Styl a móda

Vyrob si sama: Náušnice z PET lahve

Ráda vyrábíš šperky? Chceš vlastnit svoje originální náušnice, které nikde nekoupíš? Tak neváhej a zkus tento návod. Zjistíš, že na výrobě takových náušnic není nic složitého!

Co budeš potřebovat?

  • barevné PET lahve od nápojů
  • náušnicové afro háčky
  • náušnicové zarážky
  • spojovací kroužky
  • šperkařské kleštičky
  • tlustou jehlu
  • řetízek (nepovinné)

Pomůcky na výrobu náušnic z PET lahví.

Začni s nůžkami

Nejdřív se rozhodni pro nějaký tvar, který z PET lahví několikrát vystřihneš. Může být jeden opakující se na celých náušnicích, nebo můžeš různé tvary kombinovat dohromady (stejně jako různé barvy plastu) – srdíčka, hvězdičky, kapky, kolečka, geometrické tvary… závisí jen na tvé fantazii a šikovnosti. Při střihání pouze mysli na to, aby výstřižky v části, kterou je chceš zavěsit, poskytovaly dostatečný prostor pro otvor na spojovací kroužek plus něco navíc (materiál se rád při propichování prohýbá). Pokud má tvůj tvar hodně ostré rohy, nůžkami je jemně „přištípni“ jen tak, aby nepíchaly a nebyly ti tak při nošení nepříjemné.

Stříhání tvarů nůžkami.

Prorazit dírky jehlou

Prober vystříhané kousky, jestli jsi s nimi spokojena a případně nějaké nůžkami oprav. Připrav si tlustou ostrou jehlu pro vyrážení otvorů. Její průměr by měl být o něco větší než průměr spojovacích kroužků. Otvory jsem vytvořila tak, že jsem každý tvar položila na relativně měkkou podložku (povlak z polštáře položený na koberci) a pak jsem jehlu hrotem postavila na místo, kde jsem chtěla otvor. Plochou kleštiček jsem pak zatlačila z vrchu na ouško jehly. Tím jsem prorazila malý otvor, který jsem pak zvětšila provlečením celé jehly včetně ouška.

Prorážení dírek jehlou.
Prorážení dírek jehlou.

Navléknout na kroužky

Teď přichází poslední část výroby náušnic. Do dírek provleč s pomocí kleštiček spojovací kroužky a pak je pospojuj mezi sebou a připoj k nim afroháček. To kolik jich pospojuješ a jak bude samozřejmě záležet na tvaru, který sis vystřihla. Můžeš také navěsit několik spojovacích kroužků na afroháček a potom na ně po libosti přidávat vystřižené tvary, případně můžeš místo spojených kroužků použít jako základ řetízek s dostatečně velkými otvory, aby se do něj kroužky vešly. Afroháček pak zajisti náušnicovou zarážkou.

Dokončování náušnic, konkrétně navlékání kroužků.
Dokončování náušnic, konkrétně navlékání kroužků.

Výsledek

Tady už můžeš vidět výsledek mého dnešního snažení. Takže, pokud tě tenhle návod zaujal a rozhodla ses vytvořit svoje vlastní originální náušnice, rozhodně se neváhej podělit se v komentářích svým výsledkem.

Jak nakonec vypadají náušnice na uchu.
Jak nakonec vypadají náušnice na uchu.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.