Zdraví a sport

Když je ve hře vaše bezpečnost: Bez kvalitní helmy na koně vůbec nesedejte

Sednout si na koně bez helmy je velký hazard s vaším zdravím. I když některý prvek jezdeckého vybavení podceníte, nikdy to nesmí být helma. Její funkcí totiž je tlumit náraz do hlavy během případného pádu z koně. Kvalitní přilba vám může zachránit život, nebo minimálně významně snížit následky případného zranění.

Ptejte se po certifikaci

Při rozhodování o tom, jakou helmu pořídit, byste se neměli řídit cenou, nýbrž kvalitou. V žádném případě neplatí, že nejlevnější rovná se nejlepší! Potřebujete helmu z kvalitního a certifikovaného materiálu. Jak ale takovou v záplavě zboží vlastně poznat? Všímejte si certifikátů, které helma má. Do roku 2014 se certifikovaná helma označovala EN-1384, počínaje rokem 2015 pak platí nová norma VG01. Proto se zajímejte jen o certifikované helmy, které splňují uvedenou normu.

Půjčování od kamarádky? Nepřipadá v úvahu

Další důležitou otázkou je, zda vám helma správně padne. Musí dokonale sedět. Je nepřípustné půjčovat si helmu od kamaráda či kamarádky, kteří mají sice podobně velkou hlavu jako vy, ale přece jenom: Jejich helma vám je v jednom místě trochu volnější, jinde zase lehce tlačí… Pouze v případě, že vám jezdecká přilba perfektně sedí, může také dokonale plnit svoji ochrannou funkci. Nepadnoucí helma je možná lepší než nemít na hlavě vůbec nic, ale perfektní ochranu rozhodně neposkytne. Naopak může klidně přinést i zranění. Točí se vám z těch všech pravidel hlava? Bude se vám hodit několik praktických tipů, jak helmu vybrat.

Zkouška: Zatřepte hlavou a všechno musí držet

Věnujte také pozornost upevnění helmy. Podbradní řemínek si utáhněte tak, aby přilba seděla na svém místě. Nesmí se uvolňovat ani při prudším pohybu hlavy. Zároveň ale musíte mít u řemínku trochu vůli, abyste dokázali otevřít ústa. Když zvolíte velikost helmy správně, její kšilt bude vodorovný. Zkuste také zatřepat hlavou. Je-li vše v pořádku, přilba by se neměla hýbat. Ostatně dobrá přilba by měla držet na svém místě i tehdy, když podbradní řemínek ani nezapnete.

Jak je to vlastně s velikostí?

K dispozici jsou dva typy přilby. První je s obvodem nastavitelným pomocí kolečka. Podobný mechanismus jste možná viděli i u cyklistických přileb. Pomocí kolečka si můžete velikost přilby přesně upravit na svoji hlavu. U druhého typu jsou přilby v rozpětí 1 cm podle obvodu hlavy. V tom případě musíte vybrat přesně padnoucí. Měřte si obvod hlavy v úrovni spánků. Než ale kupovat přilbu na dálku v e-shopu, je mnohem lepší si ji vyzkoušet. Obvod hlavy totiž není všechno. To, zda vám opravdu padne totiž závisí i na tvaru a také hloubce skořepiny. Spoléhat pouze na správný obvod se proto nevyplácí.

Dětskou helmu na dospělou ženu? Rozhodně ne!

Pozor také na jednu věc. Možná jste to dosud netušili, ale helma je dimenzována i váhu jezdce, který se během pádu ocitne na zemi. Proto je velkou chybou, když se některé ženy s drobnou postavou a malou hlavou nacpou do dětské helmy. Ani ona je nedokáže ochránit, protože je stavěná na lehčí váhu. Při pádu se pak poškodí a může se stát příčinou zranění.

Co ovlivňuje cenu přilby?

Především jakost použitého materiálu. Jde přitom o vnitřní i vnější materiál, u vnějšího materiálu i o povrchovou úpravu. Například titanové přilby mají masivní kostru, hodí se i na závody. Vzdušné helmy s odvětráváním zase oceníte v létě. Roli samozřejmě hraje i značka. Někdo si možná řekne: Nač si kupovat drahou značkovou přilbu, ale tady nejde jenom o logo. Značka je zárukou kvalitní přilby, která poskytuje maximální pohodlí při současné nízké hmotnosti. Zároveň je ale u takové přilby zachována maximální bezpečnost, a o tu jde na prvním místě.

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.