Cestování Zdraví a sport

3 tipy, jak nepřibrat na dovolené

Blíží se léto a s ním i čas dovolených. Během dovolené máme tendenci se rozmazlovat a více si dovolit. Stává se, že nám cestování naruší obvyklou stravovací i pohybovou rutinu, ale existují způsoby, jak si dovolenou užít bez přibírání.

Když plánujete dovolenou, pravděpodobně začnete tím, že vyberete destinaci, způsob dopravy, ubytování a poohlédnete se po tom, co tam budete dělat. Většina lidí automaticky počítá s tím, že na dovolené prostě nějaké to kilo přibere. Není to však nevyhnutelné, dovolenou si můžete užít i bez toho.

Dovolená nabourává naše zaběhnuté návyky, což je v pořádku, proto si ji také bereme. Ale jen proto, že jste na cestách, nemusíte si sebou přivést zpět nadměrné zavazadlo kolem pasu, boků a stehen. Častá omluva pro dovolenková kila navíc je, že není možné držet se během dovolené svého stravovacího plánu. Je to nepochybně výzva, ale my vám ukážeme, že je to do jisté míry možné.

Bez ohledu na to, kam jdete, nebo na způsob cestování, je dobré být připraven na všechno a snažit se držet svých návyků.

Zabalte si s sebou oblíbené zdravé potraviny

 • Pokud cestujete autem, vynechte jídlo z motorestů a benzínových pump a místo toho si připravte zdravé jídlo a občerstvení.
 • Neodjíždějte hladoví. Pokud spěcháte, vezměte si s sebou proteinový koktejl nebo tyčinku, nebude vás tolik lákat rychlé občerstvení na cestě.
 • Snadno balitelné potraviny, jako jsou proteinové tyčinky, ovoce, ořechy nebo sójové ořechy, sýr a individuálně balené baby karotky, jsou skvělým občerstvením bez ohledu na způsob cestování. Jsou vhodné pro výlety autem i lety.
 • Hledání zdravého jídla na letišti je opravdu velká výzva. Ovoce, jogurt, saláty nebo sendviče jistě po chvíli najdete, ale balení vlastních potravin vám ušetří vedle kalorií i peníze.

Zůstaňte aktivní během zpoždění

 • Když se vám zpozdí let, využijte čas k procházce po terminálu namísto sezení v restauraci. Na některých velkých letištích snadno ujdete kilometr i víc jen při přechodu tam a zpět.
 • Dejte si pozor na kalorie z nápojů. Je důležité dodržovat pitný režim, a to zejména při létání. Doporučuje se vypít sklenici tekutiny na každou hodinu, kdy jste ve vzduchu.  Limonádami nebo koktejly do sebe dostanete množství zbytečných kalorií. Vyměňte je za vodu, ledový čaj nebo lehce slazené sportovní nápoje.

Dejte si pozor na kalorické jídlo z hotelových bufetů a minibarů

 • Pokud cestou plánujete přespání v hotelu, musíte si dát pozor na nebezpečnou kombinaci únavy a snadné dostupnosti lákavých pochoutek z hotelového bufetu. Zkuste místo vytáčení pokojové služby zajít na procházku nebo navštívit hotelovou posilovnu.
 • Mnoho hotelových pokojů má ledničky. Zajděte si nakoupit čerstvé ovoce, nakrájenou zeleninu nebo jogurt. A nezapomeňte na mléko nebo sójové mléko, abyste si v pokoji mohli vychutnat proteinový koktejl.
 • Zeptejte se hotelového personálu na možnosti zdravého stravování v okolí, zde pravděpodobně najdete potraviny, které obvykle jíte.
 • Hlídejte si kalorický příjem při snídaních, které jsou v ceně ubytování. Je velmi snadné přejídat se, když neplatíte za potraviny. Většina bezplatných snídaní je tvořena bílým pečivem, koláči a vaflemi. Není zkrátka problém jíst více, než normálně, zejména když za to neplatíte. Místo nezdravých dobrot, si vyberte čerstvé ovoce a nějakou bílkovinu ve formě natvrdo uvařených vajec nebo jogurt.

3 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

 • To já jsem si řekl, že letos na dovolené rozhodně nepřiberu, a tak jsem se rozhodl místo povalování se na pláži zažít aktivní dovolenou v přírodě. Nakoupil jsem si outdoor výbavu přes https://armik.cz/ a vydám se do hor, kde budu přespávat pod širákem.

 • Ahoj, díky za tipy. Po novém roce se vydáme s manželem na Dovolená Bali. Trochu se tam bojím stravy. Četla jsem, že je to tam hodně o rýži a smaženém. Byli jste tam někdo? Jak tam vaří?

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.