Styl a móda

Vybrat vhodné kozačky je umění. Jak najít ty pravé?

V západním světě snad neexistuje žena, která by ve svém botníku neměla kozačky. Jenže ne každá žena úplně přesně ví, jaké kozačky vybrat nebo které nejvíce sluší její postavě. Patříte mezi ně? Pak je tento článek pro vás.

Hlavně pohodlí

Při běhání mezi regály nebo listování v e-shopu vaši pozornost nejvíc zaujmou ty kozačky, které se vám líbí. To chápeme. Přesto se však při výběru neřiďte jen vzhledem. Kozačky (stejně jako všechny boty obecně) budete nosit možná i několik hodin denně – proto vám musí hlavně dokonale padnout. Velikost volte ideálně o číslo větší, než nosíte běžně. To platí zejména u zimních kozaček s úzkou špičkou. Kdybyste totiž měla kozačky až příliš těsné, budou vám v zimě působit nepříjemné omrzliny. Příliš těsné boty navíc mohou vést i k deformaci nohou.

Důležitou roli hrají podpatek i podrážka

O tom, že úzké a vysoké podpatky vaší noze dvakrát nesvědčí, jste už určitě slyšeli. Takže pokud si kupujete kozačky na denní nošení do práce nebo do školy, volte spíše širší a nižší podpatky. Pokud pouze na krátkodobé akce, můžete být za dámu a koupit elegantní kozačky na vysokém podpatku. V každém případě se dívejte na to, zda je podpatek spojen s podrážkou v jednom kuse – jestliže je pouhým odlitkem z umělé hmoty, dost pravděpodobně se vám během zimy ulomí.

Co se podrážky týče, vyberte si kozačky se silnější podrážkou (nejméně 0,5 cm, ideálně ještě silnější). Vyšší podrážka totiž znamená více tepla uvnitř boty, což zejména při nízkých zimních teplotách určitě oceníte. Věřte nám.

Vsaďte na prověřenou kůži

Asi vás nepřekvapí informace, že nejkvalitnější jsou kozačky z pravé kůže. Zejména na zimu, kdy vám koženka nebo jakýkoliv jiný umělý materiál může snadno ztvrdnout a následně popraskat. Kůže navíc lépe hřeje. Boty z umělých materiálů si pořiďte na teplejší období – třeba na jaro nebo podzim, kdy nejvíce frčí kotníkové kozačky.

Jaké kozačky k vaší postavě?

Při výběru kozaček buďte dostatečně sebekritická a uvažte, zda se hodí k vaší postavě. Ženy s dlouhými a štíhlými nohami to mají jednoduché – mohou si dovolit prakticky cokoliv. Jestliže máte naopak nohy silnější, volte úzké a vysoké kozačky tmavé barvy, které natěsno obepnou vaše lýtka. Tím svou postavu opticky prodloužíte. Stejné pravidlo platí pro ženy s hubenými, ale krátkými nohami.

Teprve, až vaše vysněné kozačky splní vypsaná kritéria, můžete volit dle vzhledu. Tady už samozřejmě záleží jen na vašem vkusu a účelu použití – zejména mezi mladšími ženami jsou oblíbené např. šněrovací kozačky, do zimy kozačky s kožíškem a do práce jednoduché elegantní kozačky černé nebo hnědé barvy.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.