Styl a móda

Módní doplňky a pomůcky pomocí 3D tiskárny – jaké zvolit tiskové materiály?

Nejnovější technologie a móda? I tato dvě zdánlivě nesourodá odvětví mohou jít ruku v ruce. Skvěle to demonstrovaly již dvě přehlídky Fashion.stl, které se u nás konaly v předchozích letech a prezentovaly možnosti a potenciál propojení 3D tisku s módními trendy.

Pro tvorbu různých doplňků se 3D tisk ukázal jako velice efektivní nástroj, který umožňuje popustit uzdu fantazie a kreativity. Možná vás tato moderní symbióza techniky a stylu taky začala zajímat, máte k dispozici 3D tiskárnu a chcete si zkusit vyrobit vlastní módní doplňky. V tom případě vám náš článek pomůže zvolit pro tyto účely nejvhodnější materiál pro 3D tisk.

Jaký zvolit materiál pro 3D tisk?

Materiálů, které se pro 3D tisk používají je celá škála. Na módní doplňky jsou ale kladeny jisté nároky, podle kterých jsme vybrali dvě nejvhodnější varianty. Jedná se o filamenty neboli vlákna z materiálů ASA (Akrylonitril Styren akrylát) a z nylonu.

Když hledáte odolnost

Tiskový materiál ASA do 3D tiskárny vyniká pevností a jeho významnou předností je i odolnost vůči povětrnostním vlivům, a dokonce chemikáliím. Tyto vlastnosti u módních doplňků jistě oceníte – stejně jako schopnost zachovávat si stálou barvu a tvar. V tomto ohledu ASA předčí ostatní materiály pro 3D tisk. A co si budeme povídat, o módní doplňky, které po chvíli nošení zežloutnou nebo se zdeformují, nikdo nestojí.

3D filamentová struna z NYLON materiálu

Požadujete flexibilitu? Skvělým tipem je 3D filamentová struna z NYLON materiálu. Nylon je dobře známý a ověřený plast, který se uplatňuje v bezpočtu oborů pro vysokou odolnost a životnost. Není křehký jako jiné tiskové materiály (např. ABS nebo PLA), je pružný, lehký a má atraktivní lesklý vzhled.

Oproti ASA filamentu má ten nylonový navíc výhodu vyšší flexibility. Oba materiály však nabízejí zajímavé možnosti a mohou se při tisku doplňků dobře uplatnit. Cenově jsou také víceméně srovnatelné (ASA bývá zpravidla o něco levnější). Konečná volba tedy záleží jen na vašich preferencích.

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.