Zdraví a sport

Aby vás horko na koni nezaskočilo: Co si vzít na vyjížďku ve slunečním žáru?

Léto znamená horké počasí. Správní koňáci ho ale využívají k vyjížďkám, chtějí být v sedle co nejvíce to jde. Jak se ale obléci, abyste se nepřehřáli, nepotili a cítili se fajn? Potřebujete lehké, ale vzdušné a příjemné jezdecké oblečení z funkčních materiálů. Především takové schopné dokonale odvádět vlhkost.

Spodní prádlo odvede pot

Mimořádně důležité se v letních měsících ukazuje spodní prádlo, především dámské kalhotky či pánské boxerky. V teple se prostě hodně potíte v intimních partiích, s tím se nedá nic dělat. Je ale třeba mít takové materiály, které tento diskomfort minimalizují. Boxerky či dámské kalhotky z bavlny s příměsemi, aby se jednalo o funkční materiály, uvedené nároky splňují. Často bývají například více polstrované v přední části v oblasti sedla, například pomocí speciální pěny. Tím omezují otlaky a pocení. Zároveň je prodyšné, takže se budete cítit maximálně dobře.  Neméně důležité jsou ženy jezdecké podprsenky. Nastavitelná ramínka, žádné zbytečné švy, vyztužení, savý materiál příjemný na tělo.

Kvalitní triko je základem

Ideální je jezdecké triko z funkčního materiálu, které dokáže správně odvádět pot. Závodní triko se mnohdy dá nosit i jako volnočasové. Záleží přitom na vkusu každého, zda zvolí variantu s límečkem nebo se stojáčkem. Mnoha jezdcům také učaruje jezdecká móda natolik, že ji nosí nejenom ke koním, ale i ve svém volném čase. Jde o dobré rozhodnutí, protože renomovaní výrobci jezdeckého oblečení, známé a zavedené značky nabízejí skutečnou kvalitu. Jde o funkční oblečení, které saje, odvádí vlhkost, netrpíte v něm. A co bezpečnostní vesta? Jde o vaše zdraví, zejména tehdy, když chcete zkoušet nějaké adrenalinovější aktivity, třeba klus, cval a podobně. Někteří jezdci ji na rekreační projížďku krokem neberou, jiní bez ní nedají ani ránu. Záleží na zvážení rizika, obecně je lepší ji mít než nemít. Je to na vás, ale ať už se rozhodnete jakkoli, ani v létě nesmíte vyjet bez správně vybrané helmy.

Lehké rajtky pro pohodlí

V létě to také nepůjde bez rajtek. Měli byste ale zvolit jejich lehčí variantu. Především v teplých letních dnech oceníte, že tyto speciální jezdecké kalhoty postrádají vnitřní švy. Není totiž nic horšího, než když se vám šev zadře v horku do kůže. Pramení z toho opruzeniny. V lehkých letních rajtkách ale nic podobného naštěstí nehrozí. Jezdecké kalhoty netlačí ani neškrábou a nijak neomezují v pohybu.

Chce to příjemné ponožky a perka

I v létě se potíte, takže ani výběr ponožek nelze podceňovat. Rozhodně byste si do jezdeckých perek neměli brát klasické vytahané bavlněné ponožky, ale pořídit si několik párů funkčních ponožek, jinak budete bojovat s potem. Pokud jde o obuv, na léto jsou nejlepší nízká perka, která dobře chrání nohu, ale přitom v nich není horko. Otázka, zda zvolit kožená, gumová či koženková perka závisí na každém. Kůže je v létě asi nejpříjemnějším materiálem, působí příjemně i ve velkém horku. Někdo jezdí i v létě ve vysokých botách, ale to jsou spíše výjimky, protože v teple to není zrovna příjemné. Chcete-li ale, aby se vám rajtky neodíraly, můžete zvolit chapsy v kombinaci s nízkými perky.

S rukavicemi si ruce nespálíte

Rukavice – možná se vám to zdá jako zbytečnost, vždyť vám přece zima na ruce nebude – je přece léto! Jenže skutečnost je jiná. Teď totiž nejde o ochranu před chladem. Jezdecké rukavice na léto slouží k tomu, abyste mohli dobře držet otěže a neklouzaly vám v prstech a nerozedíraly kůži. Zkuste si držet otěže zpocenýma rukama v horku bez rukavic. Může to skončit nepříjemnými spáleninami, odřeninami. Takže rukavice mají svoje místo i v letní jezdecké výbavě. Pořiďte si lehké, takové, které se stanou vaší druhou kůží a budete se v nich cítit dobře.

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.