Zdraví a sport

Jak se vyšetřuje lymfatický systém?

Nevíte, co vás čeká v momentě, kdy se dozvíte, že trpíte poruchou svého lymfatického systému? Chtěli byste vědět, kdy je vhodný čas na to, navštívit lymfocentrum a jak vůbec bude prohlídka vašeho lymfatického systému vypadat? V tom případě pojďme toto téma poznat blíže.

Co je lymfa a lymfologie?

Lymfa

Lymfa se vyznačuje jako takzvaná nažloutlá tekutina, která u člověka koluje v jeho lymfatickém systému. Tato tekutina má rovněž podobné složení, jaké má například krevní plazma. Lymfa je součástí našeho imunitního systému a má velmi významnou roli v obraně našeho těla před nádorovými a infekčními chorobami. Je rovněž velmi důležitá při vstřebávání tuků z určitých potravin ve vašem střevním traktu.

Lymfologie

Lymfologií se nazývá obor, který se zabývá lymfatickým, tedy mízním systémem v lidském těle. Lymfa jako taková obsahuje z velké části vodu, bílé krvinky, tuky a také odpad z veškeré látkové výměny vašich buněk. Pokud lymfatický systém v lidském těle funguje špatně, má to za následek otoky horních i dolních končetin, sníženou funkci imunitního systému, otoky trupu, zvýší se rovněž tvorba akné a celkově dojde ke zhoršení celého stavu pleti. Rovněž mohou v jistých případech vznikat také křečové žíly.

Jak poznat lymfologické problémy a onemocnění?

Lymfologické problémy o sobě mohou dát vědět hned v několika různých podobách. Jak již bylo řečeno, problémy s lymfatickým systémem se mohou vyznačovat například sníženou funkcí imunitního systému, vznikem křečových žil, zvýšenou tvorbou akné, otokem končetin a podobnými obtíží. Pokud vás podobné obtíže trápí, je vhodné navštívit právě lymfocentrum.

Jak probíhá vyšetření a léčba?

Pokud máte podezření, že trpíte poruchou lymfatického systému a rozhodnete se pro návštěvu lymfocentra, budete muset nejprve absolvovat vstupní prohlídku, která určí, zda jsou vaše obavy namístě či nikoliv. Na základě toho vám bude stanovena daná léčba. V lymfocentrech se nikdy nesetkáte s tím, že by se u každého z pacientů standardizoval postup léčby. Ke každému pacientovi se tak přistupuje individuálně. Nemusíte se tak obávat toho, že by vám byla bezhlavě aplikována jistá léčba, a to i v případě, kdy by byl problém s vaším lymfatickým systémem jakýkoliv. Podstoupíte tak jednotlivé procedury, které vás zdárně dovedou k léčebnému plánu, který bude ušit přímo a jen vám na míru.

V lymfocentru na vás tak bude čekat zejména klinické vyšetření, kdy se zhodnotí vaše anamnéza a kde také podstoupíte vyšetření končetin. Pozdější interní vyšetření poté vyloučí jisté etiologie.

Na základě rozhodnutí lékaře budete vyzvání napříkladu k dalšímu vyšetření. Při této akci jde většinou o zobrazení metodou takzvané radionuklidové lymfoscintigrafie. Tyto snímky poté lékař vyhodnotí a získá tak kvalitní přehled o průtoku vaší mízy mízním řečištěm. Rovněž ho bude zajímat také kumulace ve vašich mízních uzlinách.

Jak probíhají lymfatické masáže a jaká je jejich cena?

Takzvaná lymfodrenáž patří mezi působivou ruční masážní techniku, která stimuluje a také povzbuzuje lymfatický systém vašeho těla. Lymfodrenáž se na pacientovi provádí zcela speciálními přesně určenými tlaky a hmaty, které se provádí v určitých místech, a to velmi pomalým tempem. Tato metoda má za následek podporu funkce celého lymfatického systému. To znamená, že zmírní anebo dokonce odstraní otoky, posílí imunitní systém těla, detoxikuje váš organismus a také sníží projevy celulitidy a odstraní otoky, které mohou vznikat při velké fyzické zátěži. Jedná se přitom zejména o dolní končetiny, které bývají napadány mnohem častěji než ty horní.

Cena ruční lymfatické masáže

Celková lymfatická masáž – 120 minut vás vyjde zhruba na 1.100 Kč.

Masáž nohou – 60 minut vás vyjde na cca. 700 Kč.

Masáž rukou – 30 minut vás vyjde na cca. 500 Kč.

Masáž obličeje – 30 minut vás vyjde na cca 500 Kč.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.