Zdraví a sport

Co to je proteinová dieta a jaké jsou povolené potraviny?

Proteinová dieta, zvaná také bílkovinová dieta, je oblíbeným způsobem, jak redukovat svou tělesnou hmotnost a poté jí na této úrovni také udržet. Populární je ale také proto, že nepatří mezi „hladové“ diety – v jejím průběhu byste se naopak měli cítit sytě a přesto hubnout. Na jakém principu tato dieta funguje a jaké potraviny je možné jíst?

Princip proteinové diety

Cílem proteinové diety je dostat vaše tělo do stavu ketózy. Proto se někde můžete setkat také s dalším jejím označením – keto dieta, případně ketonová dieta.

To lze provést tak, že upravíte poměr živin ve vašem jídelníčku – snížíte příjem sacharidů na minimum (udává se maximálně 50 g denně, což je opravdu hodně málo), a naopak navýšíte příjem bílkovin.

Sacharidy jsou pro lidské tělo zdrojem energie. Pokud jich přijímáme hodně a nemáme dostatek pohybu, začnou se proto ukládat v našem těle v podobě zásob a my přibíráme na váze. Pokud ale jejich příjem snížíme na minimum jako je tomu v průběhu proteinové diety, organismu brzy dojde palivo, díky kterému funguje. V důsledku toho se dostane do stavu ketózy – stavu, kdy se k tvorbě energie začínají využívat tukové zásoby v organismu. Díky tomu člověk redukuje svou hmotnost, stále ale má dostatečný přísun proteinů, a proto neztrácí na svalové hmotě ani netrpí pocitem hladu.

Jak proteinová dieta probíhá?

Proteinová dieta má 3 fáze. První fází je fáze redukční.

V ní se člověk držící dietu nejdříve dostává do stavu ketózy (nastává přibližně 1-4 dny po začátku diety, je to ale hodně individuální). To může být spojeno s některými nepříjemnostmi (únava, bolesti hlavy, podrážděnost, zažívací potíže), ketóza je ale pro organismus přirozený stav a nic vám nehrozí. Stav se postupně sám upraví.

V redukční fázi se ale hubne nejvíce a dost rychle, to vás bude motivovat k dalšímu pokroku. Je nutné v ní ale přísně dodržovat jídelníček a udržovat příjem sacharidů na minimu. Toto období pak trvá 2-4 týdny v závislosti na tom, kolik chcete zhubnout. Do další fáze byste měli přejít po tom, co zhubnete polovinu z vašeho cílového úbytku (chci zhubnout 10 kg, do další fáze přecházím po úbytku 5 kg).

Poté následuje fáze přechodová. Pořád se v ní hubne, už ne ale tak rychle jako ve fázi první. Do jídelníčku se postupně vrací první zdravá jídla a příjem sacharidů se mírně zvyšuje. Pořád je ale nutné udržovat ho nízko a jíst takzvanou low carb stravu. Do další fáze se přechází poté, co zhubnete na svou cílovou váhu.

Poté vstupujete do třetí, stabilizační fáze. Zde už se navracíte k běžnému způsobu stravování, je ale potřebné dodržovat zásady zdravého životního stylu. Dost jde i o to, abyste si na takový způsob stravování zvykli a měli ho rádi. Poté se stane vašim běžným způsobem stravování. Bez sacharidů ale věčně žít nejde, a proto je ukončení třetí fáze charakterizováno tím, že přecházíte k běžnému racionálnímu jídelníčku s obsahem sacharidů. Je ale nutné stabilizační fázi absolvovat a dodržet, vyhnete se tak případnému jojo efektu.

Poté, co se vaše hmotnost stabilizuje na určité úrovni a vy začnete normálně přijímat sacharidy, bude ale vhodné zařadit do svého denního harmonogramu také nějaký sport a pohyb. Tím zajistíte to, že sacharidy budou využity a nezačnou se po čase opět ukládat do tukových zásob.

Jaké jsou povolené potraviny?

Seznam povolených potravin se v průběhu proteinové diety mění – postupně se přidávají i potraviny s mírně vyšším obsahem sacharidů. Začíná se ale u těch nízkosacharidových.

Důležitější ale je to, co jíst vůbec nesmíte. Jsou to všechna sladká jídla a sladkosti, cukr, pečivo, polotovary, slané pamlsky (tyčinky, chipsy a podobně), sladké druhy zeleniny (mrkev, kukuřice, hrášek). V první fázi nesmíte jíst ani žádné ovoce.

Vyžadována jsou naopak jídla s vysokým obsahem proteinů – ryby, kuřecí, vepřové, hovězí, vejce, mléčné výrobky, sója, mořské plody. V první fázi je důležité omezit příjem sacharidů na minimum, a proto se jí bez příloh. V dalších fázích diety se pak mohou v omezené míře konzumovat brambory, rýže nebo tmavý chléb.

To samé platí o některých druzích zeleniny, které mají vyšší obsah sacharidů (cibule, česnek, olivy nebo paprika). Konzumujte je proto až v dalších fázích. V té první sáhněte raději po jiné zelenině.

Vzorový jídelníček ketonové diety

  Snídaně Svačina Oběd Svačina Večeře
Pondělí Vaječná omeleta se sýrem a zeleninou Bílý jogurt s ořechy dle vašeho výběru Pečený králík na smetaně Proteinový nápoj Zeleninový salát (pozor – vhodné, nízkosacharidové druhy zeleniny)
Úterý Volská oka se zeleninou Tvaroh Kuřecí na libovolný způsob, zelenina Jogurtový nápoj Řecký salát
Středa Párky, vejce, zelenina Proteinový nápoj Pečený losos, zelenina Cottage Salát s balkánským sýrem
Čtvrtek Jogurtový nápoj, ovoce Zelenina dle vašeho výběru Steak dle vašeho výběru, ideálně však z ryby Vařená vejce Vaječná omeleta se zeleninou
Pátek Proteinový chléb se sýrem Šunková rolka se zeleninou Masové kuličky, zeleninový salát Mozzarella, zelenina Párek s volským okem
Sobota Šunka, proteinový chléb Cottage, zelenina Pečená kachní prsa, zelí Tvaroh Tuňákový salát
Neděle Proteinový chléb, lučina, zelenina Zelenina dle vašeho výběru Zeleninová pizza se sýrem Kefír Rajčatový salát s tofu

 

Štítky

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.