Styl a móda

Rozhovor s: Ladislav Rendl

Kámoška pokecala s designérem, kterého můžeš znát z reality show Jak se staví sen! Koukni na zajímavý rozhovor plný praktických informací a názorů na úpravy interiérů. Ladislav Rendl nám prozradil hned několik rad, které tě mohou inspirovat v budoucích úpravách svého bydlení. Ještě než se ale vrhneš na přesouvání nábytku, přečti si odpovědi na zvědavé dotazy Kámošky.

1) Pozoroval si na sobě designerské vlohy už jako malý? Měl si například tendenci předělávat si pokojíček a vydupávat si vysněný nábytek?

Umělecké zájmy mě provázely již od útllého dětství, začalo to zájmovými kroužky na umělecké škole-keramika, malování či produktový design. O interiéry jsem se plně začal zajímat až na střední škole, ale už předtím jsem si pravidelně tak jednou do roka předělával ten zmiňovaný dětský pokoj. Nebylo to ale o tom, že bych chtěl vždy měnit nábytek a jiné zásadní věci, ale stačila jiná barevnost a dekorace.

2) Pokud by se Ladislav Rendl nevěnoval interiérovému designu, co by dnes pravděpodobně dělal? Máte nějakou rodinnou profesi? Nepřemýšlel si v minulosti třeba o jiném zaměření?

Tak můj táta má autoškolu a určitě chtěl, abych šel v jeho šlépějích, ale to určitě má vysněná práce nebyla.
Když bych netvořil interiéry, tak bych se asi věnoval produktovému designu či původně chtěné keramice.

%CODE1%

3) Kde a jak nyní bydlíš? Bydlení designera si osobně představuji jako 250 čtverečních metrů, na kterých vše ladí a koresponduje s posledními trendy. Děláš úpravy u sebe doma často?

Tak momentálně bydlím myslím konečně podle svých představ, ještě tak před rokem o mě ale platila pověra, že kovářova kobyla chodí bosa.

4) Když přijdeš na návštěvu ke svým přátelům domů, dokážeš vypnout a přestat v hlavě hodnotit jejich bydlení? Je něco, co doopravdy z hlediska bytového designu nedokážeš zkousnout?

Když přijdu ke známým, samozřejmě si interiér vduchu zhodnotím a pak okamžitě vypnu, ale jak už to tak bývá, hned po chvíly mě naopak přátelé zavalí svými otázkami co a jak by doma chtěli a měli mít.

5) Jak se stavíš k velkým nákupním domům s nábytkem typu IKEA? Nabízí za uváděné ceny dostatečnou kvalitu a originalitu? Přijde mi, že když někdo hledá něco “moderního”, zamíří do zmíněného obchodu a myslí si, že má vyhráno. Neexistují lepší, avšak stále cenově dostupná řešení?

Důležitá je myslím vždy kombinace, neznamená, že nejdražší je nelepší. I ve zmíněných discontech lze narazit na zajímavé kusy. Já ve svých interiérech z většiny navrhuji vlastní atypický nábytek od truhláře, který je klientům šitý na míru…což nejdůležitější, interiér musí vyzařovat ducha majitele.

6) Když se podívám na pokoje mladých dívek ve věku od 10 do 17 let, narazím všude většinou jen různé odstíny růžové barvy. Jaký máš ty osobně názor na tyhle růžové svatyně? Lze nějak eliminovat růžovou, ale přesto zanechat dívčí atmosféru prostoru?

Růžovo růžové pokoje moc rád nemám, přijdou mi zcela bez nápadu. Spíše v kombinaci s dalšími barvami – kupříkladu na strop světle modrá (symbolizuje nebe), na zem zelený koberec (symbolizuje trávník) a na zeď zkusit třeba zajímavou fototapetu (louka, květy apod.). Pokud použijeme tolik barev, musí být bílý nábytek, který vše umírní.

7) Bojíš se někdy, že se tvoje realizace nebude klientovi absolutně líbit? Neptám se pouze na proměny v pořadu “Jak se staví sen?”, ale i na zakázky mimo kameru.

Nebojím, s klienty vždy dlouze mluvím o stylech, možnostech a barvách v interiéru, ptám se na to, co mají rádi, vycházím z typu člověka a spousty jiných věcí. Pak už snáze navrhnete interiér, který se klientovi zalíbí.

8 ) Na jakou svou práci si nejvíce pyšný? Slyšela jsem, že nějaké tvé realizace je možné najít i v zahraničí. Co je na tom pravdy?

Nedá se říci, že se mi povedlo něco více či méně, vždy tvořím originální interiér a každý má kouzlo v něčem jiném. Zahraničních realizazí mám nejvíce na ostrově Mallorca, kde spolupracuji s firmou s nemovitostmi.

9) Práce designera a nákup nového vybavení nepatří k nejlevnějším záležitostem. Kolik však průměrně stojí “proměna” pokoje pouze prostřednictvím počítačové animace? Může si něco podobného dovolit například studentka, které se chce nechat inspirovat a chce zkrášlit svou garsonku :-)?

Cenové relace jsou ovlivněny množstvím faktorů – objemem zakázky, vzdáleností, zda nové či staré a jiné. Nelze tedy říct.

10) Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů.

Není zač a zdravím všechny čtenářky.

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.