Cestování Zdraví a sport

Létání v těhotenství. Na co si dát pozor a jaké jsou podmínky?

Začátek těhotenství nemusí nutně znamenat devět měsíců, během kterých žena pouze opatrně a trpělivě sedí doma na gauči. Naopak taková dovolená u moře může být pro psychiku budoucí maminky skvělým dárkem. Zjistěte, jaká jsou zdravotní rizika a podmínky leteckých společností pro přepravu těhulek.

Těhotenství není nemoc

Průběh těhotenství je velmi individuální záležitost. Každá žena ho prožívá zcela odlišně, a proto je třeba v první řadě poslouchat lékaře a signály těla. Zatímco některým budoucím maminkám je kvůli nevolnosti nejlépe doma v posteli, jiné mají hromadu energie a lákají je aktivity, na které mají v těhotenství konečně čas. Pokud i vy přemýšlíte nad tím, že byste měsíce před porodem nějak hezky využila, neváhejte. Stačí být opatrná a spolehlivě informovaná o tom, co si bez ohrožení miminka můžete dovolit. Když mohou některé těhule chodit pravidelně do posilovny a pak porodit absolutně zdravé dítě, proč byste vy nemohla podniknout nějakou tu cestu do vysněného ráje.

Na palubě letadla s pupíkem

Asi není velkým překvapením, že vhodnost létání v těhotenství úzce souvisí s fází, ve které se žena nachází. První trimestr je obecně špatnou volbou, protože je u něj vysoké riziko potratu. Chcete-li si někam zaletět, ideální je druhý trimestr. Ve třetím trimestru je zase vhodné myslet na riziko předčasného porodu nebo jiných zdravotních problémů. Než se kamkoliv vydáte, vše konzultujte s gynekologem, který vám cestu na základě vašeho stavu buď doporučí, nebo naopak zakáže.

Každá letecká společnost má jiné podmínky pro přepravu těhotných. V pokročilejších týdnech těhotenství (přibližně od 28. týdne) může společnost chtít vidět formulář s potvrzením od ošetřujícího lékaře. Pro aerolinky je důležitý nejen termín odletu, ale také datum návratu. Standardně společnosti přepravují těhotné ženy až 1 měsíc před předpokládaným termínem porodu.

Když se správně připravíte

Aby pro vás byla cesta letadlem pohodlná a samotný pobyt v destinaci bezproblémový, nepodceňujte přípravu. Na cestě se protahujte, doplňujte tekutiny a vyberte si vhodné oblečení. Před cestou určitě nezapomeňte na cestovní pojištění. Optimální pochopitelně bude, když ho nebudete vůbec potřebovat, ale jistota je jistota. Už jen taková kontrola u gynekologa a předepsání léků by se mohlo v zahraničí opravdu prodražit. S pojištěním máte k dispozici asistenční linku a nemusíte řešit, kolik vás návštěva u doktora bude stát.

Zdraví miminka na prvním místě

Všechny předcházející řádky spojuje jedno pravidlo, na které musíte myslet. Zdraví miminka by vždy mělo být na prvním místě, a proto cestujte pouze za předpokladu, že se na to skutečně cítíte a nemáte žádné komplikace. Určitě se nenechávejte přemlouvat přáteli a necestujte někam, kde není k dispozici kvalitní zdravotnická péče.

2 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

  • Díky mockrát za článek. To já když jsem byla těhotná, tak jsem se létat bála. Dokonce jsme kvůli tomu odložili naši dovolenou. I přes to, že jsem věděla, že by vše nejspíš proběhlo v pořádku. Teď už je naštěstí situace jiná. Zrovna nedávno jsem měla možnost zažít vyhlídkový let vrtulníkem, který jsem si zařídila přes http://www.pilotemnazkousku.cz/vyhlidkove-lety/vyhlidkove-lety-vrtulnikem/ Byl to úžasný zážitek. 🙂

  • Když jsem byla těhotná, tak jsme jeli na dovolenou jenom po ČR. Bála jsem se, aby se mi něco nestalo, tak jsem měla větší klid, když jsme jeli jenom kousek. K moři jsme jeli poprvé vloni, když byli synovi 2 roky a bylo to super. Letos už máme dovolenou také za sebou. Od té doby, co ho máme, tak si radši sjednáváme cestovní pojištění přes https://www.insiacare.cz/ , ale ještě jsme ho nemuseli využít.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.