Alfou a omegou je vrstvení
Hlavní zásadou správného koňáka v chladnějším počasí je využít vrstvení. Co to znamená? Musíte vhodně zkombinovat jednotlivé vrstvy jezdeckého oblečení tak, aby dohromady tvořily celek, který vám zajistí, že budete po celou dobu jízdu v suchu a v teple. Chyby ve vrstvení se vám mohou rychle vymstít, pocit tepla a pohody je rázem pryč. Stačí, třeba když si vezmete funkční triko a mikinu a korunujete to obyčejnou šusťákovou bundou. Nebo naopak máte kvalitní funkční jezdeckou mikinu i bundu, ale dospod si obléknete obyčejné bavlněné tričko.
Termoprádlo pro odvod potu a pohodlí
Základem jezdeckého oblečení nejen na zimu je kvalitní funkční termoprádlo. Musí být prodyšné a odvádět pot. Nejčastěji se vyrábí z umělých vláken (polyester) s příměsemi. Bez funkčního trička to v zimě nepůjde. Pro velké zmrzlíky se hodí trika z merino vlny. A teď pozor, jezdíte-li s bezpečnostní vestou – a my pevně doufáme, že ano (ve hře je přece riziko úrazu), přijde tato vesta přímo na tenkou spodní vrstvu. Musí být totiž co nejblíže k tělu, aby její použití neztratilo smysl.
Druhá vrstva izoluje
Komu je zima v rajtkách, uvítá i spodky. O materiálech platí totéž, co u triček. Poté vyberte druhou vrstvu oblečení, která má za úkol izolovat. I ona odvádí pryč pot, ale zároveň vás musí udržet v teple. Existuje celá řada funkčních mikin od tenčích až po silnější a opravdu velice teplé, záleží na tom, jak moc jste zimomřiví. Na nohy zachumlané ve spodkách natáhnete rajtky. Komu to ale nestačí k zahřátí, může vyměnit rajtky za teplé jezdecké kalhoty.
Prohřívací ponožky se hodí
A když už jsme u nohou, nepodceňujte ponožky. Vyplatí se pořídit si alespoň dva páry funkčních ponožek využívajících technologii prokrvování a prohřívání nohou. A co boty? Kdo chce strávit zimu v sedle, bez jezdeckých termobot to nezvládne. Mohou být různé, jak vysoké, tak i nízké, gumové, koženkové i kožené.
Kabát zahřeje i stehna
A do třetice všeho dobrého. Probrali jsme už první vrstvu s funkčním prádlem, izolační vrstvu, víme, co je nejlepší natáhnout a nazout na nohy. Zbývá si ještě ujasnit, jak zabránit prochladnutí těla, tedy co si vzít na tělo jako třetí vrstvu. Jezdeckých bund je spousta. Můžete volit z krátkých variant do pasu, tzv. bluzonů, i jezdeckých kabátů, které mají jeden či dva rozparky, abyste si kabát nepřisedli v sedle. Když budete postávat na jízdárně, zahřeje vám kabát i stehna.
Voděodolný nebo nepromokavý materiál?
Aby vám bylo teploučko, jsou podzimní a především zimní jezdecké bundy zateplené, a to buď peřím, nebo také syntetickými vlákny. Pozor také na rozdíl mezi voděodolným a nepromokavým vnějším materiálem. Některé prošívané bundy například bývají lehké a prodyšné, ale pouze voděodolné, nikoli nepromokavé. Nelze v nich jezdit v dešti. Osvědčují se také membránové materiály, které propouští vlhkost ven, ale neprofouknou a nepromoknou.
Rukavice jako kompromis
Sotva teploměr jenom trochu klesne, stávají se rukavice pro jezdce naprostou nezbytností. Vždy se snaží být kompromisem mezi nejslabším materiálem, aby byly pohodlné při jízdě, a přitom zároveň co nejteplejší. Není jednoduché tyto vlastnosti spojit, ale osvědčují se například zateplené varianty, tedy neopren a fleece na hřbetě ruky.
Nezapomeňte na čelenku či klapky
Bez pokrývky hlavy do chladného počasí také nevyjíždějte. Máte-li helmu, na které můžete nastavit velikost, je vynikajícím řešením do zimy kukla pod helmu. A co dělat v případě, že vlastníte helmu přesně pasující na vaši hlavu? Vyzkoušejte například čelenku tvarovanou pro uši nebo klapky na uši, které se dají k helmě upevnit.
Mě mamka objednala přes https://www.vlnenezbozi.cz/ dvě vlněné vesty a musím říct, že na koně je to naprosto ideální volba. Od té doby mi totiž nikdy pří jízdě nebyla zima a to někdy jezdíme, ikdyž je mráz.