Styl a móda

Místa, kde koupíš kosmetiku netestovanou na zvířatech

Říká se, že pro krásu se musí trpět. Má to ale znamenat, že na ni mají doplácet nevinná zvířátka svým zdravím a životy? Ne! Zjisti, kde sehnat kosmetiku netestovanou na zvířatech.

Týrání zvířat

Mezi praktiky testování na zvířatech patří například kapání zkoušené látky do očí, násilné krmení zvířat toxickou látkou či její nanášení na oholenou kůži. Takové pokusy mohou vést k dalekosáhlým újmám na zdraví zvířat, nehledě na to, v jakých podmínkách jsou drženy. Zvířata buď zemřou během pokusů, nebo jsou posléze usmrcena za účelem pitvy.

Seznamy výrobců

Takové jednání samozřejmě neuniklo ochráncům zvířat ani samotné veřejnosti. Stále více lidí proto chce nakupovat kosmetiku netestovanou na zvířatech. Výrobci zareagovali a dnes už existuje mnoho firem nabízejících tyto výrobky. Ale seznamy výrobců se mohou od sebe lišit v závislosti na kritériích, jaká si stanovují ti, jež je sestavují. Jak se v tom všem tedy vyznat?

Humánní kosmetický standart

Human Cosmetic Standart neboli HCS je certifikát vytvořený v roce 1996 mezinárodní koalicí organizací na ochranu zvířat. Společnosti nesoucí tento certifikát neprovádí ani nezadávají testy svých kosmetických výrobků ani jejich jednotlivých složek na zvířatech. Seznam výrobců držících tento certifikát je k nalezení zde a seznam obchodů, které v ČR prodávají výrobky těchto společností zde.

foto: flickr.com

Přírodní kosmetika

Další možnou cestou je využití nabídky skutečně přírodní kosmetiky neobsahující žádnou chemii. Takových přípravků však není mnoho. U nás je vyrábějí například firmy Weleda, Logona nebo Urtekram.

Krása bez krutosti

V minulosti bylo otestováno tolik látek, že jsi už někdy na kosmetiku s těmito složkami určitě narazila. Jak ale podpořit budoucnost bez testování na zvířatech? Kromě nákupu zboží od výrobců s certifikátem HCS nebo přírodní kosmetiky buď obezřetná s výrobky obsahující nové látky, jelikož právě ony podněcují další a další testování. Zároveň můžeš podpořit organizace zabývající se touto problematikou, jako je například PETA nebo Nadace na ochranu zvířat.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.