Zdraví a sport

Jak se obléci, aby vám na koni nebylo chladno?

Za okny bývá v České republice v průběhu roku někdy pořádně chladno, teploměr se nechce pohnout směrem vzhůru. Vám to ale přesto nedá, všechno vás žene na vyjížďku. Jak se na ni obléci, abyste výlet neodstonali chřipkou?

Alfou a omegou je vrstvení

Hlavní zásadou správného koňáka v chladnějším počasí je využít vrstvení. Co to znamená? Musíte vhodně zkombinovat jednotlivé vrstvy jezdeckého oblečení tak, aby dohromady tvořily celek, který vám zajistí, že budete po celou dobu jízdu v suchu a v teple.  Chyby ve vrstvení se vám mohou rychle vymstít, pocit tepla a pohody je rázem pryč. Stačí, třeba když si vezmete funkční triko a mikinu a korunujete to obyčejnou šusťákovou bundou. Nebo naopak máte kvalitní funkční jezdeckou mikinu i bundu, ale dospod si obléknete obyčejné bavlněné tričko.

Termoprádlo pro odvod potu a pohodlí

Základem jezdeckého oblečení nejen na zimu je kvalitní funkční termoprádlo. Musí být prodyšné a odvádět pot. Nejčastěji se vyrábí z umělých vláken (polyester) s příměsemi. Bez funkčního trička to v zimě nepůjde. Pro velké zmrzlíky se hodí trika z merino vlny. A teď pozor, jezdíte-li s bezpečnostní vestou – a my pevně doufáme, že ano (ve hře je přece riziko úrazu), přijde tato vesta přímo na tenkou spodní vrstvu. Musí být totiž co nejblíže k tělu, aby její použití neztratilo smysl.

Druhá vrstva izoluje

Komu je zima v rajtkách, uvítá i spodky. O materiálech platí totéž, co u triček. Poté vyberte druhou vrstvu oblečení, která má za úkol izolovat. I ona odvádí pryč pot, ale zároveň vás musí udržet v teple. Existuje celá řada funkčních mikin od tenčích až po silnější a opravdu velice teplé, záleží na tom, jak moc jste zimomřiví. Na nohy zachumlané ve spodkách natáhnete rajtky. Komu to ale nestačí k zahřátí, může vyměnit rajtky za teplé jezdecké kalhoty.

Prohřívací ponožky se hodí

A když už jsme u nohou, nepodceňujte ponožky. Vyplatí se pořídit si alespoň dva páry funkčních ponožek využívajících technologii prokrvování a prohřívání nohou. A co boty? Kdo chce strávit zimu v sedle, bez jezdeckých termobot to nezvládne.  Mohou být různé, jak vysoké, tak i nízké, gumové, koženkové i kožené.

Kabát zahřeje i stehna

A do třetice všeho dobrého. Probrali jsme už první vrstvu s funkčním prádlem, izolační vrstvu, víme, co je nejlepší natáhnout a nazout na nohy. Zbývá si ještě ujasnit, jak zabránit prochladnutí těla, tedy co si vzít na tělo jako třetí vrstvu. Jezdeckých bund je spousta. Můžete volit z krátkých variant do pasu, tzv. bluzonů, i jezdeckých kabátů, které mají jeden či dva rozparky, abyste si kabát nepřisedli v sedle. Když budete postávat na jízdárně, zahřeje vám kabát i stehna.

Voděodolný nebo nepromokavý materiál?

Aby vám bylo teploučko, jsou podzimní a především zimní jezdecké bundy zateplené, a to buď peřím, nebo také syntetickými vlákny. Pozor také na rozdíl mezi voděodolným a nepromokavým vnějším materiálem. Některé prošívané bundy například bývají lehké a prodyšné, ale pouze voděodolné, nikoli nepromokavé. Nelze v nich jezdit v dešti. Osvědčují se také membránové materiály, které propouští vlhkost ven, ale neprofouknou a nepromoknou.

Rukavice jako kompromis

Sotva teploměr jenom trochu klesne, stávají se rukavice pro jezdce naprostou nezbytností. Vždy se snaží být kompromisem mezi nejslabším materiálem, aby byly pohodlné při jízdě, a přitom zároveň co nejteplejší. Není jednoduché tyto vlastnosti spojit, ale osvědčují se například zateplené varianty, tedy neopren a fleece na hřbetě ruky.

Nezapomeňte na čelenku či klapky

Bez pokrývky hlavy do chladného počasí také nevyjíždějte. Máte-li helmu, na které můžete nastavit velikost, je vynikajícím řešením do zimy kukla pod helmu. A co dělat v případě, že vlastníte helmu přesně pasující na vaši hlavu? Vyzkoušejte například čelenku tvarovanou pro uši nebo klapky na uši, které se dají k helmě upevnit.

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

  • Mě mamka objednala přes https://www.vlnenezbozi.cz/ dvě vlněné vesty a musím říct, že na koně je to naprosto ideální volba. Od té doby mi totiž nikdy pří jízdě nebyla zima a to někdy jezdíme, ikdyž je mráz.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.