Styl a móda

Rozhovor s Janet, zakladatelkou VotočVohoz

VotočVohoz je stále známější stránka, na které můžeš prodat, darovat, či vyměnit své oblečení, doplňky či kosmetiku. O zákulisí webu jsem zpovídala jednu z jeho zakladatelů, Janet.

1) VotočVohoz není jen česká stránka, ale existuje i v jiných zemích. V jakých?

Sesterské stránky VotočVohoz jsou zatím v Litvě, Německu a Malajsii. Připravuje se ale další rozšíření, tak se brzy můžou z naší stránky těšit i v dalších evropských zemích.

Janet se kvůli práci na české verzi VotočVohoz odstěhovala z Berlína do Prahy.

2) Jak to celé vzniklo?

Nápad VotočVohoz se zrodil v Litvě, kde dva studenti stránku vymysleli a naprogramovali. Moje kamarádka z Německa se rok na to cestováním Litvou přes Couchsurfing (jedná se o sociální síť umožňující uživatelům domluvu na bezplatném ubytování u někoho doma „na gauči“, v současné době má přes 2 miliony členů – pozn. red.) ocitla u zakladatele litevské verze manodrabuziai.lt, a jelikož ji princip stránky zaujal, tak nápad z dovolené přivezla domů, do Německa. A podobně se pak stránky dostaly do Čech. Byla jsem u vzniku německé stránky a napadlo mě, že v Čechách je přesně tohle zapotřebí – a už se překládalo.

3) Kdy byl uveden do provozu český VotočVohoz?

VotočVohoz funguje od ledna 2011, kdy jsme spolu s Lukášem na stránkách pracovali během studia, na vlastní náklady a bez jakékoli finanční odměny. V lednu 2012 jsme se pak z Berlína odstěhovali do Prahy a začali na VotočVohoz intenzivně pracovat.

4) Jmenuje se podobně i v jiných jazycích?

Myslím, že český název je hodně unikátní, už jen proto, že čeština je tak pestrý jazyk, se kterým si může člověk hezky vyhrát. Na náš název jsem moc hrdá, trvalo dlouho, než se takhle vypiloval. Německy se stránky jmenují Kleiderkreisel.de, což je také hodně kreativní a chytlavé, ani nevím, jak bych to přesně přeložila. Litevské stránky manodrabuziai.lt znamená “Moje oblečení” a v Malajsii mají stránky anglický název friedlyfashion.com.my.

5) Kolik zhruba uživatelů má Vaše stránka?

V tento moment máme 70 000 uživatelů, což se ale rychle mění. Statistiky mimochodem můžete pozorovat sami na stránkách VotočVohoz, nahoře v levém rohu.

6) Víte, kolik věcí se prodá / vymění za den?

Dneska například proběhlo 1092 transakcí.

7) Víte, co se nejvíce prodává, co je u uživatelek / uživatelů nejpopulárnější?

Nejvíce se u nás votočí triček, v katalogu jich v tento moment je více než 60 000.

8) Podle čeho volíte obrázky, které se zobrazují na úvodní stránce?

Obrázky na hlavní stránce se skládají z 50 % z oblíbených předmětů uživatelů a z 50 % z předmětů, které sami vybíráme.

Na stránkách VotočVohoz můžeš snadno vyměnit oblečení, o kterém víš, že už ho nebudeš nosit.

9) Kdo může přispívat na VotočVohoz blog?

Původní idea blogu byla, že blogerem se mohl stát jen ten, pro koho hlasovali sami uživatelé. To jsme ale před nedávnem změnili, takže možnost psát blogy bude mít teď každý. Pokud by tedy měl někdo zájem, ať nám pošle e-mail na adresu parta@votocvohoz.cz, připojí odkaz na svůj blog (má-li nějaký) a pár vět o sobě a také stručné zdůvodnění, proč si myslí, že psát blog na VotočVohoz by měl právě on.

10) Jak řešíte případné podvody na Vaší stránce?

Máme interní černou listinu, která uživatele před podvodem chrání. Když k podvodu i přesto dojde, tak uživatele blokujeme a doporučujeme podvedenému obrátit se na Policii ČR, která umí podvod vyřešit. Jsme rádi, že se tohle často nestává, podvodem končí jen 0,48 % všech transakcí, což je opravdu malé množství v celém objemu transakcí. Je důležité, aby se uživatelé naučili na internetu bezpečně obchodovat. Jedním z prvních kroků by například mělo být, abyste se ujistili, že uživatel, se kterým chcete obchodovat, nemá žádná negativní hodnocení.

11) V poslední době jste zavedli nový způsob ověřování věrohodnosti uživatelů. V čem je lepší než ten předchozí?

Tato verifikace je důvěryhodnější, protože službu mojeID provozuje společnost CZ.NIC, která je správcem české domény .cz. Údaje verifikovaných uživatelek jsou lépe chráněné, protože jsou pod kontrolou Národního bezpečnostního úřadu. Verifikací pomocí této služby se uživatelé mohou přihlašovat pod stejným uživatelským jménem a heslem na mnoho dalších serverů, které jsou do této služby zapojeny.

12) Kolik Vás vlastně v té „partě“ je?

Parta VotočVohoz se skládá z nás zakladatelů stránky, Lukáše a mně, a protože se rozrůstáme doslova rychlostí blesku, tak jsme mohli do party přibrat další dva pomocníky.

13) Prozradíte čtenářkám něco o sobě?

Mně je 25, jsem původem z Německa a do Prahy jsem se odstěhovala kvůli VotočVohoz z Berlína, kde jsem studovala literaturu a historii. Lukášovi je 28, je Pražák a na FF UK studoval bohemistiku a komparatistiku. Před založením VotočVohoz jsme s internetem z pracovního hlediska neměli moc do činění a k našemu projektu jsme se dostali tak trochu jako slepí k houslím z úplně jiných oblastí. A jsme za to moc rádi!

14) „Votáčíte“ taky?

Jasně! Nejlepší úlovky mám z VotočVohoz. Bohužel teď nemám moc času, abych sama nabízela předměty. Takže všechno, co už nenosím, střádám a pak to votáčím na akcích, které pořádáme naživo.

2 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

  • Votocvohoz.cz je pekny podvod! Zadný jiný kontant nez je email parta@votocvohoz.cz neexistuje, po desítkách urgencí na smazání šíření pomluv na blogách žádná odezva! Žádná kontaktní osoba neexistuje, systém je plně automatický a velmi zneužitelný.

  • Taky se přidávám , není možné najít žádny kontakt na zodopovědnou osobu tohohle divného uspořádání , jak je možné že nejde dohledat osoba která tohle řídí ? Velmi ráda bych se na tomto servru něčeho dovolala bohužel není komu jen nějaká “parta” a podle způsobu komunikace jsou to asi jen adolescenti ,neschopní normální konverzace trošku na úrovni slušného chování

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.