Zdraví a sport

Bulka v prsu je strašák

Bulka v prsu je slovní spojení, které vyděsí téměř každou ženu. Přitom ve většině případů se nejedná o nic, co by ohrožovalo naše zdraví. Objevíš-li tedy bulku v prsu, vydej se za svým lékařem, který ti řekne víc. Pamatuj si, že nemá cenu utíkat od problému. Ať už se zajímáš o prevenci, nebo se u tebe bulka v prsu objevila, přečti si následující článek, který ti přináší odpověď na mnoho otázek.

Bulka v prsu, co teď?

Bulka v prsu nemusí nutně znamenat zhoubné nádorové onemocnění. Ve většině případů má bulka v prsu zcela jiné příčiny. Důležité však je nestrkat před tímto problémem hlavu do písku. Všimneš-li si na svých prsech změn nepanikař a navštiv co nejdříve lékaře. Ten tě pošle na vyšetření, které o tvém problému prozradí víc. Je třeba vědět, že většina nádorů prsu je nezhoubných. Bulka v prsu tedy v žádném případě neznamená rakovinu.Často se u žen objevují cysty, neboli dutinky vyplněné tekutinou či shluky žlázově-vazivové tkáně, které nijak neohrožují zdraví.

Velké nebezpečí

Bohužel bulka v prsu může být také příznakem karcinomu prsu (zhoubný nádor prsu), který je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Proto je velice důležité pravidelné samovyšetřování, které pomůže k jeho včasnému odhalení. Čím dříve se totiž karcinom prsu odhalí, tím úspěšnější je jeho léčba. Obecně se dá karcinom prsu charakterizovat jako nekontrolovaný růst buněk, které napadají okolní tkáň a vytváří ložisko, které je hmatatelné právě jako bulka v prsu. Ačkoliv nejčastěji se karcinom prsu vyskytuje u žen nad 50 let, výjimkou nejsou ani ženy mladší. Dodnes se přesně neví, jaké jsou příčiny vzniku zhoubného nádoru, jistý vliv však může mít dědičnost, ale také životní styl.

%CODE1%

Mamograf

Pokud se u tebe objeví bulka v prsu, pravděpodobně budeš poslána na mamograf. Jedná se o rentgenové vyšetření, které se používá jak při nálezu, tak při prevenci, zejména u žen starších 40. let. Při mamografu se prs na několik vteřin jemně stiskne mezi dvě destičky a vyhotoví se rentgenový snímek. Vyšetření může být nepříjemné, někdy i mírně bolestivé, ale rozhodně není důvod k obavám!

Samovyšetření prsu

Každá z nás se snaží pečovat o svůj vzhled co nejlépe. Na to nejcennější, tedy na svoje zdraví, však často zapomínáme. Téměř každá bulka v prsu přitom může být objevena jednoduchým samovyšetřením, které je naprosto bezbolestné a zabere ti jen pár minut. Samovyšetření se provádí pravidelně jednou měsíčně, nejlépe týden po menstruaci. Vždy by mělo začít pozorováním prsů. Postav se tedy před zrcadlo s pažemi spuštěnými podél těla a pečlivě si prohlédni svoje prsa. Poté proveď to stejné se vzpaženou pravou i levou rukou a se založenými pažemi za hlavou. Nakonec prohlédni obě prsa ještě z boku. Druhou částí samovyšetření je důkladné prohmatání prsů. Nejdříve si lehni, a pravé rameno si podlož polštářem. Následně zvedni a založ pravou ruku za hlavu. K prohmatání pravého prsu použij bříška tří prstů levé ruky. Dostatečně přitlač a krouživými pohyby prohmatej celou jeho plochu. Všímej si, zda-li neobjevíš nějaké změny či bulku v prsu. Vyšetření opakuj také u levého prsu. Podobné vyšetření následně proveď také vestoje, vždy s jednou rukou za hlavou.  Při samovyšetření se zaměř také na oblast podpaží, kde jsou umístěny uzliny. Zaznamenáš-li zduření uzlin, upozorni svého lékaře. Uzliny mohou být zvětšené z mnoha důvodů, někdy však mohou znamenat nádorové onemocnění. Pokud se ti objeví bulka v prsu či zaznamenáš jinou změnu, bez ostychu kontaktuj lékaře. Pamatuj si, že bulka v prsu nemusí, ale může být známkou nádorového onemocnění. Čím dříve se problém začne řešit, tím úspěšnější je léčba.

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.