Styl a móda

Nudí tě kozačky? Vyzkoušej kožené glády!

Zima se rychle blíží a ty si nemůžeš vybrat správné kozačky? Vyzkoušej boty s ocelovou špičkou! Kožené glády oživí tvůj vzhled a dodají mu jedinečnost.

Vysnila jsem si boty a dostala je

Bylo mi asi 13, když jsem si odmítla koupit zimní boty s kožíškem, které se mi opravdu nelíbily. S naštvanými rodiči a uslzenýma očima jsem vyšla z obchodu a chystala se ještě projít dalších pět obchodů s botami, které se mi opravdu nelíbily. Ano, byla jsem (a pořád jsem) náročné dítě. Boty jsem si samozřejmě nevybrala a tak mne čekalo ještě mnoho zimních dní, které jsem trávila v teniskách. Když jsem se jednoho dne vypravila s maminkou do města, uviděla jsem je! Uviděla jsem své vysněné boty – Glády! Byly krásné, asi 20 cm vysoké a jedinečné! Ten pocit mít boty, které má jen málokdo… Ano, boty jsem si doslova vyřvala, ale nechodila jsem v teniskách.

Takto asi vypadaly mé vysněné boty!
zdroj: metalshop.cz

Popis a historie této zvláštní obuvi

Glády jsou krásné boty s ocelovou špičkou a patou. Najdeš je v různých barvách, odstínech a velikostech. Krom toho, že mají velké číslovaní (klidně i 46) jsou k dostání i ve větší výšce třeba až ke kolenům. Glády se vyrábí jako polobotky, kotníkové a pokud hledáš botky ještě výraznější, vyzkoušej ty, které jsou až pod kolena. Tyto boty vynalezl cca roku 1945 doktor Martens, který si při lyžování v Alpách zranil kotník. Kotník ho stále bolel a tak začal přemýšlet jak si ho zafixovat do pevné, pracovní obuvi, která by mu nohu dobře zpevnila a při práci mu nevadila. Jednoho dne přišel s návrhem na boty, které dnes známe pod názvem glády. Jeho boty sklidily tak velký údiv a zalíbení, že byl nucen vyrábět je ve větším množství. Štěstí mu přálo a narazil na muže, který v Anglii vlastnil malou továrnu na obuv. Jak vidíš, jeho glády se uchytily a jejich pořízení dnes není nijak náročné.

Tyto polobotky jsou pouze 3 dírkové.
zdroj: metalshop.cz

Boty, které nemusí mít jen rocker

Tyto boty se začaly nejvíce nosit v druhé polovině 19. století. Kdo by se nechtěl odlišovat a dávat najevo svůj styl a osobitost? Glády bývají neodmyslitelně spojovány s punkovou, rockovou a také metalovou muzikou, ovšem jejich motivy mnohdy tento nádech vůbec nepřipomínají.

Boty, které si s rockovou muzikou určitě nespojíš!
Boty, které si s rockovou muzikou určitě nespojíš!
zdroj: conusek.blog.cz

Glády jsou skvělou volbou

A můj postřeh? Já osobně na glády nedám dopustit! Prochodila jsem v nich opravdu dlouho a přes spoustu námitek, že se tyto boty k dívce nehodí, jsem se jich nikdy nevzdala. Dnes jsou to poměrně známé boty a je jedno jestli je má kluk nebo nějaká slečna. V gládách mi nikdy zima nebyla. Kůže mých jedinečných bot mě hřála i přes tuhé zimy a velké mrazy. Jednou z věcí, která mě často trápí, je okopaná špička. Glády ale jinak můžu doporučit a říct, že se do nich rozhodně vyplatí investovat!

Něco pro rockerky

Tak co, už máš své glády? Nebo je to věc, kterou přenecháš mě a klukům? Pokud by sis tyto krásné botičky chtěla také vyzkoušet, navštiv internetové obchody nebo jejich pobočky. Glády najdeš hlavně v prodejnách s rockovými věcmi. Jejich cena je sice poměrně vysoká, ale pokud si brzy neokopeš špičku, rozhodně ti vydrží!

Štítky

3 komentáře

Klikni pro přidání komentáře

  • Mně v nich tedy mrzne noha dost…právě vzhledem k ocelové špičce. A to i s hodně teplou ponožkou.

  • “Tyto boty se začaly nejvíce nosit v druhé polovině 19. století”, zamilovali si je i takoví čeští velikáni jako Jan Neruda, Vítězslav Hálek nebo také Karolina Světlá.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.