Zdraví a sport

Dárcovství vajíček

Stále více ženám na celém světě se nedaří otěhotnět. Existuje mnoho možných řešení, hodně párů si však vybírá ty, kdy bude jejich dítě alespoň z poloviny jejich. Je poměrně lehké najít dárce spermií, ale mnohem složitější je dárcovství vajíček. Chceš o tomto zákroku vědět víc? Tak neváhej a pusť se do čtení článku, jenž ti odtajní všechny detaily týkající se dárcovství vajíček.

Faktorů je hodně

Neplodnost může být způsobena mnoha faktory, mezi ně patří například nedostatečný vývoj vaječníků, chemoterapie, operace v pánevní oblasti nebo neschopnost tvořit kvalitní vajíčka nebo plod donosit. Dárcovství vajíček využívají i ženy, které mají nějakou vrozenou vadu, která by se pravděpodobně přenesla i na dítě. Jsou dva důvody, proč ženy podstupují dárcovství vajíček, buď chtějí jiné ženě pomoci, nebo kvůli penězům. Zákon sice stanovuje, že jde o anonymní a bezplatný zákrok, dárkyně ale dostává finanční odměnu za ztrátu času nebo bolestné. Ceny se pohybují od 10 do 25 tisíc, obecně platí, že vyšší jsou v soukromých centrech a v Praze. Vůbec nejvýhodnější je dárcovství vajíček ve Velké Británii, kde se ceny pohybují v řádech tisíců liber, ale je daleko nebezpečnější než v České republice, hrozí při něm i neplodnost.

%CODE1%

Jsi vhodná pro dárcovství vajíček?

Podle zákona musí být ženě, která se pro dárcovství vajíček rozhodne, v rozmezí od 18 do 35 let, ve vyšším věku totiž roste možnost výskytu vrozených vad. K dárcovství vajíček nejsou vhodné ženy s výraznou obezitou (optimální je BMI do 24, ženy s BMI nad 28 se dárkyněmi
stát nemohou) a ty, které nežijí „spořádaným životem“, např. prostitutky, narkomanky nebo alkoholičky. Překážkou dárcovství vajíček jsou choroby, které by se mohly přenést na dítě (cukrovka, závažné oční vady) a samozřejmě infekce (syfilis, AIDS…) Dárcovství vajíček mohou podstoupit i ženy, které prodělaly miniinterrupci nebo interrupci. Na některých klinikách je podmínkou i vzdělání, vyžaduje se minimálně maturita.

Co je třeba udělat před samotným zákrokem?

Nejdříve musíš navštívit centrum asistované reprodukce, kde tyto zákroky provádějí. Tyto centra se nachází v každém větším městě, zkus tedy trochu zapátrat. Tam nejdříve vyplníš dotazník, kde sepíšeš všechny vážné nemoci, které u tebe nebo celkově ve vaší rodině objevily. Poté tě lékař poučí o celém procesu dárcovství vajíček, vyšetří tě, aby zjistil, jestli nemáš nějakou sexuálně přenosnou chorobu nebo některý typ žloutenky a odebere krev. Součástí je také genetické vyšetření. Mimo odměnu je velkou výhodou také to, že ti zdarma provede testy na různé nemoci, za které bys normálně musela platit nemalé částky. Pokud zjistí, že jsi zdravá, nic ti nebrání v samotném darování.

Jak celý proces dárcovství vajíček probíhá?

Prvním krokem dárcovství vajíček je období tzv. stimulace, které trvá kolem dvou týdnů. Během stimulace si každý den musíš píchat do místa, kde jsou vaječníky mini injekce s hormony , aby se ti tvořilo více vajíček. Pravidelně musíš navštěvovat centrum, kde bude lékař kontrolovat vývoj. Podle zralosti pak určí konkrétní den odběru. Během stimulace bys měla hodně pít, omezit kouření a vysadit antikoncepci. Tu můžeš znovu začít brát až při první menstruaci po darování.
Dárcovství vajíček probíhá v celkové narkóze. Zákrok trvá asi deset minut a většinou se provádí ráno, pokud tedy nenastanou žádné komplikace, můžeš jít hned odpoledně domů. Pár dní ale ještě musíš zůstat doma. Pod kontrolou ultrazvuku se tenoučkou jehlou propíchne stěna dělohy a pokračuje se až k vaječníkům. Odtud se odvádí tekutina, která jednotlivá vajíčka obsahuje. Ženě se většinou odebere 6-10 vajíček, která putují stejně jako spermie do mrazáku.
Nemusíš se bát, že by se ti po dárcovství vajíček vajíčka přestaly tvořit a tys tak nemohla sama otěhotnět. Vaječníky v sobě ukrývají kolem 400 000 vaječných buněk, za reprodukční život ženy se jich uvolní 200 až 250 a všechny ostatní degenerují.
Na začátku bylo zmíněno, že celý proces dárcovství vajíček je anonymní, proto není možné dát svá vajíčka třeba sestře nebo kamarádce, což v jiných zemích povolují. Určitou pomoc ale své známé poskytnout můžeš. Když si tě pár dovede přímo do centra, nedostane sice tvé vajíčko, ale automaticky poskočí na první místo v registru čekatelů na dárcovství vajíček.
Na některých klinikách si ale lze mezi dárkyněmi vybírat- podle barvy vlasů, očí nebo krevní skupiny.
Dárcovství vajíček není nijak omezené, lékaři ale doporučují darovat vajíčka maximálně třikrát v životě s nejméně tříměsíčními pauzami.

Jaká jsou rizika dárcovství vajíček?

Dárcovství vajíček není tak lehkým a nenáročným procesem, jak se může zdát. Během stimulace se u tebe může objevit tzv. hyperstimulační syndrom. O co jde? Tento syndrom vzniká v důsledku podávání velkých dávek hormonů, projevuje se nevolností, bolestmi v podbříšku a prsou nebo také tekutinou v břiše, která způsobuje nafouklé břicho, jehož obvod se může zvětšit až o 30 centimetrů. Ve většině případů pomůže klid na lůžku nebo odsání přebytečné tekutiny. Ve výjimečných případech dochází k hospitalizaci, každý organismus totiž na léky reaguje jinak. Dalším rizikem dárcovství vajíček krvácení při píchnutí odběrové jehly. Příliš se nezdůrazňují psychické problémy, které si podáváním hormonů můžeš navodit. Často se objevuje náladovost. Některé ženy se trápí také tím, že dítě, které se narodí, je vlastně jejich. Podle zákona je to ale nesmysl, dítě je ženy, která ho porodila.

Štítky

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.