Zdraví a sport

Jak zabránit úniku moči při sportu?

Trápí vás únik moči při skákání, zvedání těžkých činek v posilovně nebo při jiné sportovní aktivitě? Inkontinenci není radno podceňovat. Poradíme vám, jak se nepříjemných potíží zbavit.

Přestože inkontinencí trpí v České republice přibližně 10 % populace, je toto téma ve společnosti stále tabu. Pacientky, které zažívají samovolné úniky moči, často místo aktivního řešení svých potíží jen sáhnou po inkontinenčních pomůckách. Při správné léčbě můžete však inkontinenci výrazně eliminovat nebo se jí zcela zbavit.

Trápí vás stresová inkontinence?

Pokud k samovolným únikům moči dochází během fyzické aktivity, smíchu nebo kašli, jde o tzv. stresovou inkontinenci. Její příčinou je příliš vysoký tlak v dutině břišní, který převýší tlak v močové trubici. Za normálních okolností dokážou svaly pánevního dna tlak v dutině břišní vyrovnat. Máte-li však svaly oslabené, objeví se nekontrolovatelný únik moči.

Ochablé pánevní dno může způsobit řadu potíží

Pánevní dno se podílí na správném fungování opěrné soustavy. Jeho nejdůležitější funkcí je ale podpora vnitřních orgánů, jako je močové ústrojí, děloha nebo konečník.

Povolené svaly pánevního dna mohou způsobit nejen samovolné úniky moči a stolice, ale i potíže při porodu nebo během menstruace či bolesti v oblasti bederní páteře.

Zvýšené riziko ochabnutí svalů pánevního dna mají ženy:

  • v těhotenství,
  • po porodu,
  • po gynekologických zákrocích,
  • s nadváhou,
  • s častou fyzickou zátěží (inkontinencí moči v důsledku ochabnutí svalů pánevního dna trpí například velké množství gymnastek, a to i v mladistvém věku).

Jak bojovat s inkontinencí?

Silné svaly pánevního dna vám mohou pomoct zmírnit, nebo dokonce zcela odstranit potíže spojené se samovolným únikem moči. Pro jejich posílení využijte například:

  • Kegelovy cviky,
  • techniku Pelvicore,
  • Venušiny kuličky.

Než inkontinenci vyléčíte, může se během cvičení objevit lehký únik moči, proto nezapomeňte použít inkontinenční pomůcky pro ženy.

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.