Zdraví a sport

Jak přemoci akné

Akné nás dokáže nehezky potrápit, a proto je zde řada praktických tipů, které potěší všechny ženy bojující za krásnou pleť.

Strašák puberťáků i dospělých

Hnisavé vřídky na tváři, krku i zádech slévající se do souvislých plošek, po kterých zůstávají trvalé jizvy, jsou extrémním projevem choroby, se kterou, alespoň v mírné formě, máme zkušenost všichni – akné. Není ani zdaleka problémem jen dospívajících, může se rozvinout kdykoli i v dospělém věku a zaskočit i ty, kteří problémy s pletí nikdy neměli.

Není ale důvod k rezignaci ani k panice, onemocnění je léčitelné a téměř u všech pacientů je možné držet projevy natolik pod kontrolou, že nejsou nepříjemné a časem zcela vymizí.

Oč tedy jde?

Akné je vlastně zánětem mazových žláz v pokožce, jehož příčiny jsou hormonální, nicméně je můžete zhoršit špatnou hygienou a také chybami v životosprávě. V žádném případě se nejedná o infekční onemocnění. Protože pupínky mohou být velmi nápadné a zejména dospívajícím způsobují i psychické problémy, které mohou přerůst až do depresí, doporučuje se začít s léčbou včas.

První pupínek – co s ním?

Výhradně domácí péčí akné nevyléčíte, ale je dobré vědět čeho se vyvarovat, aby se projevy nezhoršily. Především je nutné udržovat pleť čistou. Kupte si speciální pleťovou vodu na ošetření aknózní pleti a ráno a večer s ní navlhčeným tamponem pleť omyjte. Vždy jde o přípravky na bázi kyseliny salicylové, častou složkou je také zinek, který má pozitivní vliv na pleť. V žádném případě pupínky nevymačkávejte ani jinak mechanicky nedrážděte.

A kromě čistoty je důležitá i životospráva. Vyvarujte se zásadních prohřešků, jako je kouření a konzumace příliš kořeněných a slaných jídel. Akné zřejmě zhoršuje i čokoláda. Zkuste kúru z bylinných čajů, které čistí krev, například z kopřivového.

Když doma nic moc nezmůžete, pomůže odborník

Pokud změna jídelníčku a pleťová voda nepomohou, je čas vyhledat odborníka. Není dobré otálet, čím dříve se s léčbou začne, tím bude méně náročná.

Někdy je nutné nasadit nejtěžší kalibr – hormonální léčbu. Nejdříve ale zkuste dermatokosmetické postupy, bývají velmi účinné.

Nejlepších výsledků dosahuje ošetření laserem, chemickým peelingem, biostimulací nebo kombinace těchto metod.

Chemický peeling

Chemický peeling, který aplikuje dermatolog, je silnější s radikálnějšími účinky, než ten, který možná znáte od kosmetičky. Pleť se naleptá koncentrovanou ovocnou kyselinou, odstraní se tak vrchní zrohovatělá vrstva kůže, podpoří se tvorba nových kožních buněk a zredukuje se tvorba kožního mazu. Vhodné je pravidelné opakování této kúry, nejlépe 3 – 6 ošetření během 2 – 4 týdnů.

Biostimulační lampa

Lékař může také rozhodnout, že pro váš typ akné, je vhodné ošetření biostimulační lampou. Jde o terapii červeným nebo modrým světlem, které ničí bakterie v pokožce a tím tlumí zánět v mazové žláze. Vynikajících výsledků se dosahuje například pomocí nejnovějšího typu lamp Medelisol.

Spolehlivé a účinné lasery

V lékařských ordinacích se můžete setkat s nejrůznějšími typy laserových přístrojů, kterými se ošetřují všemožné neduhy. Jsou velmi účinné, protože je možné velmi přesně zacílit přímo na problematické místo soustředěnou energií. V léčbě akné je nepřekonatelný laser Smoothbeam, který si poradí i s vyhlazením jizev po zhojených vřídcích. Dále jsou to lasery Spektra VRM, které pracují na principu selektivní fototermolýzy. Už po prvním ošetření se vaše trable zredukují až na polovinu.

Všechny typy léčebných postupů a terapií praktikují na klinice Asklepion, kde vám zároveň i poradí, jak si následně počínat po léčebné péči. Kůže by například neměla být v následujících třech měsících vystavena slunci, proto jsou nejvhodnějším obdobím pro tyto zákroky podzimní a zimní měsíce. I poté je pak nutné pleť chránit přípravky s vysokým UV filtrem a ošetřovat vhodnou kvalitní kosmetikou.

Léčba akné vyžaduje trpělivost, ale budete odměněni dokonalou pletí.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.