Zdraví a sport

Keto dieta – vhodná forma redukce váhy?

Jelikož se k nám léto řítí doslova sedmimílovými kroky, většina žen začíná panikařit. I když jim ve skříni dřímají naprosto dokonalé plavky, jejich postava tak perfektní bohužel není. Podepsaly se na ní nedávné velikonoční svátky, také už několik měsíců trvající home office. Naštěstí svou pomyslnou pomocnou ruku nastavuje keto dieta, která bude tím nejlepším parťákem při hubnutí.

Co je to keto dieta?

O tomto typu diety jste pravděpodobně slyšeli. Promlouvá k nám z televizních obrazovek, když mezi oblíbenými televizními seriály běží až příliš dlouhé reklamní spoty. Narážíme na ni i na internetu, když si pročítáme nové články v internetových magazínech. Možná si však stále nejste jistí její definicí a tím, proč je tak oblíbená.

Keto dieta se velice často označuje za revoluční způsob stravování. Jinak se jí také říká “proteinová dieta”, jelikož jednotlivé pokrmy během dne ukrývají převahu bílkovin. Ty mají být podle odborníků nedílnou součástí každého jídla. V menším poměru se v pokrmech nachází také sacharidy a tuky.

Proč je keto dieta tak revoluční a oblíbená?

Nemluvíme tedy o zcela běžném způsobu stravování. Zatímco běžně čerpáme naši energii ze sacharidů, v případě keto diety musí tělo hledat zdroj energie někde jinde. Příjem sacharidů je omezený čili i glukóza, kterou sacharidy štěpí, neulpívá tolik v tukových tkáních, jako je tomu v běžném případě. Tělo nemá za těchto okolností na výběr a musí sáhnout po jediném zdroji energie, který se nabízí a kterým je tuk. Vzniklá glukóza však nyní neulpívá na tukových tkáních, ale produkuje vedlejší produkt, a to takzvané ketonové látky.

A co ketonové látky vlastně umí? Například tlumí pocit hladu a chrání svalovou tkáň. A mimo jiné tlumí chuť na sladké. No není to báječné?

Keto dieta a její benefity

Možná se ptáte, jaká je nejlepší keto dieta na trhu. Už po výše zmíněném jste přesvědčeni, že je to pro vás to pravé. Že je to onen spasitel, který vám pomůže zatočit s nechtěnými kilogramy. Výběr jedné z nich nebude snadný, ovšem pomoct vám můžou reference na internetu. Stačí si zadat do vyhledávače například “Ketofit recenze” a ihned budete moudřejší.

Ještě předtím se však seznamte s benefity tohoto způsobu stravování. Utlumení pocitu hladu nebo chuti na sladké totiž nejsou jediné výhody, které s sebou změna jídelníčku přinese.

Rychlý úbytek tuku

Na co možná ještě čekáte, je informace, zdali se po keto dietě hubne. Tím se dostáváme na seznamu benefitů k dalšímu bodu, a sice k úbytku na váze, respektive k úbytku tuku. Čili jinými slovy anodíky keto dietě můžete zhubnout. V rámci nového stravování se zbavíte nejen podkožního tuku, ale také takzvaného viscerálního tuku (jinak řečeno útrobního tuku), na který často lékaři upozorňují.

Pro nižší hladinu cholesterolu v krvi

S čím má současná generace velký problém, tak s cholesterolem, který jim ulpívá v krvi. Jeho hodnota se zvyšuje, což lékaři nevidí rádi a velmi často na to upozorňují. Ovšem pokud nedojde ke změně stravování, hladina špatného cholesterolu nebude klesat. Pakliže vsadíte na keto dietu, k požadovanému snížení přece jen dojde. Vaše strava najednou nebude obsahovat příliš tučné uzeniny ani smažené brambůrky, jež cholesterol běžně ženou k výšinám.

Keto dietu si lze přizpůsobit

V porovnání s ostatními dietami má ta keto jednu nespornou výhodu, a sice lze si ji přizpůsobit na základě stravovacích omezení. Jiné diety to neumožňují, keto ano. Nemusíte tedy věšet hlavu, pakliže jste veganem nebo alergikem. I pro vás se najde alternativa.

Je však třeba zmínit, že keto dieta není vhodná pro všechny. Neměli by k ní přistupovat lidé trpící cukrovkou či pacienti s onemocněním krve a ledvin. Stejně tak není strava vhodná pro kojící nebo těhotné ženy.

Štítky

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.