Styl a móda

Podle čeho si vybrat kvalitní hodinky, které vydrží?

Toužíte po nových hodinkách, ale chcete takové, které vydrží třeba na celý život? V článku jsme pro vás připravili několik kritérií, podle kterých byste měly vybírat.

Chci hodinky, u kterých nebudu měnit baterii

Nechcete se trápit tím, že se vám v hodinkách vybije baterie a vy budete muset kvůli její výměně navštěvovat hodinářství anebo je dokonce v případě chytrých hodinek pravidelně zapojovat do nabíječky? Vhodnou volbou pro vás budou automatické mechanické hodinky.

Ty fungují bez jakékoliv elektroniky, nepotřebují baterii. Natahují se přirozeně pomocí rotoru během nošení.

Chci hodinky, které budou stále trendy

Hledáte-li hodinky pro ženy, které budou vypadat i po letech skvěle, měly byste sáhnout po klasickém analogovém provedení v minimalistickém stylu. Podívejte se na starší modely hodinek a vyhodnoťte si, které byste si dnes koupila, přestože již mají pár let za sebou.

Většinou jde o modely, které mají spíše minimalistický design a využívají tradičních materiálů – nejčastěji kombinace kovu a plastu, či kovu a textilu. Zpravidla ukazují pouze čas, maximálně také datum. Nemají žádné speciální „vychytávky“. Cílíte-li tedy na design, méně je více.

Chci hodinky, které nepřestanou fungovat

Porucha se dá opravit. Co ale hodinky, které po několika letech fungovat zkrátka ani nemohou? Mluvíme o chytrých hodinkách, které jsou přímo závislé na tom, aby dostávaly aktualizace operačního systému a jejich aplikace byly podporovány vývojáři.

Chytré hodinky bohužel postrádají základní vlastnost klasických hodinek – tedy dlouhodobou životnost. Jsou spotřebním zbožím se životností kolem pěti let. Poté již nedostávají nový software, baterie ztrácí svou kapacitu a zastaralé jsou i komponenty jako procesor či paměť.

Hledáte-li hodinky na celý život, ty chytré to nebudou.

Chci hodinky, které si udrží hodnotu

Pokud vás zajímá také finanční pohled na věc, měly byste investovat do kvalitních hodinek od značek s dlouhodobou tradicí. Nemusí přitom jít jen o švýcarské výrobce, skvělé hodinky se vyrábí po celém světě včetně České republiky.

Máte-li dostatek financí, chybu neuděláte s různými limitovanými edicemi, případně s hodinkami ruční výroby z těch nejlepších materiálů. Je-li rozpočet omezený, je potřeba se na trhu s hodinkami orientovat. I za rozumné peníze lze ale sehnat zajímavé hodinky, které mohou potenciálně růst na ceně. Opět platí, že méně technologií znamená delší životnost. Nefunkční digitální hodinky s desítkami funkcí pravděpodobně ani za pár desítek let na hodnotě neporostou, nepůjde-li o skutečný unikát.

Anebo se porozhlédněte po antikvariátech a najděte zajímavé kousky, které si necháte opravit.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.