Styl a móda

Zásnubní prsten jako symbol nekonečné lásky

Zásnubní prsten je nejen jasným znamením, jímž pár oznamuje svému okolí budoucí sňatek, ale zároveň malý kroužek na prstu symbolizuje oddanost partnerů navzájem. Předtím, než se muž konečně odhodlá k oné nezbytné otázce: „Vezmeš si mě?“, čeká ho obtížný úkol: vybrat ten pravý zásnubní prsten, kterým pár stvrdí svou lásku a jímž dá dokonale na odiv, že svatba přijde co nevidět.

Symbol věrnosti a nekonečné lásky

Zásnubní prsten jako příslib věrnosti a citu k druhému se používá již po celá staletí. Historie tohoto symbolu dokonce sahá až do starověkého Egypta. Tam již tenkrát věřili, že kruhovitý tvar prstenu značí věčnost, která nemá začátku ani konce. Navíc díra uvnitř prstenu představuje bránu či dveře, jimiž člověk vstupuje do neznámého světa. Pokud žena obdrží zásnubní prsten, může si být jistá, že jí přítel slibuje nekonečnou lásku, která svatbou teprve začíná.

Je libo zlato, briliant nebo diamant?

Pro některé muže představuje výběr správného zásnubního prstenu tvrdý oříšek. Dnes je možné vybírat již z nepřeberného množství typů prstenů – od zlatých přes briliantové až po ty s diamantem. Oblíbenými jsou také často zásnubní prsteny například s temně modrým safírem, sytě červeným rubínem, drahocenným zeleným smaragdem, z bílého či ze žlutého zlata.

Jakou velikost prstenu zvolit?

Zásnubní prstýnek jste už vybrali a teď zbývá jen určit správnou velikost prstenu? Vůbec nejjednodušším způsobem je přeměření prstýnku, který partnerka momentálně nosí a který jí dobře sedí. Většinou stačí změřit vnitřní průměr prstýnku, pokud si však chcete být opravdu jisti, můžete prsten pro jistotu odnést přímo do klenotnictví, kde vám s měřením rádi pomohou. Další variantou jsou také například měřící kroužky na prsteny. Případně můžete vsadit na to, že při koupi většího prstenu můžete následně požádat o jeho zmenšení.

Prsten i za desítky až stovky tisíc korun

Hodnota velmi luxusních zásnubních prstenů se pohybuje v hodnotě desítek až stovek tisíc korun. Levnější (avšak stále krásnou) variantou jsou prsteny vyrobené z chirurgické oceli, které navíc oplývají jedním velkým plus – jsou totiž hypoalergenní. Levnější cenovou skupinu potom představují prsteny stříbrné. U těch se běžně provádí antioxidační úprava, která zajistí, že se prsteny ze stříbra vzhledově velmi podobají dražším šperkům z bílého zlata.

Na kterém prstě se zásnubní prsten nosí?

Bývá tradicí, že zásnubní prsten se nosí na levé ruce, a sice na prsteníčku. Dodržování tohoto zvyku sahá až do středověku, kdy lidé věřili, že právě čtvrtým prstem na ruce prochází žíla lásky (vena amoris). Navíc se v dřívějších dobách tvrdilo, že prsteník má přímé spojení se srdcem. Zásnubní prstýnek na prsteníku levé ruky má tak blízko srdci.

3 komentářů

Klikni pro přidání komentáře