat i svědění a tlak v podbříšku. Mykóza se velmi často projevuje bílým nebo nažloutlým výtokem, který je nejprve řídký, ale po čase stává hrudkovitým a podobným tvarohu, často i zapáchá. Když jdeš na toaletu, cítíš jakoby řezání, v postupujícím stádiu je dokonce močení nemožné. Dále se mykóza projevuje bolestivým sexem.

Čím je mykóza způsobena?

To, že se mykóza projevuje v létě více než v jiných ročních období není náhoda. Způsobuje ji totiž spousta faktorů, které k létu neodmyslitelně patří. Třeba koupání. Neznamená to ale, že se mykóza automaticky váže ke špinavé vodě. Infekcí můžeš onemocnět, i když se budeš čvachtat v bazéně s chlorovanou vodou. Desinfekce totiž mění pH pochvy a to právě spustí množení kvasinek. Koupání v moři se ale nebraň, je bezpečné a nemůže ti nijak uškodit. V létě také určitě častěji dáváš přednost tamponům před vložkami. To má negativní vliv na rovnováhu poševního systému, měla bys proto nošení tamponů omezit na nutné minimum a vyměnit je za vložky. V žádném případě ale nepoužívej parfémované! Kvůli pocení je samozřejmé sprchování několikrát denně. Přílišná hygiena ale může být spíš na škodu, třeba kvůli používání nevhodného parfemovaného sprchového gelu. V intimních partiích by ses neměla mát více jak jednou denně. Kvasinkovou infekci také může způsobit oslabený imunitní systém, časté užívání antibiotik nebo nesprávný životní styl.

Dá se mykóza léčit?

Samozřejmě. Mykóza se sice dá „přechodit“, ale po menstruaci se opět objeví. V lékárně si můžeš koupit přípravek proti mykóze, ten ti však pomůže spíše na kůži, infekce uvnitř pochvy přetrvává. Existují i babské rady, třeba potírání mlékem nebo zakysanou smetanou v intimních partiích, můžeš si jimi však více uškodit. Pokud proto u sebe najdeš příznaky, ihned se objednej k lékaři. Léčba není nijak náročná, bolestivá ani zdlouhavá. Gynekolog ti jen odebere vzorek, pošle ho do laboratoře a podle výsledků ti doporučí léčbu na míru. Existuje několik typů léčení, jsou však založené na podobném způsobu, liší se jen v počtu dní. Většinou spočívají v zavádění různých čípků, tablet nebo globulí do pochvy, na vnější otoky zabírají různé mastičky a gely. Celý proces trvá kolem sedmi dní. Pokud tě trápí opakované vracení mykózy, zkus i ho každé koupele dát pár kapek tea trea olejíčku, který zmírňuje potíže.

Co dělat a co ne?

  • Nenos příliš upnuté a neprodyšné kalhoty a kraťasy, zkus si vybírat oblečení z přírodních materiálů. Překážkou mohou být také mokré plavky, je mi však jasné, že tomuto se nejde vyhnout, přece jen se nebudeš převlékat po každém koupání.
  • Je to zvláštní, ale mykóza může být spojena s větší hladinou cukru v krvi, proto jí často trpí hlavně cukrovkáři. Zkus proto omezit bílé pečivo a sladkosti. Někdy je to těžké, ale měla byt především myslet na své zdraví.
  • Raději se sprchuj než koupej, používej mýdlo určené pro intimní hygienu, tedy to s pH 5.5.
  • Zkus začít užívat výrobky, které zlepšují mikroflóru, třeba Actimel nebo Activia jogurty, mykóza proti nim nemá šanci.
  • Pokud jsi si jistá, že tě mykóza netrápí, používejte s přítelem vždy kondom. Při onemocnění tě na sex asi přejde chuť, a i když ne, tak na něj radši zapomeň a to i s kondomem. Mohla by jsi snadno nakazit svého přítele, navíc se při léčbě snažíš o vyrovnání poševní rovnováhy, což by partnerovy spermie mohly narušit. Vaginální mykóza se nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, přítel ji na tebe ale může opakovaně přenášet ( i když o tom nemusí vědět- u mužů se příznaky nevyskytují), proto bys ho také měla přimět k léčení- to spočívá v mazání penisu mastičkou. Asi nebude moc nadšený, ale zkus se zapojit a zpříjemnit mu to tak, že to budeš dělat sama. Pokud se nebude léčit, dostanete se do „bludného kruhu“. Prevencí pro tebe také může být průběžné používání poševních gelů.
  • Dodržuj pravidelný alespoň 8 hodinový spánek a snaž se vyvarovat stresu, kterým se mykóza také vyvolává.
Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.