Zdraví a sport

Jezdecké oblečení na jaro: Tři lehčí vrstvy vám zaručí maximální pohodlí

Jaro je tady, což je pro vás koňáky dobré znamení.  V sedle svého miláčka budete moci strávit více času.  V zimě jste byli zachumlaní do teplých vrstev, abyste nezmrzli. Jaro ale mění zvyky. Především můžete vyjíždět s koníkem na delší dobu. Jak se ale obléci, abyste se cítili komfortně a zároveň netrpěli chladem?

Odložte prošívané bundy

Zatímco v zimě to bez teplých vrstev nejde, na jaře by vám zimní jezdecké oblečení mohlo způsobit přehřátí a zároveň bránit v pohybu. Prošívaná bunda a jezdecké termokalhoty se v zimě osvědčí, každý pohyb je úsporný a vy především potřebujete šetřit teplo. A že vypadáte v prošívané bundě trochu jako neohrabaný medvídek, to samozřejmě nikomu nevadí. Na jaře vám ale objemnější oděvy budou bránit v rozsahu pohybu. V čem se tedy liší jarní jezdecké oblečení od zimního? Především byste měli nechat doma prošívané bundy a zimní kabáty, a naopak vsadit na dostatečně teplé, ale lehké jezdecké bundy do pasu, které zajistí teplo, neprochladnete, ani když bude větrno, ale zároveň se nebudete zbytečně potit. Samozřejmostí by měl být také nepromokavý materiál.

Zvolte tři lehčí vrstvy

I na jaře je základem správného výběru oblečení jeho optimální vrstvení na tělo. Platí, že je lepší mít na sobě více tenčích funkčních vrstev než jednu tlustou. Jako první přichází na řadu kvalitní termoprádlo. Jeho výběr rozhodně nepodceňujte. Musí být příjemné na tělo, bezchybně odvádět pot, nikde nesmí dřít, tudíž je třeba, aby bylo bezešvé. Zkuste si představit, jak by vám znepříjemnil jízdu drhnoucí šev v rozkroku…. Samozřejmě na funkční termotriko patří bezpečnostní vesta, bez té byste neměli vyrážet. Na ni potom tenčí mikina. Tu zimní teplou už nechte ve skříni, ale vyberte si takovou, v níž neprochladnete, přece jenom v jarní dny ještě bývá vzduch studený, i když svítí sluníčko, a co teprve když vane vítr. Účelem druhé vrstvy je izolace, měla by vám uchovat tělesné teplo, a přitom odvést vlhkost. Třetí ochrannou vrstvu před vnějšími vlivy by pak měla tvořit kvalitní funkční jezdecká bunda do pasu. Vhodné jsou membránové materiály, jejichž popularita v posledních letech roste. Jejich velkou výhodou je maximální ochrana při současném zachování vysoké prodyšnosti.

Ruce a uši mějte v teple

Jaro znamená i to, že se můžete také poohlížet po tom, kde začít jezdit. Rozhodně byste ale už při prvních jarních jízdách neměli zapomenout na jezdecké rukavice. Ve vysloveně zimních vám už bude teplo, proto zvolte lehce zateplené. Uvědomte si, že jarní vzduch je chladný, svěží a vaše ruce jsou mu vystaveny po celou dobu jízdy, nejsou nijak chráněny, takže by bez rukavic velmi trpěly. Potřebujete mít také hlavu v teple. Kukly pod helmy s nastavitelnou velikostí už nejsou potřeba, v těch by vám bylo horko, ale neměli byste nechávat doma čelenky nebo klapky na uši. Protože vaše uši jsou zjara vystaveny ostrému vzduchu, který při delší cestě také není příjemný.

Funkční ponožky pomohou

A co nohy? Spodky pod rajtky už nepotřebujete, horko vám bude i v jezdeckých termokalhotách. Ale kvalitní rajtky se budou hodit, vybírejte ale přece jenom trochu teplejší. Není dobré podceňovat také ponožky. Ty určené pro dobré prokrvení a odvod potu se uplatní i nyní. V žádném případě byste si neměli brát obyčejné ponožky za pár korun. Termoboty také nechte doma, zbytečně by se vám potily nohy. Nejlepší bude vybrat si jezdecká perka podle svého gusta, ať už gumová, koženková či kožená. Pro lepší ochranu je dobré doplnit je kvalitními chapsy. Výhodou kombinace nízkých jezdeckých perek a chapsů je volnost kotníku. Vaše noha bude dokonale chráněná, a přitom jí nic nebude bránit v pohybu, což je pro jízdu optimální.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.