Kultura a společnost Zdraví a sport

Kdy je gynekolog špatný lékař?

Gynekolog je lékař, ke kterému žádná žena nechodí ráda. Stejně tak, jako jsou důležité pravidelné prohlídky, je důležitý i vztah mezi tebou a gynekologem, který se rozhodně nemá podceňovat. Jen tak může být pro tebe návštěva u gynekologa o něco příjemnější, nebo alespoň méně stresová. Jak poznáš, že má gynekolog vůči tobě nesprávný lékařský vztah? A kdy je lepší poohlédnout se po jiném?

Bez porozumění to nejde

Prvním a velmi důležitým znamením je pochopení, které by ti měl gynekolog poskytnout. Pokud za ním přicházíš s nějakým problémem a cítíš, že je mu to šumafuk a přijde ti, že vůbec nechápe, jak tebe to trápí, či omezuje, je lepší se poohlédnout po jiném, který ti dostatek porozumění dokáže dát. Gynekolog by měl s tebou v klidu a beze spěchu probrat všechny tvé problémy do detailů, povzbudit tě správným léčením, říct ti důkladný postup léčby, dát ti vhodná doporučení a dodat ti takový pocit, ze kterého z tebe spadne napětí a strach.

Hrubé chování si nenech líbit

Snažíš se mu povědět, co tě trápí a jediné, co udělá je, že tě odsekne. Do pořádného vyšetření se nemá a na pohled vidíš jeho znechucení a nezájem. Je jasné, že některý gynekolog, který tuto činnost vykonává několik let, je otráven ze své práce a jeho nemilé nálady „věnuje“ svým pacientkám. Přesto je to ženský lékař, který by si měl být vědom toho, že ženy potřebují velkou dávku porozumění, dostatečné vyslechnutí a příjemného chování. Pokud se však chová nevybíravým způsobem, není to vhodný gynekolog a raději se rozhodni pro přestup. Časem by se totiž v tobě mohl vyvinout strach, co máš, či nemáš tomu bručounovi říct a tak by sis spoustu problémů nechávala pro sebe, což by dobře dopadnout nemuselo.

%CODE1%

Když vyšetření bolí

Vyšetření je zajisté velice nepříjemné a v některých případech se bolesti vyskytují při každé prohlídce. Pokud si doposud bolesti při prohlídce neměla a nyní cítíš při vyšetření pálení, řezání, nebo dokonce objevíš prasklinky, provedl gynekolog vyšetření špatně. Každý někdy chybuje, a tak je možné, že tě gynekolog „tam dole“ poranil nechtěně. Ovšem v některých případech se může jednat o neurvalost při prohlídce, která může být způsobena tím, že gynekolog je svou prací otráven, nebo bere své pacientky jako na běžícím páse. Prohlídka by měla být prováděna citlivě, co nejjemněji a gynekolog měl brát ohled na tvou případnou bolestivost. Pokud tě při vyšetření pálí a myslíš si, že gynekolog provádí vyšetření správně, měla bys mu o tom říci, aby zkontroloval, zda to není způsobené nějakým zánětem.

Nic s tvými problémy nedělá

Chodíš neustále za ním s určitým problémem a vidíš, že gynekolog tvé problémy bere na lehkou váhu a nehodlá je nijak řešit, i když by správně měl. Záleží na tom, zda provedl vhodná vyšetření a co se v nich zjistilo. I přesto, že jsou výsledky v pořádku a tebe přesto něco trápí, měl by hledat jiná řešení. Pokud tomu tak není a nechává tě na pospas nepříjemným obtížím, je na místě hledat jiného gynekologa. Jestliže k němu chodíš s obtížemi a gynekolog nic řešit nehodlá, zkus si nejprve trvat na svém a požaduj nějaká vyšetření. Když to nezabere a odmítne cokoliv řešit, ohlédni se jinde.

Dojíždění za to stojí

Gynekolog musí být lékař, se kterým budeš nadmíru spokojená. Pokud tvůj gynekolog do skupiny vyhovujících nepatří, začni hledat jinde a nebraň se ani jiným městům. Je jisté, že tě to nějaký čas a peníze stát bude, ale na druhou stranu si ušetříš případné nepříjemnosti a můžeš nalézt lékaře, který ti bude zcela vyhovovat. Poptej se kamarádek, nebo žen v tvém okolí, koho navštěvují a jaké mají zkušenosti. Podle toho se pak můžeš rozhodnout. Za zmínku také stojí server www.znamylekar.cz, kde nalezneš různé gynekology v různých městech, včetně hodnocení minulých, či současných pacientek.

Následky špatného jednání gynekologa

Ženská duše je citlivá, a pokud se gynekolog k ženě chová nepříjemným způsobem, může se stát, že se někde uvnitř vyrojí strach z dalších návštěv u ženského lékaře. Následkem toho může být i několika roční pauza v lékařských prohlídkách, která může mít nepříznivý vliv na zdraví. Takže pokud pociťuješ, že u dosavadního gynekologa něco není v pořádku a necítíš se u něj dobře, zavčasu najdi jiného, než si vypěstuješ určitou obavu z dalších návštěv.

5 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

  • Já mám perfektního a absolutně sexy doktora. I při nepříjemném zákroku vtipkujeme takže se na něj vždycky těším:-)

  • Pokud má dvojče v Praze, chci kontakt :-). Ten můj je sice kvalitní, ale rozhodně není sexy a vždy má absolutně škrobený výraz.

  • Ahoj 🙂 To já už tam ani nechci… při poslední prohlídce na mě řvala, že jsem horší než malý dítě a že je nemožný, aby mě to bolelo… a tak mi řekla, že mi nenapíše HA… no a jsem bez ní.. ještě na mě zařvala, že budu těhotná a že si za to můžu sama… celý den mě pak bolelo břicho 🙁 Byla jsem tam včera, protože prášky by teĎ přišly vhod a sestra mi četla ze záznamu… odmítá vyšetření, … samý hnusný kidy o mě…. nevíte o dobrém gynekologovi/žce v Teplicích? 🙁

  • Dobry den,chtěla bych se ze ptát jestli otěhotním.Z manželem rozhodli počít 15:11.2011 mam měsíčky pravidelní kolem 26 otěhotním děkuji.Michaela

  • A co prosím případy – lékař mužského pohlaví, těch případů je také dost, kdy jsou ženy zneužívány ve jménu, že “to vyšetření je nutné”…… Není něco špatného na tomto systému ? Známé z okolí se o tom stydí vůbec mluvit, takže se společnost o tom vůbec nedozví, ale kde najít normálního doktora nebo spíše doktorku ?

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.