Zdraví a sport

Bojuj proti obezitě svého pejska

Obezita je u lidí i pejsků z hlediska zdraví nebezpečná, a pokud je extrémní, je až života ohrožující.

Oproti pejskům mohou lidé svou váhu snadno ovlivnit svým zdravým životním stylem, kdežto pejsci jsou zcela závislí na lidech a bez jejich pomoci se své obezity nezbaví. Máš-li pejska, který s obezitou zápasí, pak si přečti tento článek, který tě seznámí s tím, co obezita pejskům způsobuje a jak můžeš včas zakročit.

Oproti pejskům mohou lidé svou váhu snadno ovlivnit

Obezita snižuje kvalitu pejskova života

Pejskové jsou tvorové, kterým se tloustnutí mnohdy nevyhne. Jídlo mají rádi, žádné dobroty nikdy neodmítnou a oproti lidem neví, kdy mají dost. Kámen úrazu pak bývají jejich páníčci, kteří jim ochotně servírují větší množství jídla, než jaké skutečně potřebují a nechodí s nimi na procházky. Z pejsků se pomalu stávají kuličky, kterým se už nezamlouvají dlouhé procházky tak jako předtím. Začíná se u nich projevovat nízká aktivita, bolest i záněty kloubů, problémy s páteří a vazy, dýchací obtíže, problémy s ledvinami, cukrovka, střevní problémy či poškození orgánů. Zvyšuje se pravděpodobnost i dalších onemocnění, která pejskům berou radost ze života a zároveň snižují i jeho kvalitu. Přitom k tomu, aby se předešlo obezitě u pejska, stačí opravdu málo. „Mít rád“ svého pejska neznamená dávat mu více jídla a pamlsků, ale naopak bojovat proti jeho tloustnutí, dopřávat mu procházky, které jsou pro něj v mnoha ohledech prospěšné a chránit tak jeho zdraví.

Dopřej pejskovi kvalitní krmivo

Pokud tvůj pejsek není fázi extrémní obezity, což už vyžaduje konzultaci s veterinářem, můžeš mu snadno pomoci ty sama. Prvotně by ses měla soustředit na vhodné krmivo pro psy, které by mělo být vyvážené. Raději zapomeň na levné krmivo pro psy, které obsahuje více tuků a cukrů. Raději se poohlédni po ověřených značkách, které nabízejí nutričně vyvážené krmivo pro psy. Vhodným příkladem jsou krmiva Hills, jež nabízejí několik variant granulí, v nichž najdeš samozřejmě i light. Krmiva Hills obsahují spoustu látek, které pejsek ke svému zdraví i životu potřebuje. Stejně tak prospěšná jsou i krmiva Winner Plus. Ty jsou rovněž nutričně vyvážená a obsahují mimo jiné i potřebné vitamíny a stopové prvky. Krmiva Winner Plus nabízejí taktéž i variantu light, která je přizpůsobená pro pejsky s nadváhou. Ovšem nezapomínej na to, že ačkoli pejskovi dopřeješ kvalitní krmivo pro psy, měla bys mu jej dávkovat pouze v malých porcích několikrát denně. Vyvaruj se proto tomu, aby měl pejsek přístup k jídlu po celý den.

Co dál pro to mohu udělat?

Pejska bys měla v případě diety pravidelně vážit a zjišťovat, jak si s hubnutím vede. Měla bys mu dopřát více procházek několikrát denně, i kdyby to mělo být jen na patnáct minut. Obecně platí, že při hubnutí pejska se musí snížit buďto příjem kalorií nebo zvýšit výdej energie. Pejsek by měl mít neustále přístup k čerstvé vodě, která je nejen při hubnutí velmi důležitá. Pejskovi v dietě můžeš dopřát i různé vitamíny, které mu pomohou s redukcí váhy i jeho celkovým zdravím. Pozor ale dávej na pamlsky, po kterých pejskové také tloustnou. Ty by měly být buď zcela vynechány, nebo by měly být podávány opravdu zřídka. Na každodenní odměňování těmito pamlsky v případě pejskovi diety raději zapomeň.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.